Reklama

Kultura

Otwarte kolejne muzeum. Od wtorku gości wita skansen w Sanoku

Aneta Gieroń
Dodano: 06.05.2020
50675_sanok
Share
Udostępnij
Po tym jak w poniedziałek pierwszych turystów przyjęło Muzeum Historyczne w Sanoku, we wtorek także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powitało pierwszych gości. 
 
Od poniedziałku w ramach odmrażania gospodarki otwierane są galerie handlowe, biblioteki i muzea. Na Podkarpaciu na odwiedziny turystów otworzyły się dotychczas dwa muzea i oba w Sanoku – Muzeum Historyczne i skansen. W tym ostatnim jednorazowo może być 150 osób, w salach wystawowych 2-3 osoby i przewodnik. Pojawiają się też pierwsi goście, którzy zachowując wszystkie nakazy bezpieczeństwa, decydują się spędzić trochę czasu w muzeum.
 
W sanockim skansenie jest to o tyle bezpieczne i przyjemne, że bardzo dużo ekspozycji znajduje się na walnym powietrzu i niekoniecznie wszystko trzeba zwiedzać w salach. Wędrując po Galicyjskim Miasteczku żal jednak byłoby nie wstąpić do pracowni zegarmistrza, dawnej poczty, czy żydowskiego mieszkania. Nie sposób też nie zajrzeć do dawnego dworu ze Święcan.
 
Park Etnograficzny w Sanoku jest najpopularniejszym muzeum na  wolnym powietrzu w Polsce. W ciągu roku odwiedza go  ponad 160 tys. turystów z całej Polski oraz z większości krajów Europy  i niemal ze wszystkich kontynentów. Najwięcej zagranicznych turystów przybywa z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji, Czech, ale także z USA, Kanady, krajów Ameryki Łacińskiej oraz Azji. 
 
Muzeum powstało 62 lata temu i dziś możemy zobaczyć tu sektory: bojkowski, łemkowski, doliniański, Pogórzan wschodnich i zachodnich, naftowy, dworski, miejski (Rynek Galicyjski) oraz dwa sektory w budowie – pasterski i archeologiczny. W skansenie są też trzy cerkwie, jeden kościół oraz drewniana synagoga. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy