Reklama

Kultura

“Hierofanie” i “Dialog” Rocheckich na wystawie UR

Natalia Chrapek
Dodano: 16.05.2019
45632_o
Share
Udostępnij
Na wystawę toruńskich artystów zaprasza Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od  piątku, 17 maja w jego galerii będzie można podziwiać prace Mirosławy i Kazimierza Rocheckich. Abstrakcyjne formy „Hierofanii” koncentrują się wokół sacrum i profanum. Z kolei „Dialog” to opowieść o człowieku, jego dramatach, cierpieniach, oczekiwaniach i rozczarowaniach. Obrazy malarzy będą prezentowane do 23 czerwca. 
 
Do swojego świata wyobraźni zapraszają w piątek, 17 maja, Mirosława i Kazimierz Rocheccy. Wernisaż wystawy toruńskich artystów odbędzie się w Galerii Wydziału Sztuki UR przy al. Kopisto 2a w Rzeszowie o godz. 17. 

Oboje pracują na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mirosława Rochecka prowadzi pracownię malarstwa dla studentów konserwacji zabytków w Zakładzie Kształcenia Artystycznego. Na swoim koncie ma ponad 30 wystaw indywidualnych i 200 zbiorowych. Kazimierz Rochecki, urodzony w Jaśle, to malarz, rysownik, witrażysta i projektant wnętrz sakralnych. Jest autorem ponad 200 wystaw prezentowanych na całym świecie. 
 
Małżeństwo w swojej twórczości proponuje współczesne spojrzenie na wiarę i polskość, dzieje oraz świadomość narodową. „Hierofanie” i „Dialog” to wystawy, w których sacrum przenika się z profanum, a przeszłość łączy z teraźniejszością. Pojawia się abstrakcyjna forma, kontrastowe kolory i gra świateł.  
 
Wystawa zatytułowana „Dialog” Kazimierza Rocheckiego to „opowieści” o życiu, śmierci, miłości, samotności, wierze, nadziei i lęku. Znaczna część prac obejmuje tematy biblijne oraz relacje człowieka z Bogiem. 
 
 
Mirosława Rochecka. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Na „Hierofanie” Mirosławy Rocheckiej składają się obrazy abstrakcyjne, w których artystka próbuje uchwycić nieosiągalne piękno sacrum. 
 
– Malarstwo było tą dziedziną aktywności twórczej, z którą nie chciałam się rozstać. W tym samym czasie następowała weryfikacja mojego światopoglądu i świadome osobiste decyzje w kwestii wiary. Okolicz¬ności wynikające ze spiętrzenia się wielu trudnych doświadczeń przyczyniły się do rozwoju życia duchowego. Znalazło to odzwierciedlenie w malowanych przeze mnie obrazach – czytamy w książce Mirosławy Rocheckiej „Tajemnice światła i koloru. Abstrakcja i sacrum”. – Koncentrując się wokół treści duchowych, staram się je wyrazić, stosując formę abstrakcyjną, skupioną na wymowie znaczeniowej światła i koloru, oraz zmie-rzającą do kształtowania syntetycznego znaku plastycznego.

Prace Mirosławy i Kazimierza Rocheckich będzie można oglądać na Wydziale Galerii Sztuki UR do 23 czerwca. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy