Reklama

Piękna, przejmująca i pociągająca Marlene na deskach Siemaszkowej

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 12-01-2019

Mariola Łabno-Flaumenhaft jako Marlene Dietrich. Fot. Maciej Rałowski/Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Mariola Łabno-Flaumenhaft jako Marlene Dietrich. Fot. Maciej Rałowski/Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Była legendą, ikoną przez kilka dobrych dekad. Zmieniały się mody, estetyki, ale Marlene Dietrich czas się nie imał – grała, śpiewała wyglądała i… zachwycała. Kameralną, wręcz intymną, wzruszającą, ale i zabawną momentami, przesyconą emocjami opowieścią o Marlene Dietrich Nowy Rok powitał Teatr im. Wandy Siemaszkowej. I jakże udanie się ten rok rozpoczął – Marlene Dietrich zagrała Mariola Łabno – Flaumenhaft, dla której rola niemieckiej gwiazdy kina zdaje się szyta na miarę – dokładnie tak samo ponętnie jak wszystkie sceniczne kreacje w tym spektaklu. Rzeszowska aktorka nie tylko przywołuje magię legendarnie pięknej i zgrabnej Dietrich, ale przede wszystkim świetnie śpiewa, bo wie, o czym śpiewa. Do tego tworzy znakomity duet z męskim Ktoś, czyli Mateuszem Marczydło, a co najważniejsze, czuć, że ta dwójka świetnie się bawi na scenie, co udziela się widowni. „Marlena Dietrich. Błękitny Anioł” ma wszystkie atuty, by rzeszowska publiczność ją pokochała, jak zresztą wcześniej z przedstawieniami w reżyserii Jana Szurmieja bywało. Owacja na stojąco na pierwszym spektaklu już była.
 
Wyraźnie poruszona i zachwycona piątkową premierą w rzeszowskim teatrze była Adrianna Godlewska, żona Wojciecha Młynarskiego, w którego przekładach słyszymy najwięcej piosenek z repertuaru Marlene Dietrich. Po raz kolejny jest też okazja przekonać się, jak znakomitym i inteligentnym był tekściarzem, choć właściwszym słowem jest poeta.
 
- Gdy słuchałam „Nie opuszczaj mnie” miałam ciarki, każda sekunda w spektaklu jest wypełniona emocjami, taki teatr jest już rzadkością, tym bardziej się cieszę ze spektaklu w Rzeszowie. Jestem zachwycona Mariolą Łabno – Flaumenhaft w roli Marlene - mówiła Godlewska.
 
Sam spektakl jest zapisem historii światowej gwiazdy od czasów młodzieńczych występów aż po ostatni koncert w Sydney 1975 r., w trakcie którego poważnie złamała kość udową i po którym już na zawsze wycofała się ze sceny, na krótko wracając tylko w filmie „Zwyczajny żigolo”. Pojawiają się najważniejsze sceny z filmów i życia artystki, przy czym jest też kilka polskich, pięknych akcentów.
 
Ta muzyczna opowieść jest pociągająca na wielu płaszczyznach. Świetną scenografię przygotował Wojciech Jankowiak. Dzięki niemu na niewielkiej przestrzeni małej sceny widz ma Marlene na wyciągnięcie ręki - ta przechadza się niczym po wybiegu, by znikać na backstage, czyli za kulisami, które znakomicie imitują szklane ekrany. Pełnią też ważną rolę historycznego tła, wprowadzając nas w klimat największych sal koncertowych świata, dramatu wojny, smutku pożegnania, czy przekleństwa nazizmu. Multimedia, za które odpowiedzialny jest Mikołaj Pływacz gwarantują nam interesującą, piękną, a niekiedy bolesną podróż w towarzystwie Marlene przez kolejne dekady jej życia. 
 
Scena w formie wybiegu ma jeszcze jedną ważną zaletę, główna bohaterka, a to w ekstremalnej minii, smokingu i cylindrze, a to w ultra seksownych sukienkach, z których słynęła Marlene, przechadza się po niej niczym modelka.
 
Reklama
Ten spektakl, to show Marleny Dietrich na scenie, gdzie nie dialogi, ale pieśni są najważniejsze. Mariola Łabno – Flaumenhaft wykonuje 16 utworów, najwięcej w pięknych przekładach Wojciecha Młynarskiego. Jest też „Mutter hast du mir vergeben”, która powstała na kanwie „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena. Polski utwór zachwycił gwiazdę w 1964 roku, gdy występowała w Warszawie, a jako support przed jej recitalem wystąpiła grupa Niebiesko-Czarni z Czesławem Niemenem. Nie mogło też zabraknąć „Ich bin von Kopf bis Fuß auf Liebe eingestellt” („Ja tylko kochać chcę, i więcej nic...” przyp. red) z filmu „Błękitny anioł” z 1930 roku, który okazał się wielkim sukcesem i utorował Dietrich drogę do Hollywood, oraz wielu innych.
 
Scena z „Mutter hast du mir vergeben” jest jedną z bardziej wzruszających w wykonaniu Marioli Łabno i jedną z najlepszych w interpretacji Mateusza Marczydło. Młody aktor przywołuje postać Lucjana Kydryńskiego zapowiadającego występ Czesława Niemena oraz samego Niemena. W jego przypadku przerysowanie okazało się genialną bronią, natomiast interpretacja Marioli Łabno przypomniała okoliczności, w jakich piosenka powstała. Była swego rodzaju żalem niemieckiej gwiazdy i wyrazem tęsknoty za ojczyzną, która jej zdaniem, nie dostatecznie potępiła nazizm po wojnie, a jednocześnie Niemcy przez długie lata bojkotowały Dietrich za jej amerykańskie obywatelstwo. 
 
 
Fot. Maciej Rałowski/Teatr im. Wandy Siemaszkowej
 
Piękne, poruszające okazało się też wykonanie „Nie opuszczaj mnie”, które w tym przypadku nawiązywało do krótkiej znajomości Marlene Dietrich i Zbyszka Cybulskiego, którym była oczarowana, a film „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym Cybulski zagrał, uważała za arcydzieło. 
 
Cała warstwa muzyczna w spektaklu może się podobać i to bardzo. Aranżacje są zasługą Marcina Partyki, a wokalnie, świetnie jak zawsze, przygotowała aktorów Bożena Stasiowska – Chrobak.
 
Seksowna, uwodzicielska, mroczna – taka była Marlene Dietrich, a Mariola Łabno – Flaumenhaft potrafi to wszystko na scenie oddać, jest też na tyle dojrzałą  aktorką, że od siebie wkłada prawdziwe emocji w każdą wykonywaną piosenkę. Bo jak mawiał Ernest Hemingway „Gdyby Marlene nie miała nic prócz głosu i tak by ci złamała serce”. I rzeczywiście tak jest.
 
Króluje na scenie w tym monodramie, ale też Mateusz Marczydło okazuje się utalentowanym i przykuwającym uwagę Ktoś. To personifikacja młodego pokolenia, które przypadkowo odkrywa na nowo zjawisko wielkiej gwiazdy. To komentator, reżyser, kochanek - kreujący wiele postaci, łączący poszczególne sekwencje spektaklu, wchodzący również w interakcje aktorskie, muzyczne i choreograficzne. To Ktoś, kto jest zachwycony, oczarowany, oddany Marlene, ale jednocześnie zachowuje sceniczną tożsamość i wyrazistość, a przez to jest jeszcze bardziej pożądany i wiarygodny w dialogu z Marlene. Widać, że Mariola Łabno-Flaumenhaft świetnie się czuje w duecie z Mateuszem Marczydło, a ten z młodzieńczą energią ściga ją w scenicznych zadaniach.
 
- Pamiętam pierwszą próbę. Przychodzi Mariola, tekst w całości nauczony, krok sceniczny opanowany, właściwie gotowa do premiery, nawet choreografii za bardzo nie potrzebowała. A ja… można powiedzieć, że dobiegłem do niej na ostatniej prostej – żartował po piątkowej premierze Mateusz Marczydło.
 
Reżyser i scenarzysta, Jan Szurmiej w „Marlenie Dietrich. Błękitny Anioł” zaproponował Marioli Łabno – Flaumenhaft pokazanie nie tylko fenomenu najlepiej opłacanej gwiazdy kabaretowej na świecie, ale przede wszystkim fenomenalnego wizerunku – kusicielki, piękności pożądanej przez miliony, prowokatorki, królowej mody i glamouru. I okazało się, że jego pomysł na Marlene okazał się idealny w wykonaniu rzeszowskiej aktorki. Ta zresztą poszła o krok dalej, bo skandalizującego całowania kobiety w usta w scenariuszu nie było, a w spektaklu jest…
 
Scenariusz, reżyseria, choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka
Multimedia: Mikołaj Pływacz
Kierownictwo muzyczne, aranżacja: Marcin Partyka
Przygotowanie wokalne: Bożena Stasiowska-Chrobak  
Obsada: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Mateusz Marczydło (gościnnie)

KOMENTARZE

TEATR bo tak. Nowy teatr w Rzeszowie

Na teatralnej mapie Rzeszowa pojawia się kolejne ciekawe miejsce. Teatry prywatne...

Mariola Łabno-Flaumenhaft: Modna w życiu i na scenie

Mariola Łabno ? Flaumenhaft, jedna z najbardziej...

Premiera "Prawdy" Teatru "Bo Tak"

W niedzielę na deskach sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się oficjalna...

Czym nas kusi Teatr Siemaszkowej?!

Kilka tygodni temu było performatywne czytanie sztuk Tadeusza Różewicza, w piątek w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie doczekaliśmy się kolejnego nowego przedsięwzięcia - otwarcia Kawiarni Artystycznej, która wiedzie...

Premiera spektaklu "Janek i Haneczka"

Przy pełnej sali, jakiej nie powstydziłby się dobry festiwal teatralny, w niedzielę w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się premiera spektaklu "Janek i Haneczka" grupy teatralnej "TEATRINO...

zobacz więcej
Reklama

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Rzeszowskie budynki. Synagoga Staromiejska i Nowomiejska

W starszej, zwanej Staromiejską lub Małą...

Tora ocalona z ognia. Synagoga w Sanoku

W drewnianej synagodze z Połańca z XVIII w., pieczołowicie zrekonstruowanej...

Diecezja Rzeszowska w tym roku bez tradycyjnej kolędy

Ksiądz biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia 2020 r. czytamy, że w diecezji rzeszowskiej...

Szklana bajka z Krosna

Maciej Habrat jest artystą znanym w kraju i na kilku kontynentach. Tworzy bajecznie kolorowe szkło dekoracyjne o fantastycznych, rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka formach. Na ten sukces pracuje nieprzerwanie od roku 1991.

Łempicka. Kobieta, która "namalowała" swoje życie

Przeżyła dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, wielki kryzys z 1929 roku oraz hiszpańską wojnę domową. Wiedziała, czym jest dyskryminacja z powodu bycia kobietą malarką o żydowskim...

Reklama

"Siemaszka" odwołuje festiwal. Pieniądze do zwrotu

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odwołuje 7. Festiwal Nowego Teatru. W pierwszym terminie 21-28 listopada wydarzenie nie może się odbyć z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu m.in...

Bralczyk o prawdzie w języku. WSIiZ wraca z cyklem "Wielkie pytania w nauce"

Prof. Jerzy Bralczyk będzie w styczniu gościem piątego cyklu otwartych wykładów "Wielkie pytania w nauce", organizowanego przez Wyższą Szkołę...

Czarodziejski ogród Józefa Mehoffera

Jak pisał prof. Stanisław S. Nicieja, zaborcy wysyłali do Galicji austriackich urzędników po to, by germanizowali zagrabione tereny. Tymczasem rodowici Austriacy nie wypełniali swojej misji: polonizowali się i nierzadko...

Siemaszkowa śpiewa w TVP3 Rzeszów przeboje Piaf i Osieckiej

Przeboje z ukochanych spektakli publiczności Teatru im. Wandy Siemaszkowej będzie można usłyszeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia i w Sylwestra na antenie regionalnej...

WDK zaprasza na popisy cymbalistów od piątku online

W piątek, 11 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczynają się 39. Spotkania Cymbalistów. Potrwają trzy dni. Wydarzenie odbędzie się on-line i będzie transmitowane na żywo...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.