Reklama

Kultura

“Brigitte Bardot cudowna” kręcona na Zamku w Łańcucie

Angelika Fila
Dodano: 09.11.2018
41945_gl
Share
Udostępnij

Zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu Lecha Majewskiego pt. „Brigitte Bardot cudowna”. Przez dwa dni ekranizację książki pt. „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej” realizowano w łańcuckim zamku. Sceny nagrywano w bibliotece, w północnym korytarzu parteru i korytarzu białym. Muzeum – Zamek w Łańcucie znany jest także jako sceneria filmu „Trędowata”. Co ciekawe, film o Bardot i „Trędowata” Jerzego Hoffmana nagrywane były zarówno w Łańcucie, jak i w Wałbrzychu na Zamku Książ.

Film, do którego sceny nakręcono na Podkarpaciu jest adaptacją książki Lecha Majewskiego pt. „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej”. Reżyser gościł w Łańcucie po raz drugi. Pierwsza wizyta miała miejsce sześć lat temu, wówczas w Sali Balowej wyświetlano film „Młyn i krzyż”.

W filmie zagrają m.in.: Stanisław Brudny, Weronika Rosati, Igor Kujawski, Kacper Olszewski i Gabriela Chojecka. Główną rolę tytułowej Brigitte Bardot otrzymała Joanna Opozda. Wybór aktorki do roli zaakceptowała sama BB.

– Film to kondensacja mojego pokolenia. Wszyscy słuchali Beatlesów, chłopcy kochali się w Brigitte Bardot, a przy tym wszystkim byliśmy wybudzani przez rzeczywistość. Tak jest konstruowany ten film. Bohater jest synem lotnika, który latał w Anglii, ale wrócił do Polski. Matka ukrywa przed synem fakt, że on jest w więzieniu. Chłopak, który widzi, że dom jest nachodzony przez UB, inwigilowany, buduje sobie świat wewnętrzny, który ma charakter hotelu – mówi o filmie reżyser, Lech Majewski. 

Fot. Materiały prasowe

„Brigitte Bardot cudowna” kręcona była też w Wałbrzychu, na Zamku Książ. Zdjęcia do filmu Majewskiego mają powstać także w Pałacu Magnisów w Bożkowie, w Katowicach, Zabrzu i w Sosnowcu.

Akcja filmu rozgrywa się w połowie XX wieku, w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Wielkiej Brytanii jako pilot II wojny światowej, lecz słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny.

Lech Majewski to reżyser, pisarz, poeta, malarz, członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), (Gildii Reżyserów Amerykańskich (DGA) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znany jest m.in. z filmów takich jak: „Zwiastowanie”, „Rycerz”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Szklane Usta”, „Młyn i krzyż” czy „Onirica”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy