Reklama

Kultura

Premiera “Dybuka” w Teatrze Przedmieście

Aneta Gieroń
Dodano: 15.09.2013
7442_Dybuk_1
Share
Udostępnij
W sobotę, 21 września o godz. 19  w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4 w Rzeszowie) odbędzie się premiera „Dybuka” –  jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku. Dramat Szymona An-skiego na potrzeby rzeszowskiego teatru zaadaptowała i spektakl wyreżyserowała Aneta Adamska. Bilety można rezerwować pod numerem telefonu: 667714730, a 29 września o godz. 19. „Dybuka” będzie można obejrzeć po raz kolejny.

W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na Wołyniu i Podolu. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie – typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą „Dybuka” –  jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku. Tytułowy „dybuk” to w mistycyzmie i folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało. „Człowiek rodzi się przecież na wielkie, długie życie. A jeśli umrze przed czasem, gdzie podziewają się nieprzeżyte dni jego życia? Jego radości i cierpienia? Jego myśli, których przemyśleć nie zdążył, jego czyny, których dokonać nie mógł?…”
 
Sam  „Dybuk” An-skiego jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są „Dziady”.
 
Czy  Teatrowi Przedmieście uda się w Rzeszowie odnaleźć ślady nieistniejącego już świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej? Na pewno warto to sprawdzić na premierze ich spektaklu, w czasie którego próbować będą znaleźć cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma… – Pragniemy przywołać dybuka ulic, gdzie mieszkamy po to, by dla siebie odkryć nieznaną tradycję, która przez wieki współtworzyła to miasto – mówi Aneta Adamska.
 

Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
 
Scenografia: Paweł Sroka
 
Występują: Jakub Adamski, Kinga Fornek, Paweł Sroka, Stanisław Surma, Maciej Szukała, Iwona Żytecka
 
Muzycy: Jakub Adamski – akordeon, Szymon Tadla – cymbały, Marek Telwach – skrzypce
 
Więcej informacji na: www.teatrprzedmiescie.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy