Reklama

Kultura

Wystawa “Sprawiedliwi Powstańcy 44” do obejrzenia w Muzeum Ulmów

Natalia Chrapek
Dodano: 05.08.2019
46749_eeee
Share
Udostępnij
Wystawa „Sprawiedliwi Powstańcy 44” to portrety osób, które walczyły z nazistowskim i sowieckim okupantem ratując jednocześnie eksterminowanych Żydów. Jedni na  barykadach powstańczej warszawy, drudzy w ukryciu i cieniu gett. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Ulmów w Markowej do 3 października.
 
– Na powstańców warszawskich można i trzeba spoglądać z wielu perspektyw. My wybieramy własną – skupiając się na tych, którzy poza doświadczeniem powstańczym poszczycić się mogą pomocą udzielaną Żydom. To właśnie oni – Sprawiedliwi Powstańcy’44’ są bohaterami tej wystawy – mówi Katarzyna Nowicka, specjalista ds. promocji i animacji w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.  
 
Na wystawie można obejrzeć sylwetki osób, które zostały odznaczone nie tylko za bohaterskie czyny podczas II wojny światowej. Wybrane postaci zostały także uhonorowane przez instytut Yad Vashem tytułem:  „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 
 
– Różni ich tak wiele – wiek, płeć, pochodzenie, poglądy polityczne, zainteresowania. Mimo to nietrudno dostrzec wspólny mianownik – wierność uniwersalnym wartościom, nonkonformizm, zaangażowanie i odpowiedzialność – dodaje Katarzyna Nowicka. 
 
Prezentowane biogramy to historie podwójnej walki. Pierwsza to bezpośrednie starcie z niemieckim okupantem, prowadzone na barykadach powstańczej Warszawy – w komórkach wywiadowczych, radiostacjach, fabrykach i szpitalach polowych. Druga to walka w ukryciu, w cieniu murów getta i kryjówek dla eksterminowanych Żydów.  

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także z: Archiwum Rodziny Trzeciaków, Beit Lohamei Haghetaot/Ghetto Fighters’ House Museum, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. 
 
Treści wystawy prezentowane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Projekt jest wystawą mobilną – istnieje możliwość wypożyczenia wystawy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy