Reklama

Trans na bulwarach - "Kwiat paproci" zaczarował, a Trans/Misje jadą do Koszyc

A A A
Alina Bosak

Dodano: 01-09-2018

Fot. Maciej Rałowski

Fot. Maciej Rałowski

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Robimy dzisiaj imprezkę. Kawior, ostrygi, litry najdroższego szampana i bawimy się do białego rana! – woła Jacuś, rozpaczliwie próbując być szczęśliwym samotnikiem. Ale bez bliskich się nie da. Bogactwo to za mało. Wokół pulsuje muzyka, falują światłem zmieniające się obrazy. Spektaklem „Kwiat paproci” pełnym magii i słowiańskich rytuałów pożegnał Rzeszów w piątkową noc na bulwarach nad Wisłokiem Międzynarodowy Festiwal Sztuk  Trans/Misje. W ciągu 7 dni wzięło w nim udział 500 artystów i 10 tysięcy widzów. Za rok takie święto przygotują Słowacy w Koszycach. 
 
Teatr im. Wandy Siemaszkowej i twórcy widowiska „Kwiat paproci” zmienili zwyczajny park w pełen magii las. Scena, lśniąca niebiesko-fioletowym światłem i wysyłająca w alejki pulsujące dźwięki muzyki, z dala wyglądała jak ognisko, przy którym w sobótkową noc odbywały się tańce i miłosne zaloty. Między drzewami roznosił się zapach kadzidełek, które rozdawali tancerze zespołu Rudki i O.de.la przybywającym na spektakl. W alejkach kładły się cienie, a Barbara Napieraj w bajecznym wianku, grająca legendarną Niemczychę, zaczęła opowieść o magicznym kwiecie paproci. W wierzeniach słowiańskich, zakwita on tylko raz w roku, w czasie przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w roku. Kto go znajdzie, będzie miał bogactwo i dostatek. Szukano tego kwiatu zawsze podczas słowiańskiego święta Kupały.
 
Martyna Łyko, reżyserka „Kwiatu paproci” wraz z zaproszonymi do współpracy twórcami: Tobiaszem Sebastianem Bergiem (choreografia), Kamilem Tuszyńskim (muzyka), Anastasią Worobiową (oprawa wizualna) oraz Michałem Szymaniakiem (tekst), przetransponowała legendę i prastare wierzenia na współczesny język. Dzisiejsza Noc Kupały to całonocne techno party – transowe tańce przy migających światłach, multimedialne odloty od przyziemnej codzienności, ale te same od wieków marzenia o szczęściu i bogactwie. W takim klimacie Jacuś grany przez Mateusza Marczydło, mimo przestróg Matki(w tej roli Anna Demczuk) i Ojca (Paweł Gładyś), wyrusza w las, by zdobyć czarodziejski kwiat.
 
 
Fot. Maciej Rałowski
 
Michał Szymaniak stworzył tekst „Kwiatu paproci” w oparciu o napisaną ponad 150 lat temu baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego pod tym samym tytułem. Szymaniak przetransponował ją na język współczesnej młodzieży. Wierszowany tekst pełen jest zwrotów ze szkolno-dyskotekowego slangu. Jacuś jeździ ferrari, nosi "garniak" od Dolce&Gabbana. 
 
U Kraszewskiego baśń zaczynała się tak: „Od wieków wiecznych wszystkim wiadomo, a szczególniej starym babusiom, które o tem szeroko a dużo opowiadają wieczorem przy kominie, gdy się na nim drewka jasno palą i wesoło potrzaskują, że nocą św. Jana, która najkrótszą jest w całym roku, kwitnie paproć, a kto jej kwiatuszek znajdzie, urwie i schowa, ten wielkie na ziemi szczęście mieć będzie.Bieda zaś cała z tego, że noc ta jest tylko jedna w roku a taka niezmiernie krótka, i paproć w każdym lesie tylko jedna zakwita, a to w takim zakątku, tak ukryta, że nadzwyczajnego trzeba szczęścia aby na nią trafić.”
 
Reklama
Szymaniak posługuje się już zupełnie innym stylem, ale treść legendy w spektaklu Teatru Siemaszkowej zachowana została jednak wiernie. I tańce, którymi Jacuś zagłuszał wyrzuty sumienia, i ziemia, która się rozstąpiła, by go pochłonąć.
Wszystko to u Kraszewskiego było. U Szymaniaka też jest. U Kraszewskiego Jacuś „ani na moment nie spoczywając, durzył się ciągle czemuś, latał, jeździł, strzelał, słuchał wrzasków różnych, jadł, pił… hulał”. A co robi Jacuś współczesny? Dzwoni, bo ma być imprezka. 
 
Bo zdobył Jacuś upragniony kwiat paproci, ale…„Nie ma szczęścia dla człowieka, jeżeli się nim z drugim podzielić nie może”. To przesłanie z legendy Kraszewskiego Martyna Łyko i jej ekipa przekazują w rytmie techno, rymami, w których mowa o ferrari i garniakach. Młodzi, szaleni i odważni artyści, mówią językiem współczesnych młodych bogów. Stary „Kwiat paproci” dzięki nim podoba się małolatom, którzy nie chodzą do teatru, ale i nie gwałcił wrażliwości wyrobionego widza. Dla tego ostatniego jest smaczną rozrywką. To rzadka sztuka pogodzić tak różne estetyki. Tu się udało. Wszystko w tym spektaklu zagrało – reżyseria i scenariusz, muzyka i wizualizacje, choreografia. I 10 minut fajerwerków, które wybuchały nad sceną, kiedy Jacuś znalazł kwiat paproci i w ekstazie tańczył ze swoim złotym cielcem.
 
Martyna Łyko, reżyserka „Kwiatu paproci” studiowała na uniwersytetach w Lille, Nafplio i w Londynie. Reżyserię teatralną ukończyła, realizując prapremierę opery „No exit” (2012). W Polsce zadebiutował w Rzeszowie spektaklem „Coś w rodzaju miłości” (2016). W ubiegłym sezonie wyreżyserowała dwie prapremiery: „Single Radiocals”  (Teatr im. Jaracza, Olsztyn) oraz „Dziecko” Teatr Współczesny w Szczecinie. O „Kwiecie paproci” napisała:  „Inspiruje nas rytualność; interpretujemy dawne zwyczaje, przyrównując je do naszych, dzisiejszych. Tworząc, wychodzimy od form gotowych, jakimi są: baśnie, pieśni i tańce z repertuaru zespołu ludowego i łączymy je z tym, co dzisiaj wprawia nas w ruch i wszystko to twórczo przeobrażamy”. I tak właśnie w piątek na bulwarach było. 
 
 
Fot. Maciej Rałowski
 
Spektakl świetnie pasował na podsumowanie festiwalu Trans/Misje, który zdominował miejskie przestrzenie od 25 do 31 sierpnia. W ciągu siedmiu dni wystąpiło na nim 500 artystów, a w spektaklach, koncertach, wystawach i innych wydarzeniach uczestniczyło w sumie 10 tysięcy osób. Za rok, w pierwszej połowie września Trans/Misje odbędą się na Słowacji w Koszycach - wicedyrektor Teatru Narodowego w Koszycach w piątek odebrał puchar przechodni organizatora – rzeźbę Witolda Śliwińskiego, znakomitego podkarpackiego artysty.
 
Potem Trans/Misje będą w Ostrawie, Debreczynie, Lwowie i Trokach. Powrót do Rzeszowa dopiero za sześć lat. Aby ten czas się nam nie dłużył, Jan Nowara, pomysłodawca festiwalu Trans/Misje i dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej obiecał zorganizować coś pomiędzy: - Chcielibyśmy zaprosić artystów różnych sztuk, którzy będą działali w plenerze, wśród natury. Nie wiem, jak nazwiemy ten kolejny festiwal, ale za rok pod koniec sierpnia znów chcemy działać na bulwarach – zdradził.

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Felieton z wierszem

Kupuję ser, wymieniam olej. Z tomu ? Powiedzieć. Cokolwiek?, 2011 r.

Prokuratura nie ma lekko

W mediach długo nie ustaje wrzawa wokół afery Amber Gold. Nic dziwnego, dla wielu osób to prawdziwy...

Krzysztof Kolberger - życie i teatr

Z Krzysztofem Kolbergerem, aktorem i reżyserem teatralnym, rozmawiają Aneta Gieroń i Jaromir Kwiatkowski.

Grażyna Kazanowska - życie to jest teatr... w Bieszczadach

Nie przemysł, czy praca w laboratorium, ale taniec i teatr były jej żywiołem od dziecka. I trudno, żeby było inaczej, skoro przed szeroką publicznością zadebiutowała już...

zobacz więcej
Reklama

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Rzeszowskie budynki. Synagoga Staromiejska i Nowomiejska

W starszej, zwanej Staromiejską lub Małą...

Tora ocalona z ognia. Synagoga w Sanoku

W drewnianej synagodze z Połańca z XVIII w., pieczołowicie zrekonstruowanej...

Diecezja Rzeszowska w tym roku bez tradycyjnej kolędy

Ksiądz biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia 2020 r. czytamy, że w diecezji rzeszowskiej...

Szklana bajka z Krosna

Maciej Habrat jest artystą znanym w kraju i na kilku kontynentach. Tworzy bajecznie kolorowe szkło dekoracyjne o fantastycznych, rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka formach. Na ten sukces pracuje nieprzerwanie od roku 1991.

Łempicka. Kobieta, która "namalowała" swoje życie

Przeżyła dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, wielki kryzys z 1929 roku oraz hiszpańską wojnę domową. Wiedziała, czym jest dyskryminacja z powodu bycia kobietą malarką o żydowskim...

Reklama

"Siemaszka" odwołuje festiwal. Pieniądze do zwrotu

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odwołuje 7. Festiwal Nowego Teatru. W pierwszym terminie 21-28 listopada wydarzenie nie może się odbyć z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu m.in...

Bralczyk o prawdzie w języku. WSIiZ wraca z cyklem "Wielkie pytania w nauce"

Prof. Jerzy Bralczyk będzie w styczniu gościem piątego cyklu otwartych wykładów "Wielkie pytania w nauce", organizowanego przez Wyższą Szkołę...

Czarodziejski ogród Józefa Mehoffera

Jak pisał prof. Stanisław S. Nicieja, zaborcy wysyłali do Galicji austriackich urzędników po to, by germanizowali zagrabione tereny. Tymczasem rodowici Austriacy nie wypełniali swojej misji: polonizowali się i nierzadko...

Siemaszkowa śpiewa w TVP3 Rzeszów przeboje Piaf i Osieckiej

Przeboje z ukochanych spektakli publiczności Teatru im. Wandy Siemaszkowej będzie można usłyszeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia i w Sylwestra na antenie regionalnej...

WDK zaprasza na popisy cymbalistów od piątku online

W piątek, 11 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczynają się 39. Spotkania Cymbalistów. Potrwają trzy dni. Wydarzenie odbędzie się on-line i będzie transmitowane na żywo...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.