Reklama

Kultura

Polonusi z całego świata zjadą w lipcu do Rzeszowa

Natalia Chrapek
Dodano: 08.07.2019
46411_fetiwal
Share
Udostępnij
W drugiej połowie lipca Rzeszów stanie się gospodarzem XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Przyjadą 33 zespoły z 11 krajów – w sumie blisko tysiąc osób. Rzeszowian czekają barwne korowody taneczne oraz wokalne popisy. Wydarzeniu towarzyszył będzie Jarmark Podkarpacki pełen rękodzieła i rzemiosła artystycznego. 
 
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu od 1969 roku. Tego lata obchodzi jubileusz 50-lecia. To ważne wydarzenie dla Polaków mieszkających za granicą. Również Podkarpacie łączą szczególne więzi z Polonią. Z południowo-wschodniej Polski przez lata emigrowało wiele osób w poszukiwaniu lepszego życia. Najpopularniejszymi kierunkami były Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Tak pozostało do dziś. 
 
Jolanta Walczyk pochodzi z Pomorza. Do Wielkiej Brytanii wyjechała w 2004 roku. Zakochana w polskich oberkach, mazurkach, kujawiakach i krakowiakach, na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych przyjedzie po raz trzeci. Będzie jej towarzyszył zespół Polonez Manchester, któremu też prezesuje. Jak podkreśla, podróż do Rzeszowa to okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale też cennej nauki. 
 
– To jedyny w swoim rodzaju festiwal, podczas którego zespoły z różnych stron świata mogą się spotkać i wymienić doświadczeniem. Impreza integruje, uczy patriotyzmu i pozwala odwiedzić rodzinne strony. Dla niektórych Polaków mieszkających w Brazylii czy Stanach Zjednoczonych to niekiedy jedna szansa, by spotkać się z bliskimi – mówi Jolanta Walczyk, prezes Polonez Manchester. – Pamiętam, jak w 2014 roku po raz pierwszy przyjechałam do Rzeszowa na festiwal Polonusów. Zaskoczyła mnie serdeczność i gościnność miejscowych. Każdy patrzył na nas z podziwem i przyjmował jak swoich. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Rzeszów jest stolicą polonijnego folkloru. Jesteśmy jedynym miastem, a zarazem krajem, w którym organizowany jest tak duży festiwal. Ten łączy pokolenia. Najpierw tańczyli u nas dziadkowie, później ich dzieci, a teraz wnuki – dodaje Mariusz Grudzień, dyrektor festiwalu i  prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.  
 
Od wielu lat na Podkarpaciu funkcjonuje także czteroletnie Polonijne Studium Choreograficzne, gdzie absolwenci uczą się polskiej kultury ludowej pracując z zespołami polonijnymi, a także organizując festiwale polonijne m.in. w Kanadzie, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji i Rosji. Studium to jedyna na świecie forma kształcenia choreografów polonijnych. Od 2014 roku nad nauką czuwa Uniwersytet Rzeszowski.  
 
Tańce i hulanki na rzeszowskim Rynku
 
XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który w tym roku obchodzi 50-letni jubileusz, potrwa od 17 do 25 lipca. Do Rzeszowa przyjadą 33 zespoły reprezentujące 11 krajów i 5 kontynentów: Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię, Azję i Europę. Niektóre z nich zagoszczą w stolicy Podkarpacia po raz pierwszy. Będzie to Polska Grupa Taneczna „Piast” z Las Vegas oraz Zespół Pieśni i Tańca „Miodula”. 
 
– Ten ostatni to goście z różnych stron świata, którzy zebrali się z pomocą Facebooka. Wirtualnie przygotowywali się do koncertów, spełniają też wszystkie warunki uczestnictwa. Są byłymi członkami zespołów polonijnych oraz choreografami – tłumaczy Mariusz Grudzień. 
 
Do Rzeszowa przyjedzie w sumie blisko tysiąc gości z zagranicy. Wezmą udział w występach i koncertach. Wydarzenie rozpocznie się barwnym korowodem, który przejdzie al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, Kościuszki i zakończy się na Rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy połączone z koncertem powitalnym w wykonaniu polonusów. 
 
Przez kilka dni będą brali udział w licznych próbach, które mają ich przygotować do Koncertu Galowego i znanego już w całej Polsce Koncertu „Folklor Narodów Świata”. Ten odbędzie się 22 lipca w Hali Podpromie – scena po raz pierwszy zostanie ustawiona w centrum obiektu. Wszystko po to, aby widzowie mogli oglądać występujących z „czterech stron świata”. – Będzie jak na ringu bokserskim – dodaje Grudzień. 
 
W lipcu zespoły folklorystyczne wystąpią nie tylko w Rzeszowie, ale też w 30 miejscowościach południowej Polski. Będą w Strzyżowie, Krośnie, Stalowej Woli, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Błażowej, Bratkowicach, Wielopolu Skrzyńskim, Przemyślu, Kolbuszowej, Leżajsku i Krakowie.  
 
Festiwal to też Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku, a na nim wystawy rękodzieła. Nie zabraknie lasowiackich i bieszczadzkich przysmaków, rzemiosła artystycznego oraz wydawnictw promujących województwo podkarpackie. 
 
XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych [PROGRAM]
19 lipiec (piątek), Rynek w Rzeszowie
 
godz. 17 – Korowód zespołów i otwarcie Festiwalu ( w razie ulewnego deszczu, otwarcie Festiwalu odbędzie się w hali widowiskowej Podpromie bez korowodu). 
godz. 19 – „Rzeszów Polonii” – koncert powitalny w wykonaniu zespołów polskich 
 
20 lipiec (sobota), Dni Polonijne w województwie Podkarpackim
godz. 13 – 21- Występy zespołów polonijnych w Rzeszowie oraz w miastach i gminach województwa
 
21 lipiec (niedziela), Dni Polonijne w województwie Podkarpackim
godz. 9 –  Msza św. w  intencji Polonii  w Katedrze Rzeszowskiej 
godz. 13 – 21.40  – Występy zespołów polonijnych w Rzeszowie  oraz w miastach i gminach województwa
 
22 lipiec (poniedziałek), Hala widowiskowa na Podpromiu
godz. 19 – Koncert „ Folklor Narodów Świata”     
 
24 lipiec (środa), Hala widowiskowa na Podpromiu
godz. 19 – Koncert Galowy  
 
Imprezy towarzyszące:
Jarmark Podkarpacki
Miejsce: Rynek

Termin:  20 i 21 lipiec, godz. 10 – 21
Występy Polskich Zespołów Artystycznych
Miejsce: Estrada w Rynku
Termin: 19 lipiec, godz. 15 – 17, 19
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy