Reklama

Kultura

Kapelusz z zimorodka, a nawet secesyjna suknia w Muzeum Okręgowym

Angelika Fila
Dodano: 07.11.2018
41934_suknia
Share
Udostępnij
Czółenka z 1890 roku, pasy z atłasu, jedwabna parasolka czy torebka z wykutym w srebrze miniaturowym obrazem Rembrandta "Wymarsz strzelców" to tylko niektóre z "damskich skarbów", jakie od 11 listopada będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Bogata kolekcja kobiecej garderoby wraz z akcesoriami to nowy zakup rzeszowskiego muzeum. Zbiory liczą ponad 150 zabytków, które w większości nabyto od kolekcjonerki, Hanny Szudzińskiej.
 
Zakup nowych akcesoriów i elementów garderoby jest kontynuacją projektów z lat 2016 – 2017, których celem był rozwój jednej z wiodących kolekcji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie – historycznych ubiorów oraz akcesoriów damskiej garderoby. Od 11 listopada w siedzibie muzeum będzie można zobaczyć 23 nowe zabytki wysokiej klasy, m.in. kompletne suknie, staniki, szale, nakrycia głowy i obuwie. Pozyskane elementy pokazują przemiany stylu od 2 poł. XIX w. do lat 30. XX stulecia. 
 
Oprócz stałych elementów kobiecej garderoby na wystawie można też oglądać inne ciekawostki, np. maleńkie torebki dla lalek wykonane z siatki kolczugowej. Część nabytków posiada oryginalne wszywki firmowe, a wśród zachowanych przedmiotów są nawet lusterka, portfel, fotografie kobiet z 1910 roku oraz bilety z podróży. Jedne ze skórzanych butów pochodzących z Anglii posiadają oryginalne pudełko. 
 
 
Od lewej: Beata Kuman i Bogdan Kaczmar. Fot. Angelika Fila
 
– Zakupienie tak okazałej kolekcji kobiecej garderoby wraz z zespołem akcesoriów nie tylko znacząco wzbogaciło zbiory Muzeum Okręgowego w Rzeszowie o cenne obiekty o charakterze unikatowym, niespotykane na polskim rynku, ale przede wszystkim pozwoli naszej instytucji wyróżnić się wśród krajowych ośrodków posiadaniem wyjątkowego pod względem zasobności i artyzmu zbioru; z analogami w europejskich, a nawet światowych muzeach – mówi Beata Kuman, kustosz wystawy w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
 
Nowe zbiory pojawiły się w stolicy Podkarpacia dzięki dofinansowaniu ze środków ministerialnych oraz środków województwa. Część zabytków pochodzi od kolekcjonerki, Hanny Szudzińskiej, a secesyjna suknia została zakupiona od prywatnego kolekcjonera przez Dom Aukcyjny Galerii w Gdańsku. 
 
Uroczysta prezentacja eksponatów dla publiczności odbędzie się 11 listopada. 
 
 
Fot. Angelika Fila
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy