Reklama

Kultura

Widowisko o ludobójstwie na Wołyniu

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 23.06.2013
5275_Wolyn
Share
Udostępnij
Ponad 200 osób – członkowie grup rekonstrukcyjnych z Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz amatorskich teatrów z Polski – wystąpi 20 lipca br. w Radymnie w rekonstrukcji historycznej „Wołyń 1943 – nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary". Stanie się to w ramach obchodów 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, dokonanego przez OUN-UPA.
 
Obchody w dniach 20-21 lipca br. organizuje Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. Drugiego dnia, w niedzielę,  zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar. – Nie chodzi nam o to, by rozpalać waśnie pomiędzy narodami, ale by oddać hołd pomordowanym – podkreśla Mirosław Majkowski, prezes PSRH X D.O.K. – Świadczy o tym już sam podtytuł naszego widowiska.
 
Majkowski dodaje, że przedsięwzięcie połączy cechy przedstawienia rekonstrukcyjnego z widowiskiem typu „światło-dźwięk”. – Grupy rekonstrukcyjne i teatry są już pozamawiane, budujemy wieś, która będzie miejscem akcji – opowiada Majkowski. – Ze względu na to, że uczestnicy widowiska są z różnych stron Polski, a także z zagranicy, próby będą bardzo intensywne, ale przeprowadzimy je dopiero w przeddzień przedstawienia.  
 
Krzesimir Dębski z "Litanią Wołyńską" w Radymnie
 
W komitecie honorowym przedsięwzięcia zasiadają: prof. Władysław Filar, Ewa Siemaszko, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Anna Ostromęcka-Lewak – Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Lucyna Kulińska – prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, płk. Jan Niewiński, gen. Mirosław Hermaszewski, prof. Jacek Wilczur, kompozytor Krzesimir Dębski i kapelan 27. Wołyńskiej DP AK ks. płk. Andrzej Jakubiak.

Warto dodać, że muzyka Krzesimira Dębskiego będzie ilustrować widowisko, a sam kompozytor wystąpi na żywo w finale, wykonując na klawiszach, razem z chórem, „Litanię Wołyńską”.
 

Realizacja widowiska przerasta możliwości finansowe stowarzyszenia. Dlatego wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć je finansowo, proszeni są o wpłaty na konto Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. w Podkarpackim Banku Spółdzielczym Oddział w Przemyślu, nr konta 96 8642 1155 2015 1502 4936 0002, z dopiskiem „na cele statutowe" .


Tematykę rzezi wołyńskiej podejmie także rzeszowski Teatr im. W. Siemaszkowej w sztuce Stanisława Brejdyganta w reż. Joanny Zdrady „Cieśnina duchów. Manitoba”. Główne role zagrają Stanisław Brejdygant i Edward Lubaszenko. Próby do przedstawienia rozpoczną się 1 sierpnia br. Premiera – 28 września br., na rozpoczęcie kolejnego sezonu teatralnego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy