Reklama

Kultura

“Renegat” w łańcuckim Zamku – spektakl z okazji 220. rocznicy urodzin Mickiewicza

Redakcja
Dodano: 01.02.2018
37468_renegt
Share
Udostępnij

W 2018 roku przypada 220. rocznica urodzin Adama Mickiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców romantyzmu. Z tej okazji w Muzeum-Zamku w Łańcucie odbędzie się spektakl pt. „Renegat” w tradycyjnej tureckiej technice cieni, w wykonaniu Teatru KA. Spektakl odbędzie się 9 lutego o godz. 18.

Spektakl organizowany jest w ramach wydarzenia o nazwie „Spotkanie ze sztuka słowa”. Są one wynikiem realizacji projektu „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II)” i są okazją do przywołania twórczości autorów, których wyobraźnia literacka została w sposób szczególny ukształtowana przez miejsce ich pochodzenia – Kresy. Ponieważ w tym roku przypada 220. rocznica urodzin Adama Mickiewicza, Muzeum-Zamek w Łańcucie upamiętni postać wybitnego twórcy.

Na scenie w Sali Balowej zaprezentowana zostanie sztuka „Renegat”, w tradycyjnej tureckiej technice cieni (Karagöz). Balladę turecką Adama Mickiewicza, opowiadającą historię miłości tureckiego paszy i polskiej branki przygotowała polsko-turecka grupa teatralna Teatr KA, działająca w Polsce od 2013 roku. Ballada „Renegat” w formie filmu jest częścią stałej wystawy w Muzeum Mickiewicza w Stambule.

Bilety na przedstawienie będą dostępne w lutym w Kasach Głównych Muzeum. Liczba miejsc ograniczona. Spektakl odbędzie się w piątek, 9 lutego o godz. 18 w Sali Balowej.

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 w Nowogródku lub Zaosiu k. Nowogródka. Pochodził z drobnej szlachty herbu Poraj. Jego ojciec, Mikołaj, był adwokatem przy sądach nowogródzkich. W 1807-15 Mickiewicz uczył się w szkole dominikanów w Nowogródku, następnie na uniwersytecie w Wilnie przygotowywał się do zawodu nauczycielskiego. Uważa się go za najwybitniejszego – obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego – twórcę romantycznego. Do jego najważniejszych dzieł należą zbiory poezji "Ballady i romanse", "Sonety Krymskie", poemat "Konrad Wallenrod", dramat "Dziady" i epopeja narodowa "Pan Tadeusz". Mickiewicz był również publicystą, wizjonerem i działaczem politycznym.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy