Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nowy dyrektor w Teatrze Maska i nowe pomysły na scenę dla dzieci

A A A
Alina Bosak

Dodano: 13-09-2016

Jacek Popławski, Monika Szela Fot. Alina Bosak

Jacek Popławski, Monika Szela Fot. Alina Bosak

Wyremontowana widownia i scena, nowy dyrektor artystyczny oraz spektakl na zamówienie to niespodzianki, jakie przygotował na początek sezonu Teatr Maska w Rzeszowie. A to jeszcze nie wszystko – dzięki audiodeskrypcji i zatrudnieniu tłumaczy języka migowego – spektakle będą mogli nareszcie zobaczyć i usłyszeć widzowie z dysfunkcjami wzroku i słuchu. 

 

Jacek Popławski, nowy dyrektor artystyczny Teatru Maska, jest aktorem i reżyserem, który przez wiele związany był ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.  - Rzeszów to dla mnie szczególne miejsce, związane z moim debiutem aktorskim, jak i reżyserskim – podkreśla. - Do Teatru Maska trafiłem zaraz po studiach i pracowałem tu przez dwa sezony. Teraz wzbogacony przez doświadczenia wracam i zapraszam na nowy sezon, który obfituje w spektakle dla dzieci w różnym wieku. Teatr lalek to teatr formy, z przenośnią, metaforą, symbolem i uniwersalizmem, który w moim przekonaniu trafia głębiej i prościej do serca każdego człowieka.

Reklama

Co w repertuarze

W zeszłym roku Teatr Maska rozpoczął realizację przedstawień adresowanych dla najmłodszych widzów, dwu-czteroletnich. Scena „najnajowa”, jak ją nazwano, oferowała maluchom „Czasoodkrywanie” w reżyserii Ewy Mrówczyńskiej. Pozostaje ono w repertuarze.

- Na pewno i w tym sezonie przygotujemy nowy spektakl dla „najnajów” – zapewnia Jacek Popławski. – Będą też nowe propozycje dla starszych  dzieci, od przedszkolaków po uczniów szkół podstawowych.

Propozycją dla tych ostatnich zaczął się właśnie sezon w Teatrze Maska. Spektakl „Gra” to edukacyjne przedstawienie współfinansowane przez podkarpackiego wojewodę, które w zabawowej formie i poprzez historię głównej bohaterki uczy, jak zachowywać się w drodze do szkoły, by być bezpiecznym. Premiera sztuki, w której często powtarza się numer 112, odbyła się 11 września.

- To przedsięwzięcie na swój sposób niezwykłe. Teatr wychodzi poza budynek, gdzie może być częścią tworzenia społeczności i w sposób immanentny dla siebie, czyli nie w sposób czysto pedagogiczny, nie wchodząc w strefę działania nauczycieli, w formie artystycznej, teatralnej i lalkowej przedstawia ważne dla dzieci treści. Uczymy i bawimy, wykorzystując do tego zabawę symboliczną. W „Grze” jest dużo powtórzeń, działania na rytmach. Cały czas jest to teatr. Bo naszym zadaniem jest kształtowanie nie tylko wiedzy, ale i wrażliwości dziecka – zwraca uwagę Jacek Popławski i zdradza tytuł kolejnej nowości. – Już za chwilę, 2 października, będzie premiera spektaklu dla dzieci od lat 4 – „Calineczki” na podstawie baśni H.Ch. Andersena w reżyserii Daniela Arbaczewskiego – z bardzo ciekawymi, wielkimi formami, które mają pomóc w oddaniu skali świata, tak innej przecież dla tytułowej bohaterki. To opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca i podejmowaniu ryzyka, by ruszyć w drogę, które było ogromne w przypadku kogoś tak malutkiego. A jednak trzeba podejmować ryzyko i trzeba ruszać w drogę – zauważa dyrektor artystyczny Teatru Maska.

Reklama

Na listopad natomiast rzeszowska scena szykuje wspomniana wcześniej premierę dla „najnajów” – „Statek Noego” w reżyserii Katarzyny Kawalec. – Teatr dla najmłodszych widzów nie pozwala trzymać się rygorów widowiska, chodzi w nim o zapoznanie i oswojenie dziecka z przestrzenią teatru – tłumaczy Popławski. - To dla nas spektakle bardzo ciekawe, ale i trudne. Również przez to, że nie możemy wymagać od tych dzieci, by wytrzymały godzinę w jakimś rygorze. Łamiemy rampę, oddzielenie aktora od widzów. Wszystko się miesza. Chcemy się poznać i przyzwyczaić małych do chodzenia do teatru i do tej formy rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, jaki umożliwia sztuka teatru. Chcemy widzów zatrzymać przy sobie na wiele lat. Zapraszamy przecież także na spektakle Sceny dla dorosłych.

Scenę dla dorosłych nowy dyrektor artystyczny chce zachować i, podobnie jak w przypadku sceny dla „najnajów”, przygotowywać w ramach jej propozycji, jedną premierę w każdym sezonie. Ale nie w obecnym.       

Ciekawą propozycję teatr przygotowuje na wiosnę. Anna Retoruk, znana z „Dziadów po Białoszewskim” – spektaklu, który został bardzo dobrze oceniony na festiwalach teatralnych – przygotuje również przedstawienie w Rzeszowie. – Wpisuje się ono w mój plan na ten teatr – wrażliwy i uważny – mówi Popławski. – Jesteśmy w jakimś otoczeniu, nie działamy w próżni, dotykają nas sprawy , które dzieją się poza granicami naszego kraju, ale go dotykają. Przymierzamy się więc do realizacji spektaklu na podstawie książki Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”. Dotyczy on ludzi, którzy musieli uciekać z Ukrainy przed wojną. To spojrzenie z punktu widzenia dziecka, które musi się odnaleźć w tej rzeczywistości – zarówno emigranta, jak i „miejscowego”. Bo jest to wyzwanie dla obu. Chcemy kształtować wrażliwość dziecka także w tym kierunku. Widzimy, co się stało w Anglii. To 15-latkowie zamordowali przecież emigranta, co wynikało najprawdopodobniej z nietolerancji i lęku przed obcymi. Tak samo, jak my bywamy emigrantami, tak samo do nas przyjeżdżają ludzie z innych krajów i musimy uczyć się żyć razem. Na chwilę albo na zawsze.

Reklama

W maju Jacek Popławski zaprasza na spektakl przez niego wyreżyserowany, pt. „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita, który w sposób dowcipny i lekki dotyka filozoficznych tematów. – Codziennie zapominamy o tej najprostszej rzeczy, która jest wspominana przez wiele kultur, filozofii i religii –  że warto docenić jeden dzień, którym można się cieszyć i być szczęśliwym – mówi reżyser. - To spektakl dla dzieci. Sceny są metaforyczne, a bohaterka to jętka jedniodniówka, która żyje tylko jeden dzień.

Nowy dyrektor artystyczny skupia się również na organizacji festiwalu „Maskarada” i podkreśla, że w teatrze będzie się sporo działo. W repertuarze pozostaje wiele premier z poprzednich sezonów, różnorodnych i ciekawych, które wciąż będzie można obejrzeć.

- Aby przybliżyć świat teatru, organizujemy również Małą Akademię Teatralną, zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także Atelier Teatralne dla instruktorów teatralnych – przypomina Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

E-sprzedaż i spektakle dla niepełnosprawnych

Na pytanie, jak przyciągać do teatru widza w czasach i świecie, który oferuje wiele innych atrakcji i rozrywek, dyrektor artystyczny odpowiada bez wahania: - Podstawą i sednem jest tworzenie dobrych spektakli. Dlatego będziemy ściągać współpracy utalentowanych i wrażliwych twórców – plastyków, reżyserów, kompozytorów. Są nazwiska, które jeszcze nie miały możliwości zaprezentowania swojej twórczości w „Masce”. Rozmawiam z tymi artystami, są otwarci na pracę z nami. Oczywiście, ważne jest wyjście na zewnątrz – „Maskarada” z ulicznymi występami i paradą, dbanie promocję teatru w mediach i internecie. Będę jednak ostrożny, by nie wpaść w pułapkę „ścigania się”. Mamy swoje sposoby pracy i wrażliwość i chcemy skupić się na tym, co jest naszą częścią twórczości, jako teatru lalek. Stawiamy więc przede wszystkim na jakość spektakli.

Reklama

- Na pewno pomoże w tym ostatnia inwestycja – uśmiecha się Monika Szela. - Dzięki dotacji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego wyremontowana została sala widowiskowa. Zakupiono nowy sprzęt oświetleniowy i akustyczny, co przekłada się na większe możliwości techniczne. O tym, że teatr idzie z duchem czasów świadczy też fakt, że od sezonu 2016/2017 poprzez aplikację na telefon można kupować bilety na spektakle.  

Ponadto, teatr wprowadza audiodeskrypcję do spektakli, z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Osoby niedowidzące mogą teraz śledzić spektakl ze słuchawkami na uszach, ponieważ lektor opowiada im, co się właśnie dzieje na scenie (rolę m.in. takiego lektora przez wiele lat pełnił w teatrze Ateneum w Katowicach także Jacek Popławski). Dla osób niesłyszących zatrudniono tłumaczy języka migowego. To nowość w Rzeszowie.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.