Reklama

Kultura

O seksualności w Teatrze Maska

Anna Olech
Dodano: 14.10.2014
15253_zdjecie-3-biale-malzenstwo
Share
Udostępnij
„Scena dla dorosłych” Teatru Maska tym razem zaprasza na sztukę Tadeusza Różewicza, którą długo pomijano, niechętnie o niej mówiono. Była zbyt szokująca i obrazoburcza. Ale dziś, po prawie 40 latach od powstania, „Białe małżeństwo” jest okazją do dyskusji, do odpowiedzenia sobie na kilka ważnych pytań. 
 
Gdy Różewicz napisał sztukę tak wielkim była ona zaskoczeniem, że została napiętnowana nawet przez prymasa Wyszyńskiego. Dziś, po prawie czterdziestu latach od powstania „Białego małżeństwa”, nie tak łatwo nas zaszokować. W mediach i na deskach teatru doświadczyliśmy już niejednego i niejedno widzieliśmy. Więc może to najwyższy czas, aby spojrzeć na utwór Różewicza odrzucając maskę  „obsceny”  i dojrzeć prawdziwy obraz utworu dramaturga. „Białe małżeństwo” w odczytaniu reżysera rzeszowskiego przedstawienia to traktat o wzajemnym powiązaniu i jednocześnie nieustannej walce nie tylko „cielesności” i „duchowości”, „kultury” i „natury”, ale także teraźniejszości i przeszłości, przeszłości i przyszłości. Czy cielesność jest jednoznaczna ze zezwierzęceniem? Czy można się od niej odciąć całkowicie? Czy „kultura” ma prawo zakłamywać i kiełznać „naturę”? Czy próbując całkowicie zanegować istnienie jednej z tych sfer nie oddajemy jej paradoksalnie nad sobą władzy tym większej, im bardziej jej zaprzeczamy? Spektakl jest swojego rodzaju retrospekcją, składającą się ze wspomnień o minionej młodości dorosłej już bohaterki – Bianki i jednocześnie zapisem jej zmagań z budzącą się cielesnością. Łączy w sobie melodramat i farsę, nadętość i naiwność, gruboskórność i wrażliwość, a także mentalność bohaterów i współczesny cynizm, co jest prawdziwą istotą sztuki Tadeusza Różewicza.
 
autor: Tadeusz Różewicz
reżyseria: Oleg Żiugżda
scenografia: Krzysztof Paluch
muzyka: Paweł Kondrusewicz 
choreografia: Marta Bury
 
Bilety można nabyć w kasie teatru godzinę przed spektaklem, bądź zarezerwować w Biurze Organizacji Widowni pod numerem 17 85 20 614, 17 85 01 360. 
Cena biletów: 15 zł – normalny i 12 zł dla grup zorganizowanych oraz studentów, emerytów i rencistów (po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy