Reklama

Kultura

Wielkanoc w czasach epidemii – bez procesji i święcenia pokarmów

Alina Bosak
Dodano: 24.03.2020
50428_misteriu
Share
Udostępnij
Bez wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego w kościele, bez poświęcenia pokarmów w koszyczkach i uroczystej procesji rezurekcyjnej o świcie w Wielką Niedzielę – Wielkanoc 2020 będzie inna niż wszystkie z powodu pandemii koronawirusa. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” nie pozostawia wątpliwości, że hasło „zostań w domu” obowiązuje w to najważniejsze w roku liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego święto. – Dostosujemy się do tych wskazań – zapewnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Diecezji Rzeszowskiej.
 
„Wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” zostały ogłoszone przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w piątek, 21 marca. Szczegółowe zalecenia dotyczące celebrowania w Kościele Świąt Wielkiej Nocy wynikają z konieczności ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych, tak jak to zaleca rząd i służby sanitarne. „Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej”, zaczynają swoje pismo biskupi. 
 
Wśród przykazań kościelnych obowiązujących chrześcijan, trzecie mówi, że przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, należy przyjąć Komunię Świętą. W sytuacji epidemii Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej, 26 lutego, do Niedzieli Trójcy Świętej, 7 czerwca. Wierni, którzy obecnie uczestniczą we mszach świętych głównie poprzez transmisje telewizyjne, radiowo czy internetowe, będą mogli w wyznaczonych godzinach przyjąć Komunię Świętą w kościele, podchodząc pojedynczo w taki sposób, aby zachować normy bezpieczeństwa.
 
Co do Triduum Paschalnego sugestie organizacyjne są następujące: 
 
Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nie jest obowiązkowe. Natomiast udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę) jest możliwy także dzięki transmisjom.
 
W Wielki Czwartek, kiedy kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, biskupi zalecają zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Co do pozostałych księży, biskupi diecezjalni mogą rozważyć odnowienie przyrzeczeń kapłańskich w innym terminie. Ordynariusz może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach i kaplicach, w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych, ale zaleca się opuszczenie obrzędu umywania nóg.
 
W Wielki Piątek może odbywać się nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu, ale w odpowiednio małej grupie. W Wielką Sobotę również zachęca się wiernych do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Nie zaleca się natomiast organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, jest on dostępny na stronie Konferencji Episkopatu Polski
 
Niedziela Zmartwychwstania – podczas odprawianych mszy nie zaleca się pokropień. Biskupi mający uprawnienia od Stolicy Apostolskiej mogą udzielić zezwolenia duszpasterzom na odprawienie czterech mszy świętych tego dnia dla dobra wiernych.
 
Szczegółowe rozporządzenia będą wydawać biskupi diecezjalni. Diecezja Rzeszowska również takie przygotuje. – Będziemy realizować wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – zapewnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Diecezji Rzeszowskiej. – Nie będzie poświęcenia pokarmów, ale błogosławieństwo posiłku w domu, liturgia zostanie zubożona. Nie zostanie też zorganizowana procesji rezurekcyjnej. Rząd może też ogłosić kolejne ograniczenia wielkości zgromadzeń.  
 
Wcześniej nie będzie też uroczystych procesji Niedzieli Palmowej, odwołano przedstawienia misteryjne, jak Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu. W tym ostatnim przypadku organizatorzy poinformowali, że planują w niedzielę Palmową, 5 kwietnia br., zorganizować wspólne oglądanie za pośrednictwem internetu, filmu nagranego w tamtym roku. 
 
Odpust zupełny dla wiernych dotkniętych epidemią
 
A co z sakramentem pokuty, spowiedziami, do których tysiące wiernych przystępowało w Wielkim Tygodniu? Dzień przed publikacja wskazań biskupów, w czwartek, 20 marca, na stronach polskich diecezji ukazał się dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii. Udzielono odpustu zupełnego wszystkim wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach. W dekrecie czytamy: „Jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe. Odpust dotyczy także pracowników służby zdrowia, członków rodzin i wszystkich, którzy opiekują się chorymi, a także wszystkich wiernych na dodatkowych warunkach – „którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.”
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy