Reklama

Kultura

“Wyklęci” na Zamku w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 13.03.2014
11330_gl
Share
Udostępnij
26 marca w Rzeszowie będzie można obejrzeć spektakl „Wyklęci” w reż. Tomasza A. Żaka przygotowany przez Teatr Nie Teraz z Tarnowa. Miejsce inscenizacji niezwykłe, bo w sali balowej Sądu Okręgowego przy Placu Śreniawitów. Bezpłatne zaproszenia na spektakl już od poniedziałku (17 marca) będzie można dostać w siedzibie IPN Oddział w Rzeszowie  przy ul. Słowackiego 18.
 
W listopadzie 2013 roku w 100. rocznicę urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego odsłonięto w Rzeszowie pomnik poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”, kilka tygodni temu, bo 1 marca 2014 r. obchodziliśmy Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", 26 marca na rzeszowskim zamku będzie okazja zobaczyć spektakl poświęcony ludziom i zdarzeniom, które przez kolejne dekady były przemilczane.
 
Kim byli? Żołnierze Wyklęci zwani także Żołnierzami Niezłomni tworzyli antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki stawiający po 1944 roku opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu się jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. W walkach podziemia z władzą PRL zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia. Niestety, ponad 40 lat PRL-u zrobiło swoje i pamięć o Żołnierzach Wyklętych była skutecznie zwalczana. W III RP dzieje Armii Wyklętej stają się tematem dostępnym w wersji niezakłamanej i można poznać prawdę o polskiej insurekcji antykomunistycznej po 1944 r. 
 
Tym bardziej warto zobaczyć spektakl „Wyklęci” w reżyserii Tomasza A. Żaka przygotowany przez Teatr Nie Teraz z Tarnowa, w którym wykorzystano:  fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie”; fragmenty sceny II (Improwizacja) i sceny V (Cela Księdza Piotra) z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza; wiersz „Dziś idę walczyć – Mamo!” Józefa Szczepańskiego, pseudonim „Ziutek”, napisany w sierpniu 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego; pieśń „Wiernie iść” z roku 1945, autorstwa NN, pseudonim „Fryc”, podoficera z 1 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK; XIX-wieczne polskie pieśni patriotyczne i religijne, w ich oryginalnym zapisie nutowym i z oryginalnym tekstem ( pieśń „Na wschód”, hymn „Do pracy” – słowa Stefan Buszczyński, pieśń „Ojcze nasz Polaka”, „Pieśń lirnika” – słowa W. Motas, pieśń „Ktoby ojców wzgardził wiarą” – słowa Ryszard Berwiński, kompozycja Feliks Nowowiejski; utwór „Wymarsz Uderzenia” z roku 1943, autorstwa Andrzeja Trzebińskiego; „Dekalog Polaka”, napisany przez Zofię Kossak-Szczucką w 1940 r.; fragment sentencji wyroku wydanego na Danusię Siedzikównę pseudonim „Inka”, z 3 sierpnia 1946 roku i fragment tekstu ulotki autorstwa mjr Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”  z roku 1947. Inspiracją był także wiersz Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego miasta” oraz książki Józefa Mackiewicza: „Lewa wolna”, „Nie trzeba głośno mówić” i „Prawda w oczy kole”.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy