Reklama

Kultura

Na terenie dawnego getta powstaje mural poświęcony Irenie Sendlerowej

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 27.08.2018
40486_glmurl
Share
Udostępnij

Na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18A, w miejscu, które podczas okupacji niemieckiej było częścią rzeszowskiego getta, powstaje mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Wykonuje go – na podstawie projektu graficznego Mateusza Kołka – krakowski artysta Kamil Kuzko, autor muralu inspirowanego twórczością Freda Zinnemanna. Mural powstaje z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i wpisuje się w nurt wydarzeń związanym z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej.

Miejsce, gdzie powstaje malowidło street art, jest symboliczne. Podczas okupacji niemieckiej było częścią getta rzeszowskiego. Tuż obok jest plac poświęcony Ofiarom Getta.

Na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18A widać już część muralu, w tym uśmiechniętą, łagodną twarz Ireny Sendlerowej, działaczki społecznej, która wraz ze swoim zespołem działającym w referacie dziecięcym przy "Żegocie", uratowała ok. 2500 dzieci od Zagłady. Ta liczba to tylko przypuszczenia, bo Sendlerowa nigdy nie wskazała konkretnej liczby, tylko twierdziła, że „było ich za mało i że w czasie wojny można było ocalić więcej Żydów”.

Autorem projektu graficznego jest Mateusz Kołek, znany muralista z Krakowa o charakterystycznym stylu, w którym można się doszukać wpływów azjatyckich, kolorystyki rodem z radzieckiego science fiction, a nawet motywów uchwytnych w słowiańskich legendach. Mateusz Kołek współpracował z takimi markami jak Coco-Cola, Mazda, ESPN USA, czy Newsweek. Jako ilustrator regularnie jego twórczość publikowana jest w poczytnych czasopismach krajowych i zagranicznych. Wykonawcą malowidła street art. jest Kamil Kuzko, który dał się poznać mieszkańcom Rzeszowa jako twórca muralu poświęconego Fredowi Zinnemannowi.

Fot. Biznesistyl.pl

Rzeszowskie malowidło jest kolejnym poświęconym Sendlerowej, jakie w ostatnim czasie powstały w Polsce w związku z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej, uchwalonym przez Sejm RP z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.

Jest też kolejną już inicjatywą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, związaną z Ireną Sendler. Późną wiosną, z okazji rocznicy jej śmierci, na rynku rzeszowskim rozdawane były przechodniom torby i przypinki z wizerunkiem bohaterki oraz foldery z jej biografią, a w Markowej odbyła się projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej” i spotkanie z jego reżyserem – Andrzejem Wolfem, bliskim znajomym Sprawiedliwej w ostatnich latach jej życia.

Odsłonięcie muralu nastąpi w pierwszych dniach września.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy