Reklama

Kultura

Prawda i piękno w kobiecie – Karol Bąk i jego malarstwo w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 16.07.2018
40168_gl
Share
Udostępnij

„Malarz – Prawdy, Piękna i Dobra w Kobiecości. Malarz odwiecznej tęsknoty mężczyzn.(…) do delikatnej wrażliwości, łagodności i przede wszystkim melancholii piękna w kobiecej twarzy”. Tak o malarstwie Karola Bąka, poznańskiego artysty, napisał Zbigniew Kowalkowski. Czy miał rację? Będzie można przekonać się samemu podczas wernisażu w rzeszowskiej galerii To Tu, w piątek, 20 lipca br., o godz. 18.

Karol Bąk urodził się 30 maja 1961 roku w Kole w województwie wielkopolskim. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1984-1989 roku studiował na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu). Studia ukończył dwoma dyplomami z wyróżnieniem, zarówno z grafiki, u profesora Tadeusza Jackowskiego, jaki i z rysunku, w pracowni profesora Jarosława Kozłowskiego. Za swoją grafikę otrzymał w Toruniu nagrodę „Dyplom 89”. W kolejnym roku wziął udział w „XXI Pokonkursowej Wystawie na najlepszą grafikę i rysunek roku o medal im. Jana Wronieckiego”. W kategorii grafiki zajął I miejsce.

Pierwsze lata po studiach artysta tworzył głównie rysunki i miedzioryty, w których można się doszukać cech charakterystycznych jego późniejszego stylu. W kolejnych latach zajmował się głównie projektowaniem graficznym, ilustracją książkową, reklamą oraz odbył kilka podróży artystycznych, m.in. odwiedził muzea w Niemczech, Belgii, Francji, Holandii i Hiszpanii. W trakcie podróży często zarabiał, rysując portrety. Na autorskiej stronie w Internecie wspomina także o niezwykłym spotkaniu: „W Leer mieszkałem w zamku pewnego poznanego przypadkowo arystokraty, gdzie malowałem kopie z jego prywatnych, oryginalnych „Holendrów”.

W drugiej połowie lat 90. zwrócił się w kierunku malarstwa olejnego, którym zajmuje się zawodowo od 2000 roku. Przez kilkanaście lat namalował kilkaset obrazów olejnych, które stanowią największą, ale nie jedyną część jego dorobku artystycznego. Artysta tworzył także grafiki, rysunki tuszem, pastelowe portrety, ołówkowe szkice, a także freski naścienne. Prace te różnią się nie tylko techniką, ale sposobem ich odbioru. Malarstwo olejne można uznać za jaśniejszą i pogodniejszą stronę artystycznej duszy, zaś rysunki i szkice to ciemniejszy i bardziej złowrogi aspekt twórczości. Oba te pierwiastki łączą się w od lat tworzonych cyklach tematycznych – „Żaglowce” i „Dialogi”. Poza nimi w malarstwie olejnym znajdują się również „Kokony”, „Aureole”, „Cztery żywioły”, „Judyta i Salome”, „Prima Mobilia”, „Maski”.

Artysta od 1988 roku miał kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych. Wśród tych ostatnich m.in. Surrealiści Polscy (Warszawa 2008), ART.-EXPO (Nowy York, Las Vegas 2008), Primavera (Rotterdam, Holandia 2008 i 2009), Czar kobiet. Urok kwiatów (Sopot 2009), Magical Dreams (Włocławek 2011), Art Revolution Taipei (Tajpej, Tajwan 2012 i 2013), ARTEUOMO (Rzym, Włochy 2012), Magical Dreams II (Szczyrk 2013). Jego dzieła stały się również inspiracją dla studentów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, którzy na podstawie strojów stworzonych na obrazach, zaprojektowali własne kreacje. Brał udział w międzynarodowych plenerach w kraju i za granicą m.in. w Segovii w Hiszpanii.

Obecnie Karol Bąk współpracuje z kilkunastoma salonami wystawienniczymi w Polsce i na świecie. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy