Reklama

Kultura

Głośne czytanie “Przedwiośnia” w sobotę przy fontannie multimedialnej

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.09.2018
40627_sad
Share
Udostępnij

Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego będzie można usłyszeć przy fontannie multimedialnej. W sobotę, 8 września w dzień Narodowego Czytania, mieszkańcy Rzeszowa oraz zaproszeni goście będą głośno czytać fragmenty powieści, w której Żeromski dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Początek o godz. 16.   

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

W tym roku lekturą jest „Przedwiośnie” – ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

W Rzeszowie Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” odbędzie się przy fontannie multimedialnej przy Al. Lubomirskich.

W godz. 16.00-21.00 w przestrzeni głośnego czytania wybrane fragmenty powieści Żeromskiego będą czytań mieszkańcy Rzeszowa, Podkarpacia i zaproszeni goście. Odbędzie się też pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy „Przedwiośnia” Stanisława Żeromskiego okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP, będzie możliwość wzięcia udziału w quizie i wykonania pamiątkowych zdjęć z użyciem rekwizytów i elementów stroju. W tych godzinach do dyspozycji będzie także fotobudka.

Podczas happeningu „Domy marzeń i ptaki wolności” (16.00-19.00) prezentowane będą kreacje plastyczne dzieci, czyli malowanie na folii. W tych samych godzinach trwać będą warsztaty rękodzieła „Orły i sokoły”, podczas których ze starych książek i papieru będą wykonywane okolicznościowe dekoracje. Najmłodsi skorzystają ze strefy zabaw dla dzieci (gry, zabawy, animacje oraz warsztaty i pokaz baniek mydlanych)

 W programie ponadto gra historyczno-przygodowa „Szlakiem Żeromskiego”, wystawa eksponatów pochodzących ze zbiorów Fundacji „Aparat Caffe” (16.00-20.00), wystawa mody 20-lecia międzywojennego oraz pokaz specjalny fontanny multimedialnej.


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy