Reklama

Kultura

Wierni nie muszą iść w niedzielę do kościoła. Biskup ogłosił dyspensę

Alina Bosak
Dodano: 13.03.2020
50364_kosciol
Share
Udostępnij
W związku z zagrożeniem koronawirusem biskup rzeszowski Jan Wątroba ogłosił dziś dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach świętych osobom starszym, chorym, dzieciom i wszystkim, którzy boją się zakażenia. Dyspensa obowiązuje do końca marca. I jej udzielenie rekomendowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
 
Diecezja rzeszowska poinformowała w piątek, 13 marca, że stosownie do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, biskup rzeszowski Jan Wątroba udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach świętych osobom w podeszłym wieku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym sprawującym nam nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zakażeniem koronawirusem. Zgodnie z treścią dyspensy, osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej w domu za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. 
 
Dyspensa obowiązuje do końca marca 2020 r. zarówno diecezjan, jak i tych, którzy przebywają na terenie diecezji rzeszowskiej.
 
Dyspensa została udzielona ze względu na pilną potrzebę ochrony zdrowia i życia ludzkiego, stosownie do kanonów 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Biskup rzeszowski zachęca także do pogłębionej modlitwy osobistej. „Ogarniam modlitwą wszystkich Diecezjan oraz osoby przebywające na terenie naszej Diecezji i błogosławię”, zapewnia w oświadczeniu bp Jan Wątroba.
 
Rada Stała Episkopatu Polski w Zarządzeniu nr 1/2020 podkreśla, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie (czyli do końca marca) nie jest grzechem i zachęca osoby korzystające z dyspensy do modlitwy oraz do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
 
Jednocześnie Rada wprowadziła zasady, których należy przestrzegać w czasie liturgii: kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny; wiernych zachęca się do przyjmowania Komunii Świętej na rękę; znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk; cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego; należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie; na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne i zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą. 
 
Kościoły pozostają otwarte i Episkopat zachęca wiernych, aby modlili się w nich poza liturgią. Jednak do 29 marca br. na terminy późniejsze zostają przeniesione liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Zawieszone zostają także pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Rekolekcje mają być organizowane w Internecie. 
 
Biskupi apelują, by pomagać osobom starszym np. w zakupach. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy