Reklama

Kultura

Krosno szkłem stoi. Kolekcja secesyjnego szkła

Antoni Adamski
Dodano: 11.03.2019
44804_szklo
Share
Udostępnij
W ciągu ostatnich dwóch lat Muzeum Podkarpackie w Krośnie zakupiło kolekcję siedemdziesięciu szkieł artystycznych. Są to wyroby hut śląskich, czeskich, francuskich, włoskich. Pochodzą z lat 1895 – 1915,  czyli z okresu rozkwitu stylu secesyjnego.
 
Muzeum Podkarpackie w Krośnie słynie w kraju i za granicą ze swej kolekcji lamp naftowych oraz innych rodzajów oświetlenia. Poza tym Muzeum zgromadziło największy zbiór szkła formowanego mechanicznie. Pochodzi ona z miejscowej fabryki: Krośnieńskich Hut Szkła, która rozpoczęła produkcję w roku 1924. Od niedawna muzealna kolekcja jest uzupełniana o szkło formowane mechanicznie z innych wytwórni. W 2010 r. od oferenta z Krakowa został zakupiony zbiór tego szkła. Liczy on sobie trzysta sztuk i pochodzi z lat 1930 – 1970. Dlaczego kolekcjonerzy sprzedają swe zbiory krośnieńskiemu Muzeum?
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
– To sprawa prestiżu. Szkło oświetleniowe i artystyczne to specjalność Muzeum Podkarpackiego. Śledzimy rynek antykwaryczny oraz aukcje krajowe i międzynarodowe – mówi starszy kustosz Krzysztof Gierlach, kierownik Działu Historii Oświetlenia.
 
W latach 2017-2018 muzealna kolekcja szkła wzbogaciła się o siedemdziesiąt wyrobów wykonanych w europejskich hutach szkła, takich jak m. in.: Huta Fridricha Heckerta w Piechowicach, Wilhelma Kralika w Eleonorenhain, Pallme König & Habel w Kosten, Daum w Nancy. Są to szkła posiadające dekorację charakterystyczną dla okresu secesji. Najczęściej są one zdobione motywami roślinnych lub abstrakcyjnymi, a ich zewnętrzne powierzchnie wzbogacone zostały iryzowaniem i wielobarwną inkrustacją. 
 
Pozyskane do krośnieńskiego Muzeum szkło prezentuje całą gamę metod formowania, barwienia, zdobienia szkła właściwego dla secesji. Najbardziej charakterystyczna dekoracja to łączenie w jednym wyrobie kilku rodzajów barwienia szkła. Jest to tzw. barwienie w masie lub barwienie zamącone. Inną metodą dekorowania jest malowanie i płaskorzeźbienie zewnętrznych powierzchni wyrobu. Jako dekoracja wykorzystane są miękkie kwiatowe linie oraz inkrustowanie zewnętrznych powierzchni szkłem w innym kolorze (nakładanym metodami hutniczymi). Bardzo często szklane wyroby secesyjne łączone są z elementami metalowymi z brązu, mosiądzu, cyny, srebra oraz złocone.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Pozyskana dla Krosna kolekcja nigdy dotąd nie była pokazywana publicznie. Już w maju br. zostanie ona udostępniona zwiedzającym w nowym miejscu. Będą to piwnice kamienicy przy ul. Szczepanika. Szkła zostaną ustawione na łatwych do przesuwania regałach. Ekspozycja będzie miała charakter dostępnego dla turystów magazynu muzealnego. To bardzo rzadka w Polsce forma prezentacji zabytków. W piwnicach oprócz pokazów będą odbywały się także lekcje muzealne dla młodzieży wzbogacone oglądaniem filmów historycznych.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy