Reklama

Festiwal Nowego Teatru startuje 19 listopada w Rzeszowie. Znamy program

A A A
Alina Bosak

Dodano: 09-11-2018

Fot. Teatr im. W. Siemaszkowej

Fot. Teatr im. W. Siemaszkowej

Dziewięć spektakli, w tym pięć konkursowych, koncerty i dyskusje o teatrze wypełniają program 05 Festiwalu Nowego Teatru - 57. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się 19 listopada i potrwają do 24 listopada. Będzie spektakl warszawskiej Centrali i Teatru Ludowego w Krakowie. Z Gdańska przyjadą studenci zmarłej tragicznie Joanny Puzyny-Chojki, pierwszej dyrektor festiwalu FNT. Dwa spektakle wystawią gospodarze - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Po niezwykle bogatym programie sierpniowego festiwalu Trans/Misje, program 57. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych przedstawia się skromnie, ale nie brak w nim ciekawych spektakli. Wśród pięciu przedstawień zaproszonych do części konkursowej jest np. spektakl „Orestes” warszawskiej Centrali w reż. Michała Zadary, który kiedyś zachwycił rzeszowską publiczność „Chopinem bez fortepianu”. Ciekawie zapowiada się również „Beniowski”  Teatru Nowego w Poznaniu czy „Hańba” Teatru Ludowego w Krakowie.

Będą także dwa spektakle powstałe na bazie reportażu - rzeszowska realizacja „Lwów nie oddamy” i „ Ku Klux Klan” w wykonaniu Teatru Nowego w Zabrzu.

Bilety na spektakle są w cenie 5-10 zł.

Spektakle konkursowe

W festiwalowym konkursie bierze udział 5 spektakli. 05 Festiwal Nowego Teatru rozpoczyna się w poniedziałek, 19 listopada wernisażem wystawy plakatów Elhama Hemmata w foyer Teatru Siemaszkowej. Zaraza potem pierwszy spektakl konkursowy - „Beniowski. Ballada bez bohatera Juliusza Słowackiego” w reż. Małgorzaty Warsickiej - wystawi Teatr Nowy w Poznaniu. Jak napisał w recenzji spektaklu Witold Mrozek „Beniowski” najdowcipniejszy utwór polskiego romantyzmu wraca ze śmiechem i śpiewem w pełnej zwrotów akcji oraz przeskoków w czasie i przestrzeni opowieści o tytułowym szlacheckim awanturniku, pyszałku i asekuranckim birbancie.

We wtorek pokazany zostanie kolejny konkursowy spektakl „Ku Klux Klan. W krainie miłości” w reż. Macieja Podstawnego i wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Zabrzu. Spektakl powstał na podstawie książki Katarzyna Surmiak-Domańskiej „Ku Klux Klan”, reporterki, która miała okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska i przekonać się, że 150-letni Ku Klux Klan ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie.

Maciej Podstawny pokazuje mechanizmy rodzenia się faszyzmu, udowadnia niemal fizycznie, że każdy z nas ma rasistowskie predyspozycje. Boimy się przecież tych innych, bronimy się przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz, chcemy by świat pozostał taki, jaki był dotąd. Wystarczy sprytna manipulacja politycznych graczy, by za tymi postulatami ujawniły się kolejne, moralnie wątpliwe i odrażające. Dlatego tak naprawdę ten spektakl nie opowiada o Ameryce, on opowiada o Środkowej Europie.

Środa to okazja, by obejrzeć poza konkursem „Sprawiedliwych. Historię rodziny Ulmów” w wykonaniu Teatru im. W. Siemaszkowej, a wieczorem - konkursowy spektakl teatru Centrala wyreżyserowany przez Michała Zadarę - „Orestesa” Eurypidesa. To klasyczna tragedia, w której Elektra i Orestes zamordowali swoją matkę, królową. Ich motywacją była chęć odwetu, ale ich czyn wtrąca kraj w kryzys polityczny. Zostają skazani na karę śmierci. Walcząc o sprawiedliwość, zaczynają zabijać niewinnych ludzi. Centrala wystawia tę opowieść w Zachęcie, miejscu politycznego morderstwa popełnionego na prezydencie Narutowiczu. Zadara zadaje zaś pytanie, czy wolno popełnić zbrodnię, by wyzwolić państwo od złych rządów? Przedstawienie ma formę spektaklu muzycznego, w którym mordercy czekają na wyrok.

Czwartek przyniesie kolejny spektakl konkursowy - „Hańbę” J.M. Coetzee'go, w reż. Michał Wierzchowskiego, w wykonaniu Teatru Ludowego w Krakowie. Człowiek zhańbiony to człowiek, który utracił coś, czego nie da się odzyskać. Jest jak trędowaty, jego hańba może zarazić tych, których dotknie. Zagłębiając się w powieść Coetzee'go i stawiając kolejne pytania, odkrywamy niewygodne prawdy, które prowadzą do coraz trudniejszych pytań. O winę, o wstyd, o samotność, o naturę nienawiści i przemocy, o mężczyzn, o kobiety. Ale Coetzee nie udziela odpowiedzi, tylko z ironicznym uśmiechem podsuwa nam kolejne obrazy, kolejne sceny i kolejne przemilczenia, prowadząc coraz głębiej w otchłań hańby.

Reklama

Teatr im. W. Siemaszkowej w ramach festiwalowego konkursu pokaże spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, na podstawie materiału dokumentalnego stworzonego przez reżyserkę, wspólnie z Marcinem Napiórkowskim i Mirosławem Wlekłym. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach tekstowych jest próbą opisu polsko-ukraińskich relacji. Przygotowali go wspólnie twórcy działający w różnych dziedzinach sztuki – aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. Na różne sposoby śledzili możliwe wersje pamięci polsko-ukraińskiej i współczesne relacje, by przedstawić je w interdyscyplinarnej formie teatralnej.

Podczas spektakli konkursowych przyznana zostanie Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy.

Ciekawie poza konkursem

W ramach festiwalu publiczność zobaczy pierwsze efekty pracy Sceny Nowej Dramaturgii, która niedawno została utworzona w Teatrze im. W. Siemaszkowej i oddana pod opiekę Martyny Łyko. W sobotę, ostatniego dnia 05 FNT, aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wejdą w role ambasadorów wirtualnej rzeczywistości – ekspertów od nieistniejącego. Nie będzie to tradycyjny spektakl, bo choć role zostały rozdane, nikt ich nie zapisał. Tutaj wyjściem do tworzenia opowieści scenicznej jest obraz 3D.

Również w sobotę, poza konkursem przedstawiony zostanie spektakl „Kochanie, zabiłam nasze koty” Doroty Masłowskiej, w reż. Rafała Dziwisza.

Sześcioro studentów specjalności wokalno-aktorskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, wspomaganych przez grający na żywo band, przez niemal dwie godziny spektaklu, będącego jednocześnie nieprzerwanym utworem muzycznym, w którym partie mówione i śpiewane przeplatają się ze sobą, tworzy galerię postaci – młodych ludzi w przestrzeni wielkiego miasta, poszukujących prawdziwego kontaktu, przyjaźni, miłości, samych siebie.

W piątek zaplanowano panel dyskusyjny pt. „Nowy Teatr - kondycja, idee, perspektywy” oraz spektakl „Coś w rodzaju gniewu” w reż. Joanna Puzyna-Chojka i zespołu Studenckiego Teatru nieUGiętych Uniwersytetu Gdańskiego. Joanna Puzyna-Chojka, była autorka koncepcji Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie i jego dyrektorem. Zmarła tragicznie podczas ostatnich wakacji.


Program 05. Festiwalu Nowego Teatru - 57. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych PROGRAM

19-24 listopada

19 listopada 2018 r. (poniedziałek)

godz. 18.45 - Wernisaż wystawy plakatów Elham Hemmat /Foyer

godz. 19.00 - Beniowski. Ballada bez bohatera wg Juliusza Słowackiego, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr Nowy w Poznaniu, 90 min. /Duża Scena - wstęp 10 zł

godz. 20.45 - Rozmowy o teatrze /Foyer

godz. 21.45 - Miguel Moon „Spacer z księżycem” Michał Szuba /Parole Art Bistro


20 listopada 2018 r. (wtorek)

godz.17.00 - (Kobiet) Apetyt na Szekspira wg Olivii Negrean, czytanie performatywne /Mała Scena - wstęp 5 zł

godz.19.00 - Ku Klux Klan. W krainie miłości wg Katarzyny Surmiak-Domańskiej, reż. Maciej Podstawny, Teatr Nowy w Zabrzu, (135 min, 1 p.) /Duża Scena - wstęp 10 zł

godz. 21.30 - Rozmowy o teatrze /Foyer

godz.22.00 - Kasia i Tomek Katarzyna Łacisz i Tomek Bieniek /Parole Art Bistro


21 listopada 2018 r. (środa)

17:00 - Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów, reż. Beniamin M. Bukowski, Teatr im. Wandy Siemaszkowej (70 min) /Szajna Galeria

godz.19.00 - Orestes wg Eurypidesa, reż. Michał Zadara, Centrala Warszawa w Warszawie (105 min) /Duża Scena - wstęp 10 zł

godz.21.00 - Rozmowy o teatrze /Foyer

godz.22.00 - Gaba Janusz/Parole Art Bistro


22 listopada 2018 r. (czwartek)

10:00–14:00 - Warsztaty „Recenzja – próba definicji” prow. Tomasz Domagała /Szajna Galeria

godz. 19.00 - Hańba wg J.M. Coetzee'go, reż. Michał Wierzchowski, Teatr Ludowy w Krakowie (120 min) /Duża Scena - wstęp 10 zł

godz. 21.15 - Rozmowy o teatrze/Foyer


23 listopada 2018 r. (piątek)

godz. 15.00 - Coś w rodzaju gniewu reż. zespół Teatru nieUGiętych Uniwersytetu Gdańskiego (ok. 40 min) /Szajna Galeria - wstęp 5 zł

godz.16.00 - panel Nowy teatr - kondycja, idee, perspektywy/Szajna Galeria - wstęp 5 zł

godz.19.00 - Lwów nie oddamy reż. Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego, reż. Katarzyna Szyngiera, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (100 min) /Duża Scena - wstęp 10 zł

godz. 21.00 - Rozmowy o teatrze /Foyer

godz. 22.00 - Dariusz Kot /recital akordeonowy /Parole Art Bistro


24 listopada 2018 r. (sobota)

godz. 10:00–14:00 - Warsztaty „Recenzja – próba definicji” prow. Tomasz Domagała /Szajna Galeria

godz. 17.00 - Veni Vidi VR performance reż. Martyna Łyko /Mała Scena - wstęp 5 zł

godz. 18:30 - Wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Folfasa /Foyer

godz. 19.00 - Kochanie, zabiłam nasze koty Doroty Masłowskiej, reż. Rafał Dziwisz, Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (90 min) /Duża Scena - wstęp 10 zł

godz. 20.30 - Zakończenie Festiwalu /Foyer

KOMENTARZE

Teatr z Krakowa o naszym piekle. Festiwal Nowego Teatru już na półmetku

Aktorom z Krakowa publiczność zgotowała długą owację na stojąco. Trwająca aż 3,5 godziny "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" Pawła Demirskiego...

"Afryka" wygrała Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie

Grand Prix 02 Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie zdobyła "Afryka" Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Jury wyróżniło również aktorów i twórców pięciu innych spektakli.

zobacz więcej
Reklama

W Rzeszowie otwierają Kino za Rogiem

Kto powiedział, że znakomite filmy w dobrej jakości można obejrzeć tylko...

Od mazura do kankana na Zamku w Krasiczynie

Dobiega końca 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W piątek odbył...

Spektakl #chybanieja w Rzeszowie - premiera, której mogło nie być

Wiele ciężkich słów i trudnych pytań o Kościół pada w spektaklu "#chybanieja" Pawła Passiniego i Artura Pałygi, otwierającym festiwal "Maskarada"...

Marian Dziędziel otworzył rzeszowskie Kino za Rogiem

Marian Dziędziel, aktor znany m.in. z filmów Wojciecha Smarzowskiego, Kingi Dębskiej oraz Władysława Pasikowskiego przeciął wstęgę w rzeszowskim Kinie za Rogiem. W nowym lokalu, nieopodal...

W piątek urodzinowy koncert dla Stańki. W Rzeszowie zagrają gwiazdy jazzu

11 lipca skończyłby 77 lat. Magazyn New York Times pisał o nim: "Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie". Tomasz...

Reklama

Polonusi z całego świata zjadą w lipcu do Rzeszowa

W drugiej połowie lipca Rzeszów stanie się gospodarzem XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Przyjadą 33 zespoły z 11 krajów – w sumie blisko tysiąc osób...

Już niedługo III Letnie Spotkania Teatralne "Kołowrotek" [PROGRAM]

Autorskie i niezależne polskie teatry m.in. z Gdyni, Warszawy, Raciborza, Radomia zjadą na III Letnie Spotkania Teatralne "Kołowrotek", które odbędą się 12-14...

Jak zilustrowane legendy Marka Czarnoty stały się ucztą dla oczu

"Jak Krzyż Kawalerski herbem Rzeszowa został", "O wilkach na Wilkowyi", "O tym jak Wisłok Królową Jadwigę uratował" i "O chorobie kołtunem zwanej" to tylko niektóre...

Animowany film "Sklep Schaittra" do obejrzenia w Internecie

W piątek, 7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera animowanego filmu "Sklep Schaittra" autorstwa Bartosza Babelskiego i Jacka Guta. Fabuła wykonana...

Europejskie makatki kuchenne w Rudniku nad Sanem

Kicz czy sztuka? Ciśnie się pytanie i… nie ma wątpliwości, że to warta obejrzenia sztuka codzienna, którą coraz trudniej odgrzebać nam w pamięci, a która w życiu naszych babek i prababek zajmowała...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 63

VIP Biznes&Styl Nr 63
w numerze m.in.:

Milioner, który dla Puszczy Karpackiej porzucił biznes Tomasz Róg, efekt motyla w Cieszanowie Maria i Marcin Piotrowscy Folkowisko z Goracja Porsche może mieć każdy, ale rzeźbę już nie! Za 2 lata S19 połączy Rzeszów z Lublinem Dzieje firmy kupieckiej I. Schaitter i Spółka Kongres i Targi TSLA EXPO 2019
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.