Reklama

Kultura

Muzeum Historyczne i Galeria Beksińskiego w Sanoku już otwarte

Aneta Gieroń
Dodano: 04.05.2020
50664_beksinski
Share
Udostępnij
Jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych na Podkarpaciu muzeów – Muzeum Historyczne w Sanoku, z największą w Polsce kolekcją prac Zdzisława Beksińskiego, od poniedziałku, 4 maja jest już otwarte dla turystów. Zamkowe wzgórze, które co roku odwiedza ponad 60 tys. gości, okazało się niebywałym magnesem także w czasach zarazy i już w poniedziałek powitało w swoich progach pierwszych turystów z Warszawy.

Jak twierdzi Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, wszystkim pracownikom, ogromnie zależało, by jak najszybciej otworzyć się dla zwiedzających.
 
– Gdy w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział możliwość otwarcia muzeów i galerii, natychmiast rozpoczęliśmy konsultacje ze służbami sanitarnymi i przygotowania na bezpieczne przyjęcie turystów – mówi dyrektor Serafin. – W muzeum, które ma prawie 2 tys. powierzchni nie może być więcej niż 99 osób. W każdej z sal pozwalamy jednorazowo przebywać tylko kilku osobom, zawiesiliśmy też zwiedzanie w zorganizowanych grupach. Nasi przewodnicy ubrani w maski i przyłbice są w salach wystawowych i tam zachowując bezpieczną odległość, można zadawać im pytania i prosić o wskazówki przy zwiedzaniu. Postaraliśmy się także, by cała trasa zwiedzania była bezdotykowa, tak, by maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo zwiedzających.
 
Na razie godziny otwarcia muzeum pozostają bez zmian: w poniedziałek 8:00-12:00 (bezpłatnie), od wtorku do niedzieli 9:00-17:00. Zwiedzający wpuszczani będą po 6 osób (limit osób na parterze przy kasie biletowej) średnio co 5-10 minut (w zależności od czasu opuszczania parteru) – do wyczerpania limitu 99 osób w obiekcie. Kolejni zwiedzający wpuszczani będą po opuszczeniu obiektu przez zwiedzających przebywających w obiekcie. Oczekującym wydawane będą numery kolejności wejścia. Osoby wchodzące do budynku z podejrzeniem gorączki proszone będą o zmierzenie temperatury przy pomocy bezdotykowego termometru. W przypadku stwierdzenia gorączki – osoba nie zostanie wpuszczona na teren obiektu.
 
– Bez względu na wszystkie obostrzenia i utrudnienia, cieszymy się, że od poniedziałku gościmy już w naszym muzeum gości. Wszyscy jesteśmy już odrobinę zmęczeni kwarantanną i izolacją, a wielu z nas potrzebuje kontaktu z przyrodą i kulturą. Teraz jest też dobry czas, byśmy przed wakacjami, czyli spodziewaną większą liczbą gości, przetestowali wszystkie środki ostrożności i wprowadzili ewentualne zmiany – dodaje Jarosław Serafin. – Jestem pewny, że wszystkich ucieszy ten mały krok w kierunku normalności, a przestrzegając zasad bezpieczeństwa, muzeum może być bezpieczniejszym i przyjemniejszym miejscem niż wyjście do sklepów wielkopowierzchniowych. W poniedziałek rano mieliśmy pierwsze trzy osoby z Warszawy, które specjalnie przyjechały do nas, by zobaczyć Galerię Beksińskiego.
 
Samo Muzeum Historyczne w Sanoku jest jednym z najchętniej odwiedzanych w województwie i połowę swojego budżetu wypracowuje ze sprzedaży biletów oraz gadżetów związanych ze Zdzisławem Beksińskim. Posiada interesujące zbiory zarówno z zakresu sztuki dawnej, jak i współczesnej, i jest ważnym punktem na mapie turystycznej regionu podkarpackiego. Muzeum posiada największą na świecie – liczącą ok. 600 prac – ekspozycję prezentującą bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych, Zdzisława Beksińskiego. Zlokalizowana w muzeum jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy