Reklama

Kultura

Żydowska muzyka – “Raduj się Rzeszowie!” w Teatrze Maska

Aneta Gieroń
Dodano: 02.04.2015
18815_maska_1
Share
Udostępnij
17 kwietnia o godzinie 20 w  Teatrze Maska koncert muzyki żydowskiej – „Raduj się Rzeszowie!". Spektakl w wykonaniu Stowarzyszenia SztukPuk Sztuka przypomni nieznane pieśni i muzykę Nachuma Sternheima. Bilety do nabycia w kasie teatru, na stronie www.ekobilet.pl albo w Tawernie Rzeszowskiej. 18 kwietnia o godz. 18 spektakl "Raduj się Rzeszowie" będzie też można zobaczyć w Kinie Kijów w Krakowie – będzie to koncert charytatywny na rzecz Stowarzyszenia Krakowski Komitet Zwalczania Raka.

 

 
Spektakl przypominający żydowskiego muzyka żyjącego na przełomie XIX i XX wieku w Rzeszowie, Stowarzyszenie SztukPukSztuka po raz pierwszy wystawiło w grudniu 2013 r. Premiera „Hava nagila Raysha”! czyli „Raduj się Rzeszowie”! – pięknej opowieści o Rzeszowie, jakiego już nie ma, ale jaki przetrwał w muzyce i pieśniach Nachuma Sternheima, kompozytora mało znanego w Polsce i w Rzeszowie, a popularnego w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, okazała się na tyle udana, że spektakl już kilkakrotnie gościł na deskach Teatru Maska. 
 
Nachum Sternheim urodził się w Rzeszowie w 1879 roku. Wychowany w tradycji chasydzkiej był znanym żydowskim muzykiem, śpiewakiem, kompozytorem i poetą.  W swojej twórczości nawiązywał do motywów tradycyjnej muzyki żydowskiej  i muzyki ludowej Rzeszowszczyzny. Pisał piosenki w języku jidisz i polskim. W 1908 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood, ale tęsknota nie dawała mu spokoju. W 1912 roku wrócił do Rzeszowa, gdzie w 1942 roku zginął w getcie. I co najbardziej zdumiewające, w Polsce, w Rzeszowie pozostaje prawie nieznany, a w Izraelu i Stanach Zjednoczonych do dziś jest popularny.
 
„Raduj się Rzeszowie”, to udany powrót do muzycznej, przedwojennej, żydowskiej historii Rzeszowa, także dzięki pomocy prof. Wacława Wierzbieńca, eksperta od historii Żydów w naszym regionie, który artystom pomógł odszukać nieznane pieśni Sternheima oraz dr hab. Alicji Ungeheuer – Gołąb, która tłumaczonym z jidysz pieśniom nadała poetycki kształt. 
 
Stowarzyszenie SztukPukSztuka w tym roku zaprosi nas też na dwa nowe spektakle. Pierwsza –  „Jak to niegrzecznym bywa źle” – oparty  będzie na tekstach niemieckiego pisarza, ilustratora i psychiatry – Heinricha Hoffmana. Premiera spektaklu, który dofinansował Urząd Marszałkowski, planowana jest na koniec września.
 
Drugą inicjatywą jest widowisko teatralne pod tytułem „Przypowieść o Tobie”. Będzie to spektakl łączący w sobie teatr ożywionej formy oraz taniec. Fabuła oparta będzie na biblijnej przypowieści o synu marnotrawnym. Poza premierą, planowaną już na 17. maja, jeszcze jeden pokaz będzie w czerwcu. Część pieniędzy na realizację "Przypowieści o Tobie" dołożył Urząd Miasta Rzeszowa.
 
 
Raduj się Rzeszowie!
scenariusz i reżyseria: Monika Adamiec
opracowanie muzyczne: Kamil Siciak
opieka wokalna: Magdalena Skubisz
choreografia: Mirosław Szpyrka
scenografia: Anna Hawro
 
Obsada:
Jadwiga Domka
Małgorzata Pruchnik-Chołka
Natalia Zduń
Michał Chołka
Mirosław Szpyrka
 
Muzyka
Rzeszów Klezmer Band:
Kamil Siciak – perkusja
Anna Siciak – skrzypce
Dariusz Kot – akordeon
Wojciech Jajuga – kontrabas
Mateusz Chmiel – klarnet
 
Bilety można rezerwować pod nr tel. 883 042 332 oraz kupować na stronie www.ekobilet.pl, w Tawernie Rzeszowskiej oraz Kinie Zorza. Cena 27 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy