Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Wojciech Smarzowski: W pewnym sensie film "Wołyń" to porażka

A A A
Alina Bosak

Dodano: 14-12-2018

Fot. Alina Bosak

Fot. Alina Bosak

- Najpierw musiałem wysłać Wojtka „do szkoły” - zdradził Stanisław Srokowski, autor książki „Nienawiść”, z której wiele motywów trafiło do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Pisarz i reżyser byli gośćmi spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. W wypełnionej po brzegi sali, Smarzowski mówił o tym, że robiąc pierwszy film o ludobójstwie na Kresach, czuł szczególną odpowiedzialność i chciał być uczciwy. - Jako porażkę traktuję to, że ten film nie był dotąd rozpowszechniany na Ukrainie. Przez chwilę miałem nadzieję, że jest taka szansa - zdradził.

Zanim Smarzowski nakręcił „Wołyń”, sytuacja była następująca: 49 proc. Polaków nie słyszało o rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, 17 proc. - coś słyszało, 20 proc. - wiedziało, o co chodzi, 14 - wiedziało dużo. Tych, co wiedzieli więcej było na Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, czyli tam, gdzie najwięcej Kresowiaków po wojnie się osiedliło. Mniej już w Warszawie i Poznaniu. - Wiedziałem, że to pierwszy film o tych wydarzeniach - mówił podczas spotkania w Rzeszowie Wojciech Smarzowski. - Gdyby nie to, mogłem w ogóle nie wychodzi z tych trzech domów - polskiego, ukraińskiego i żydowskiego. Ale zdecydowałem się na dygresje, aby ten film miał również wartość edukacyjną.

Reklama

Na początku chciał po prostu zrobić film. Historię odkrywał, czytając relacje ocalałych z pogromów i rzezi. - Przeczytałem książkę „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego i „odpadłem”. To była tak duża dawka emocji - wspomina. - Pojechałem do Stanisława, do Wrocławia. Powiedziałem, że chcę zrobić film. On mnie wysłuchał, a potem wysłał „do szkoły” - przyznał Wojciech Smarzowski.

Srokowski opowiada o Kresach

- Kresy to nie były jakieś nieistotne obrzeża II Rzeczpospolitej, ale potężna kraina geograficzna, która tworzyła fundamenty kultury polskiej, nauki i cywilizacji. Dopiero na tym tle musimy spojrzeć na to, co się tam stało i jakie spowodowało skutki. Okres ludobójstwa obejmuje lata 1939-1947 - uważa Stanisław Srokowski, zaznaczając pierwsze ataki na polską ludność już po przegranej kampanii wrześniowej. Prozaik i poeta, autor kilkudziesięciu książek, nauczyciel akademicki i publicysta, urodził się w jednym z tych miejsc, które opisuje w „Nienawiści” - w miejscowości Hnilcze koło Podhajec, w województwie tarnopolskim, jednym z ośmiu województw kresowych, do których należał także Białystok, Wilno, Nowogródek, Polesie, Wołyń, Lwów, Stanisławów.

- Kiedy zaczęła się wojna miałem trzy i pół roku - opowiada Srokowski. - Wielu osobom wydaje się, że pamięć sięga najdalej do przeżyć z ok. 6 roku życia. To nieprawda. Pamięć ludzka zależy od tego, jak ostre i dramatyczne było nasze przeżycie. Zapamiętałem powrót mojego ojca z wojny w październiku 1939 roku. Miałem trzy lata, a dokładnie pamiętam jego do połowy spalony płaszcz, osmolone ręce. Pierwsze doświadczenie związane z rzezią było trochę później. Mieszkałem w wiosce, w większości zamieszkałej przez Ukraińców, ale także Polaków  i Żydów. Miałem dwóch przyjaciół - Ukraińca i Żyda. Kiedy zaczęła się wojna, mój przyjaciel Żyd został bardzo szybko zlikwidowany. Któregoś dnia pobiegłem przed dom mojego przyjaciela Ukraińca, chciałem się z nim jak zawsze pobawić. Wołałem, ale on nie wychodził. W końcu, po trzecim wezwaniu, stanął na progu domu i patrzył na mnie w milczeniu. To był pierwszy moment, który mną wstrząsnął. Nigdy wcześniej tak nie było. Ten sam chłopiec, ten sam przyjaciel, który jak tylko słyszał mój głos od razu wybiegał i razem ruszaliśmy na łąki, do lasu, żeby się bawić, szaleć, stał teraz i patrzył na mnie martwym wzrokiem. Zapytałem go, co się dzieje. On chwilę milczał. W końcu odpowiedział; „Ja z toboj nie budu howorytje”. „Dlaczego?” „Bo ty Lach”. To był ten pierwszy wstrząs - wspomina Srokowski scenę, która trafiła także do filmu Smarzowskiego. - Nie mogłem tego wówczas zrozumieć. Dopiero po latach pojąłem, że to nie był jego głos, jego język. Że przez niego mówił ktoś inny, jego rodzina, którą z kolei namówił ktoś inny, by przyjęła tę ideologię. Ideologia jest najistotniejszym elementem zbrodni. To ona sprawia, że ten wspaniały, niewinny, piękny chłopiec, jakim był mój przyjaciel Sławko, nie chciał rozmawiać z Lachem. Tak zaczął się dramat.

Reklama

Smarzowski zmienia relacje w film

- Praca nad filmem polegała na tym, że próbowałem przerobić te opowieści na dramatyczną opowieść. Już w trakcie realizacji dowiedziałem się, że mój ojciec pochodził z Borysławia na Kresach. Wcześniej nie wiedziałem, bo rodzice byli po rozwodzie. Rodzina ojca uciekła szlakiem naftowym z Borysławia na Podkarpacie. Cieszę się, że ta historia trafiła do mnie dopiero w połowie zdjęć do filmu. Gdyby to stało się wcześniej mogłaby zbyt na mnie wpłynąć - przyznaje reżyser. - Czytając relacje ocalałych, zadałem sobie pytanie, dlaczego człowiek potrafi być tak okrutny i to przełożyłem na film. Natomiast nie myślałem na początku o tym, że spada na mnie jakiś obowiązek historyczny. To pojawiało się stopniowo. Konsultowałem więc sceny z historykami i Stanisławem Srokowskim. To jedyny film, na który tak chuchałem z każdej strony.    

Historię Zosi, którą ojciec postanawia wydać za najbogatszego we wsi wdowca z dwójką dzieci, nie bacząc na to, że córka kocha ukraińskiego chłopca, Smarzowski wymyślił. Ale kilka bardzo emocjonalnych, kulminacyjnych scen, wziął z „Nienawiści” Srokowskiego i usłyszanych opowieści. - Pisałem fragmenty scenariusza i wysyłałem je do Stanisława - przyznaje. - Bo taki to był film. Kiedy robię film współczesny, nie muszę tak wszystkiego konsultować.   

Stanisław Srokowski: - Pierwsze rozmowy to było „obwąchiwanie się”. Znałem Wojtka z jego filmów „Róża”, „Dom zły”. Ale nie wiedziałem, czy będzie do udźwignięcia coś tak ciężkiego i trudnego jak ludobójstwo na Kresach. Do tej pory nikt się do tego nie zabrał. To jest pierwszy film tej rangi, jakości artystycznej i siły. Wojtek miał ogromną wolę. Widziałem w  nim potężną pasję, ale wiedziałem również, że tak jak większość Polaków, nie ma w ogóle wiedzy na ten temat. I to nie jest jego wina. To jest wina całej edukacji, całego systemu, polskich polityków. Przekonałem się, że Wojtek jest rzetelny i analityczny. To była uczciwa współpraca. Nie ma w tym filmie nic, co budzi we mnie wątpliwość. W rozmowach, zgłaszałem uwagi. Wojtek, co uznawał za istotne, poprawiał. Ale mówił też czasami „nie”. Nie chciał dać sceny, w której zamordowanych zostaje grupa mężczyzn, ale oprawcy zostawiają przy życiu trzech-czterech oślepionych. Każą im iść i głosić, co się wydarzyło. Bo to miało siać strach. Wojtek odmówił.

Reklama

- Tam i tak jest bardzo gęsto - mówi reżyser. - Aby zrównoważyć te straszne wydarzenia musiałem na drugiej szali położyć coś pięknego - miłość. Pierwszą miłość.

Jednak porażka?

Zdaniem Srokowskiego rzeczywistość w filmie została przedstawiona uczciwie. Z opinią tą nie zgadzają się jednak Ukraińcy. - Wiedziałem, że po filmie będzie ból, ale gdy opadnie sądziłem, że historycy wezmą się do pracy i zacznie się rzeczowa rozmowa. Ale to porażka - mówi Smarzowski. - Jednocześnie myślę, że każdy naród ma coś takiego, co próbuje wyprzeć. Mówimy o "Żołnierzach Wyklętych", ale czy mówimy o Burym i Ogniu? Każdy kraj ma coś takiego, o czym lepiej nie rozmawiać.

To dlatego trzeba ten temat odciąć od polityki i dać go przepracować historykom.

- Porażką jest to, że ten film nie był rozpowszechniany na Ukrainie. Przez chwilę miałem nadzieję… - dodaje reżyser. - Jeszcze przed premierą kinową zrobiliśmy projekcję dla ambasadora Ukrainy. Przyszło z nim ok. 20 pracowników ambasady. Potem odbyła się dyskusja, rzeczowa i wstąpiła we mnie nadzieja, że jakiejś opiniotwórczej grupie Ukraińców ten film uda się pokazać. Kiedy wychodzili, jeden z tych pracowników, zawołał mnie za kotarę, popłakał się i powiedział, że to jest historia o nim, bo on żyje dzięki temu, że jego ojciec Ukrainiec zabił żonę Polkę, by ocalić dzieci. Wytarł łzy, wyszedł zza kotary, wsiadł do limuzyny i pojechał. Dla mnie było porażające, że nie powiedział tego wcześniej podczas tej rozmowy w większym gronie. Nie mówili w jej trakcie, że to nieprawda, ale zastanawiali się, jak przygotować widza ukraińskiego do tego. A potem ambasador poleciał do Kijowa…

Smarzowski mówi, że trudności z pracą mają aktorzy ukraińscy, którzy zagrali w „Wołyniu”. - Ci z Tarnopola - uściśla reżyser. - Ci ze Lwowa mniejsze, a ci z Kijowa w ogóle nie odczuli z tego powody przykrości.

Reklama

Jednocześnie, chociaż film nie został rozpowszechniony na Ukrainie, studenci ukraińscy studiujący w Polsce, przekazują go sobie w drugim obiegu i oglądają, dyskutują. - To już jest coś - stwierdza Srokowski.

Spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim i pisarzem Stanisławem Srokowskim zorganizowała 10 grudnia br. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje”.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.