Reklama

Kultura

Przemyśl i dwa pokolenia Strońskich w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Antoni Adamski
Dodano: 14.09.2019
47111_stronski
Share
Udostępnij
W połowie października w Bibliotece Polskiej w Paryżu rozpocznie się wystawa prac wybitnego malarza Mariana Strońskiego oraz jego wnuczki Grażyny Gawrońskiej-Kasse. Ekspozycja organizowana jest przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
 
Zestaw dwudziestu obrazów Mariana Strońskiego obejmuje przekrój jego twórczości od lat 20. po lata 60. XX w. Są to portrety, pejzaże, widoki Przemyśla po abstrakcje. Ukazują ewolucję twórczości malarza, który od lekcji postimpresjonizmu i koloryzmu doszedł po dziesięcioleciach do abstrakcji. Rozpoczynał studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i kontynuował je w Wiedniu. Dwukrotny pobyt w Paryżu wywarł wielki wpływ na jego warsztat i postrzeganie świata. Poznał tam m.in. Olgę Boznańską, Mojżesza Kislinga, Henri Matisse’a, Leopolda Zborowskiego. W 1928 eksponował swe prace w istniejącej do dziś Galerii Henri Manuel (wszystkie obrazy z wystawy zostały sprzedane). Stroński był artystą wszechstronnym: uprawiał także malarstwo monumentalne, grafikę, fotografię, był znakomitym pedagogiem, wychowawcą kilku pokoleń twórców. 
 
Jego wnuczka Grażyna Gawrońska-Kasse wychowała się w artystycznej atmosferze domu dziadka, po którym odziedziczyła talent malarski. Wyjechała do Paryża, gdzie otworzyła galerię obrazów. Sama o swojej twórczości mówi: „Jestem konserwatorką dzieł sztuki. Z racji zawodu poznałam różne techniki malarskie, które z czasem zaczęłam stosować we własnej twórczości. Nigdy nie kupuję gotowych farb; robię je ze starych pigmentów na bazie pięciu podstawowych kolorów. Farby wykonane w wytwórniach są dla mnie zbyt agresywne.”
 
 
Grażyna Gawrońska-Kasse, Ul. Ptasia. Fot. Archiwum Grażyny Gawrońskiej-Kasse
 
W Bibliotece Polskiej w Paryżu Grażyna Gawrońska-Kasse pokaże dwadzieścia trzy płótna wykonane od roku 2008 do najnowszych. Zestawione z pracami Mariana Strońskiego będą swoistym dialogiem różnych pokoleń artystycznych, odmiennych postaw. Zbliża je do siebie pełen wrażliwości, bardzo emocjonalny sposobu widzenia i odczuwania świata. Jest w tych obrazach wyciszenie i spokój, które płyną z przekonania o znaczącej roli sztuki w życiu.  
 
– Obrazy artystki mają w sobie nieoczywistą szlachetność nieoszlifowanych kamieni, z miękką patyną stonowanych barw. Każdy z nich zawiera zamknięty, jak w drogocennej szkatułce, swój własny, tajemniczy świat. Emocje w nich zawarte są bezpieczne, bo ukryte w często przedstawianych przez autorkę wnętrzach. W swych pracach odwołuje się – być może podświadomie – do twórczości Dziadka. Ich prace łączy swego rodzaju intymność i przywiązanie do domu rodzinnego, do dobrze znanych miejsc, do tej małej ojczyzny, którą był i jest Przemyśl – mówi Katarzyna Winiarska, kuratorka wystawy, historyczka sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
 
Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Alicji i Adama Orawskich z Paryża, znawców polskich artystów nad Sekwaną (Tadeusz Makowski, Józef Czapski) oraz zaakceptowana przez Piotra Zalewskiego, dyrektora Biblioteki Polskiej. Ekspozycja będzie trwała miesiąc (od 16 października do 16 listopada). W kolejnych latach prace Grażyny Gawrońskiej-Kasse pokazane zostaną w Przemyślu w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Oddziale MNZP, tam, gdzie znajduje się stała wystawa „Marian Stroński (1892-1977). Życie i twórczość”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy