Reklama

20 Japończyków i wielkie dinozaury. Do Rzeszowa nadciąga 10. Maskarada

A A A
Alina Bosak

Dodano: 07-05-2019

ŻYRAFA. Fot. Materiały prasowe

ŻYRAFA. Fot. Materiały prasowe

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Najlepsze teatry lalkowe z całej Polski i ze świata wezmą udział w 10. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie. Potrwa 5 dni. Od 19 do 23 maja w Rzeszowie wystąpią zespoły z Grecji, Japonii, Słowacji i Polski. Dwie premiery szykują gospodarze - Teatr Maska wystawi „#chybanieja” w reż. Pawła Passiniego i „Zaginiony świat” w reż. Grzegorza Grecasa. W tym ostatnim na scenę wkroczą animowane przez aktorów wielkie dinozaury. Teatr klimatem nawiąże do superprodukcji Spielberga. Napięcie będzie rosło, a dinozaury odpowiadać pierwowzorom, które dzieci – niejednokrotnie eksperci w kwestii wymarłych gadów – z pewnością rozpoznają.    
 
W ciągu pięciu dni „Maskarady” wystawionych zostanie 14 spektakli. Wśród gościnnych jest 7 bajek, 4 przedstawienia dla dorosłych i jedno plenerowe. Do tego dwie premiery gospodarzy. Program jubileuszowego festiwalu jest bardzo bogaty. Pokazom teatralnym towarzyszą wystawy, koncerty i warsztaty dla widzów. Te ostatnie poprowadzą artyści z Grecji i Japonii. - Szczególnie cieszy nas przyjazd 20 artystów z Japonii – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska w Rzeszowie. - Nori Sawa i Teatr Yamabiko-Za z Sapporo pokażą spektakl bez słów pt. „Okhotsk-A Paradise Of The End”. Ta wizyta nie jest przypadkowa. Od lat współpracujemy z japońskimi twórcami. Nori Sawa wyreżyserował nasz spektakl „Bambusowa Księżniczka”, który na jego zaproszenie dwukrotnie wystawiliśmy w Sapporo. 
 
Słowem kluczowym 10. Maskarady jest „suma” rozumiana m.in. jako kontakt, pomost, łączenie, a także wspólnota i więź. Hasło kojarzące się także z podsumowaniem nawiązuje jednocześnie do drugiego jubileuszu - dwudziestej rocznicy istnienia Teatru „Maska” (następcy dawnego rzeszowskiego „Kacperka”) pod tą nazwą i w stałej siedzibie. Na obu scenach teatru, a także w Teatrze im. W. Siemaszkowej, Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz w plenerze zaprezentowane zostaną najlepsze przedstawienia teatru formy dla dzieci i młodzieży.
 
Przybędą najlepsze teatry z Polski: Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalek Banialuka, Teatr Malabar Hotel z Warszawy, Teatr Lalki Tęcza ze Słupska, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Baj, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Fraktal. Z zagranicy, oprócz Japończyków przybędą Grecy i Słowacy. Udowodnia, że język sztuki jest uniwersalny. Nie tylko teatr z Sapporo, ale również artyści z greckiego Hop Signor Puppet Theatre opowiedzą historię bez posługiwania się sławami. – A Słowacy przetłumaczyli swój spektakl na język polski i uczą się go w tej wersji specjalnie dla nas – zdradza Monika Szela. - Konkursowe spektakle oceni jury profesjonalne oraz uczestnicy Małej Akademii Teatralnej Teatru Maska, zostanie także przyznana nagroda tajnego jurora.
 
 
SMACZNEGO, PROSZĘ WILKA. Fot. Darek Dudziak

Festiwal rozpocznie się w niedzielę, 19 maja spektaklem plenerowym pt. „Osobliwe zdarzenie” Państwowego Teatru Lalki Tęcza. Wystawiony zostanie o godz. 15. Na placu przed Niezłą Sztuką (Dom Sztuki BWA w Rzeszowie). – Jeśli pogoda nie dopisze, będziemy mogli się przenieść do wnętrza galerii – mówi Monika Szela. 

Wieczorem zaś Teatr Maska pokaże pierwszą ze swoich premier – spektakl #chybanieja w reż. Pawła Passiniego – głośny już wiele tygodni przed premierą po tym jak rzeszowski Ratusz sugerował zaprzestanie prób z powodu treści sztuki. Powodem miały być obawy, że dzieło obrazą uczucia religijne. W spektaklu, adresowanym do dorosłych, wspomniany jest założyciela Legionu Chrystusa ks. Marciala Maciela Degollado, który utrzymywał relacje seksualne z kobietami i mężczyznami oraz molestował własne dzieci. Obaw co do negatywnego wydźwięku sztuki nie miało jednak Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Centrum Kultury w Lublinie, które razem z Rzeszowem współfinansowały sztukę szykowana na warszawski festiwal Nowe Epifanie. Tam już #chybanieja został pokazany i określony jako sztuka religijna a nie bluźniercza. W Rzeszowie zostanie pokazany po raz pierwszy i widzowie sami będą mogli się przekonać, czy znajdują w nim jakieś kontrowersje. Jak zapewnia Monika Szela sztuka na stałe wejdzie do repertuaru teatru.
 
Reklama
Ciekawie zapowiada się druga – prawdziwie „dziecięca” - premiera „Zaginionego świata” w reż. Grzegorza Grecasa. Sztuka powstała na motywach słynnej powieści Artura Conan Doyle’a, kultowej książki o dinozaurach, która, podobnie jak pojawiające się w niej dinozaury, zafascynowała w dzieciństwie Grzegorza Grecasa. To ukłon w kierunku wielbicieli hollywoodzkich produkcji o wielkich gadach i maluchów, które nie potrafiąc jeszcze pisać, wymawiają skomplikowane nazwy wymarłych gadów. Te, w formie wielkich, nawet 30-kilogramowych konstrukcji, umocowanych do ciał aktorów, pojawią się na scenie nie od razu. Twórcy muzyka i oczekiwaniem budują napięcie jak na opowiadaczy zapierających dech w piersiach historii przystało. Scenografię, kostiumy i projekcje do tego dzieła przygotował Janek Głąb, ruch sceniczny: Madi Rostkowska, a muzyke i udźwiękowienie: Tymek Witczak. Grają: Jadwiga Domka, Ewa Mrówczyńska, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Henryk Hryniewicki oraz Tomasz Kuliberda.
 
 
Spektakle Teatru Maska widzowie zobaczą poza konkursem. Bilety na wszystkie można kupić poprzez stronę internetową www.teatrmaska.pl lub w kasie teatru. Bilet indywidualny na spektakle dla dzieci: 15 zł. Bilet indywidualny na spektakle dla młodzieży i dorosłych: 20 zł. Na „dinozaury” także przed spektaklem w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, bo tam ta premiera zostanie wystawiona.
 
Warto dodać, że w dniu otwarcia festiwalu otwarta zostanie wystawa studentów grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Teatrze Maska. Będzie to jedna z trzech wystaw, jakie zaplanowano w ramach festiwalu. Kolejna to „Karuzela z Madonnami” Weroniki Krupy w Galerii r¬z/ORz ZPAP przy ul. 3 Maja – tworzy ją instalacja złożona z masek wykorzystanych w etiudzie kostiumowo-scenograficznej „Karuzela z Madonnami” połączona z projekcją video i performansem. Festiwal zechce też zwrócić wystawa plenerowa na ul. 3 Maja – 4 sztuki obiektywnie: „Bar Świat”, „Zbrodnia i kara”. 23 maja w „Niezłej Sztuce” odbędzie się koncert „Bajki o dorosłych” w wykonaniu Huberta Pyrgiesa, Stanisława Leszczyńskiego i Antka Sojki. 
 
Festiwalu towarzyszy również konferencja dyrektorów teatrów lalkowych i spotkanie Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. 
 
Organizacja festiwalu to koszt 225 tys. zł, z czego 125 tys. zł stanowi dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 100 tys. zł - z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. 

X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW OŻYWIONEJ FORMY „MASKARADA”, 19-23 maja 2019 [PROGRAM] 
 
19 maja 2019
 
15.00 - OSOBLIWE ZDARZENIE, Państwowy Teatr Lalki Tęcza, spektakl plenerowy dla widzów od 12 lat, plac przed Niezłą Sztuką, 60 min.
17.30 - 4: Nadia Brzustowska, Natalia Bury, Dawid Gudin, Patryk Brzezicki - wernisaż wystawy studentów grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego Galeria Teatru Maska
18.00 - #CHYBANIEJA, Teatr Maska w Rzeszowie, Centrum Kultury w Lublinie, spektakl dla młodzieży i dorosłych, duża scena, 100 min.
 
20 maja 2019

9.00 - KRUK KRUKOWI, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, spektakl dla widzów od 10 lat, MDK Osmeckiego, 60 min.
11.30 - SMACZNEGO, PROSZĘ WILKA!, Teatr Lalek Banialuka, spektakl dla widzów od 6 lat, duża scena, 60 min.
14.00 - HULAJ – FRAJDA, działania kreatywno-podwórkowe dla małych i tych trochę większych, 90 min.
16.00 - KUBUŚ P., SIOSTRY, etiudy studentów Akademia Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku dla młodzieży i dorosłych, scena Kacperek, 40 min.
18.00 - KARUZELA Z MADONNAMI, wernisaż wystawy Weroniki Krupy Galeria r_z/ ORz ZPAP
 
21 maja

9.00 - GIRAFFE Hop Signor Puppet Theatre /Grecja/, spektakl bez słów dla widzów od 6 lat, scena Kacperek, 40 min.
10.00 - warsztaty plastyczne prowadzone przez Hop Signor Puppet Theatre od 6 lat, muzeum dolne, 90 min. 
11.30 – Bunraku, warsztaty prowadzone przez Sapporo Children's Theatre YAMABIKO-ZA od 6 lat, sala baletowa, 60 min.
16.00 - ZAGINIONY ŚWIAT, Teatr Maska w Rzeszowie, dla widzów od 7 lat, duża scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej, 70 min.
18.00 - LITTLE SHOP OF HORRORS, Białostocki Teatr Lalek, dla młodzieży i dorosłych, duża scena, 90 min.
 
22 maja

9.00 - STORIES OF WALLS, Bratislava Puppet Theatre /Słowacja/, spektakl w języku polskim dla widzów od 11 lat, duża scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej, 60 min.
11.30 - OKHOTSK-A PARADISE OF THE END, Yamabiko-za Theatre of Sapporo /Japonia/ spektakl bez słów dla widzów od 10 lat, duża scena, 60 min.
19.00 – MINUTKA, Teatr Baj, spektakl dla młodzieży i dorosłych, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, 60 min.
21.00 – KORDIAN, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, spektakl dla młodzieży i dorosłych, duża scena Teatru Siemaszkowej, 90 min.
 
23 maja

9.00 - KSIĄŻĘ I PRAWDA, Opolski Teatr Lalki i Aktora, spektakl dla widzów od 9 lat, duża scena, 55 min.
10.00 - POMELO JEST ZAKOCHANY... W ŻABIE, DESZCZU I NIE TYLKO, Teatr Fraktal, spektakl dla widzów od 3 lat, scena Kacperek, 35 min. + 15 min. zabawy
18.00 - POŻEGNANIE JESIENI, Teatr Malabar Hotel, spektakl dla młodzieży i dorosłych, duża scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej, 90 min.
20.00 BAJKI O DOROSŁYCH - PYRGIES/LESZCZYŃSKI/SOJKA, koncert, Niezła Sztuka, 60 min.
 
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE „Bar Świat”, „Zbrodnia i kara” 4 SZTUKI OBIEKTYWNIE: Teatr Fotografii dla Teatru Maska wystawa plenerowa, ul. 3 Maja

Więcej informacji na stronie: www.teatrmaska.pl
 

 

KOMENTARZE

"Piotrusiem Panem" Maskarada rozpoczęta!

Premierą "Piotruś Pan" Teatru Maska w reżyserii Anny Nowickiej, rozpoczął...

Mistrzowski "Mistrz i Małgorzata" na Maskaradzie

Przed nami ostatni już dzień festiwalu teatru formy...

W środę początek festiwalu "Maskarada"

Już po raz siódmy w Rzeszowie odbędzie się ?Maskarada?. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy rozpoczyna się w środę 11 maja i potrwa do soboty 14 maja. Otworzy go premiera przygotowana przez gospodarza imprezy ? Teatr...

Wkład pieniężny do spółki lub spółdzielni - czy powoduje przychód po stronie wnoszącego?

W dniu 1 marca 2018 r. Minister Finansów wydał ważną z praktycznego punktu widzenia interpretację ogólną...

zobacz więcej
Reklama

Beksiński nareszcie w Rzeszowie! Wystawa, jakiej nie było

Już nie tylko Europa, ale turyści z Ameryki Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych obierają za cel podróży podkarpacki Sanok. Chcą zobaczyć liczącą tysiące prac...

Pustki w Zorzy. Ludzie kupują vouchery, by uratować kultowe kino

- W 2021 roku kino Zorza obchodzić jubileusz 65-lecia, jednak bez pomocy widzów możemy nie przetrwać do tego czasu – mówi Katarzyna Kazanecka, koordynatorka akcji...

"Trwaj naturo jesteś piękna" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Z Dorotą Rucką-Marmaj, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, rozmawia Barbara Adamska

Reklama

Od czwartku w Rzeszowie Festiwal TRANS/MISJE - Wschód Sztuki

W czwartek, 27 sierpnia rozpoczyna się 02. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Przez cztery dni w Rzeszowie zaplanowano spektakle, wystawy, teatr tańca i widowisko...

"Wesołe kumoszki z Windsoru" rozpoczęły festiwal Trans/Misje. Co jeszcze zobaczymy?

Prapremierą komedii Williama Szekspira "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera powitał zespół Teatru im. Wandy...

Rzeszów zaprasza na Narodowe Czytanie "Balladyny". Nagraj siebie

Mordując siostrę i wykorzystując naiwność Kirkora Balladyna zdobywa upragnioną władzę. Do czego właściwie jest zdolny człowiek, by osiągnąć cel? Czy tylko...

Teatr otwiera Przestrzeń Sztuki. Dłuski i dwa razy Pacześniak na początek

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ma ambicje zostać interdyscyplinarnym centrum kultury i coraz szerzej udostępniać wnętrza nie tylko twórcom...

Rzeszów Breakout Days 2020. Zagrają Voo Voo i Ania Rusowicz

Od czwartku do soboty trwa w Rzeszowie Breakout Days – festiwal muzyczny upamiętniający świetnego artystę, ojca polskiego bluesa, Tadeusza Nalepę. W piątek, 18 września...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.