Reklama

Norman Davies na Uniwersytecie Rzeszowskim

A A A
Sylwia Katarzyna Mazur

Dodano: 18-05-2013

fot. SKM

fot. SKM

O państwach, których już nie ma, trudnych relacjach Polski z sąsiadami oraz przyszłości wielobiegunowego świata - opowiadał znany brytyjski historyk Norman Davies podczas spotkania, które 18 maja br. odbyło się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Duża Aula uniwersytetu nie była w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych wykładem profesora. Sam rektor Uniwersytetu Aleksander Bobko, przyznał podczas powitania, iż kiedy usłyszał, że spotkanie ma odbyć się w sobotnie południe, starał się przekonać organizatorów do zmiany terminu. Motywem przewodnim wydarzenia były losy Galicji, której poświęcona jest część ostatniej książki Brytyjczyka „Zaginione Królestwa”.
 
O państwach, których już nie ma
 
„Zaginione Królestwa” to ostatnia książka Brytyjczyka, wydana w 2010 r. W piętnastu rozdziałach autor opisuje upadki m.in. Prus, Burgundii, Aragonii, Wielkiego Księstwa Litewskiego czy Królestwa Galicji i Lodomerii, które znajdowało się na obecnym terytorium Polski i Ukrainy. Destrukcja bytów politycznych nie jest domeną dalekiej przeszłości. W ciągu ostatnich dwudziestu lat z map zniknęły Związek Radziecki, Czechosłowacja czy Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii.
 
Kto następy? zastanawiał się profesor. Włochy? Belgia? A może Estonia? I we właściwy sobie sposób mówił, że ze śmiercią państw, jest jak ze śmiercią w rodzinie – każdy ma swoją kolejkę. –Moja ciocia Hilda chorowała od kiedy pamiętam. Przez ostatnie 60 lat ciągle zapowiadała swoje odejście. Zmarła w ubiegłym tygodniu, żyjąc ponad 100 lat. Podobnie jest z państwami. Czasami niektóre znikają nagle niczym zdrowy młody mężczyzna padający na zawał serca podczas biegu, inne trwają niczym ciocia Hilda – podsumował profesor.
 
Dawna Galicja
 
W części dotyczącej Królestwa Galicji i Lodomerii autor wiele uwagi poświęca tożsamości jej mieszkańców. Na początku XIX w. świadomość narodowa w Galicji prawie w ogóle nie istniała. Naukowiec opowiedział o pamiętniku żyjącego w owym okresie Jacka Słomy spod Dębicy, który jako młody człowiek mieszkający na wsi nie uważał się za Polaka. Choć mówił po polsku, nie zdawał sobie nawet sprawy, co to za język.  Pisać nauczył się dopiero po 20. roku życia. W owym czasie niepiśmienne było 80% mieszkańców tego regionu.
Mieszkańcy utożsamiali się ze swoją klasą oraz religią. Stąd szok u wielu chcących zjednoczyć państwo polskie po rzezi galicyjskiej, która według profesora była konfliktem klasowym, a nie narodowym.

Reklama
Tożsamość religijna nie była jednak przeszkodą w zawieraniu mieszanych małżeństw. Na danych terenach przez wieki katolicki chłop mógł poślubić unitkę, a mężczyzna z kościoła unickiego katoliczkę. 
 
Skąd obecny sentyment do Galicji? Według profesora wynika on z kontrastu z tym, co nastąpiło po odzyskaniu niepodległości, bo choć Galicja była biedna, wewnętrznie skonfliktowana i uwsteczniona, dramat wojen światowych sprawił, że wspomnienie o niej zostało wybielone. 
 
Podczas spotkania prowadzący Damian Knutel zacytował fragment „Zaginionych Królestw”, iż „trzeba jeszcze wiele zrobić, żeby nie zaprzepaścić dziedzictwa Galicji”.
 
Na wykładzie zdradzono, iż obecnie profesor pracuje nad książką, która w całości poświęcona będzie losom tychże ziem.
 
Jeden podręcznik. Jedna historia?
 
W trakcie spotkania publiczność miała możliwość zadawania pytań historykowi. Kilka razy dopytywano się o możliwość stworzenia uniwersalnego podręcznika historii dla całej Europy. Profesor zażartował, że wydawało mu się już takowy napisał. Według niego problem z publikacją, nad którą pracuje teraz Dom Historii Europejskiej (inicjatywa Parlamentu Europejskiego, która służący promowaniu lepszego zrozumienia historii Europy i integracji europejskiej, przy. red.) jest odbiciem problemu Europejczyków z ich tożsamością. Dobry wspólny podręcznik wzmocniłby poczucie jedności mieszkańców Starego Kontynentu.
 
MonoPolska
 
Norman Davies mówił też o bieżących kwestiach polskich. -Dzisiaj Polska jest krajem mononardowym, co wyjątkowo dziwi mnie, zwłaszcza jako Brytyjczyka. Mieszkańcy dawnych części Imperium Brytyjskiego ciągle chcą przyjeżdżać do Londynu. Mój syn, kiedy jest w Polsce, pyta: „tato, gdzie są inni?”. W angielskich miastach na jednej ulicy można przecież zjeść w restauracji chińskiej czy arabskiej – mówił profesor. 

Historyk stwierdził też, że w obecnych czasach głos Polski jest zbyt słabo słyszalny na arenie międzynarodowej i należy to szybko zmienić.
 
Wielki Brat
 
Ostatnie pytanie publiczności dotyczyło relacji polsko-rosyjskich. -Dla Rosji Polska jest małą irytacją z boku – odpowiedział profesor. Według niego Rosjanie skupiają się obecnie na Chinach, z którymi mają długą granicę -Dziś komunistyczne państwo chińskie jest uczniem, który przerósł mistrza.
 
Organizatorami spotkania była Europejska Akademia Dyplomacji oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

KOMENTARZE

Norman Davies w Rzeszowie

W sobotę, 17 maja o godz. 12.00 w dużej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się spotkanie z...

Otoczenie domu to nie tylko rośliny

Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie zaprojektowany ogród, co tylko po części jest prawdą. Otoczenie domu to także chodniki, ścieżki, podjazdy do garaży i bramy garażowe...

Magdalena Skubisz - żyję w drodze

Magda w jednym wcieleniu to wokalistka jazzowa, którą komplementowała Urszula Dudziak, w drugim ? świetnie zapowiadająca się pisarka, której talent docenił sam Edward Redliński.

zobacz więcej
Reklama

Po Podkarpaciu błądzi jesień...

Mamy najpiękniejszy czas w Beskidach i Bieszczadach, czas jesieni. W kadrze od lat...

Polonusi w tańcach narodowych z czterech stron świata

W Rzeszowie trwa XVIII Światowy Festiwal...

Tradycja Matki Boskiej Zielnej

Z Jolantą Dragan, kustoszem Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, rozmawia Angelika Fila

Legendarny warsztat rzeźbiarski rodziny Dąbrowskich z Żołyni

Wśród niskich domków Rynku w Żołyni wyróżnia się piętrowa mieszczańska kamienica. Przez lata zamieszkana przez jedną osobę, później tylko okazyjnie odwiedzana...

Wystawa "Cały ja" w Jarosławiu - malarskie wspomnienia Wacława Kochanowicza

Wacław Kochanowicz przenosi na płótno wspomnienia z dzieciństwa. Są to nie tylko sceny rodzajowe czy pejzaże, ale przede wszystkim konie, które...

"Koncert nocy letniej" z gwiazdami podkarpackiej sceny muzycznej

"Koncert nocy letniej", który odbędzie się 30 sierpnia w Rudnej Małej koło Rzeszowa to zakończenie wakacji w iście szekspirowskim stylu. Pod osłoną nocy, w ogrodach...

Reklama

Muzyczna interpretacja wierszy Szubera. Tryptyk z poezją mistrza z Sanoka

Takiej płyty na rynku jeszcze nie było – 18 wierszy Janusza Szubera zinterpretowanych muzycznie. Poeta sam wybrał i przeczytał najważniejsze dla niego...

Elvis Presley symfonicznie na rzeszowskim Rynku

"If I can Dream – Elvis Presley symfonicznie" to tytuł koncertu, który w sobotę, 24 sierpnia, odbędzie się na rzeszowskim Rynku. Marcin Życzyński, polski impersonator "Króla rock and rolla" razem z...

"Legenda Karpat" i III Festiwal Filmów Karpackich w sierpniu w Bieszczadach

Polańczyk będzie w tym roku stanowił centrum wydarzeń III Festiwalu Filmów Karpackich, który potrwa w tym roku trzy dni, od 23 do 25 sierpnia...

"Śmiech wzbroniony" Teatru Bo Tak na scenie WDK w Rzeszowie

Dokładnie rok temu na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Teatr Bo Tak ze sztuką "Umrzeć ze śmiechu" Paul’a Elliota zagościł po raz pierwszy. Szybko się też okazało...

Długi weekend sierpniowy ze Zdzisławem Beksińskim

W tym roku obchodzimy rocznicę 90. urodzin Zdzisława Beksińskiego, a od 16 do 18 sierpnia w ramach "Roku Beksińskiego" odbędzie się w Sanoku "Długi Weekend z Beksińskim".

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 63

VIP Biznes&Styl Nr 63
w numerze m.in.:

Milioner, który dla Puszczy Karpackiej porzucił biznes Tomasz Róg, efekt motyla w Cieszanowie Maria i Marcin Piotrowscy Folkowisko z Goracja Porsche może mieć każdy, ale rzeźbę już nie! Za 2 lata S19 połączy Rzeszów z Lublinem Dzieje firmy kupieckiej I. Schaitter i Spółka Kongres i Targi TSLA EXPO 2019
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.