Reklama

Lifestyle

Młodzi kucharze z Podkarpacia zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu kulinarnego

Artykuł Partnera
Dodano: 01.01.2013
1616_konkurs_kulinarny
Share
Udostępnij
Uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach wygrali II edycję konkursu kulinarnego „Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, pokonując 9 pozostałych zespołów. Młodzi kucharze z Podkarpacia przygotowali wyśmienite dania z wykorzystaniem regionalnych produktów. Zwycięzcy odebrali nagrodę podczas Świątecznego Kiermaszu Produktów Regionalnych, który odbył w warszawskiej „Fortecy”. 

Podczas ostatniego weekendu odbył się wielki finał konkursu kulinarnego „Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, organizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL) oraz Slow Food Youth Warszawa. Wzięli w nim udział młodzi kucharze ze szkół gastronomicznych z różnych regionów Polski. Uczniowie zaserwowali jury wyjątkowe dania, opracowane według autorskich przepisów.

I miejsce zajęli Agnieszka Zając i Michał Balasa z Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach (woj. podkarpackie). Na przystawkę przygotowali tartinki z pasztetem drożdżowym w trzech smakach: borowikowym, sezamowym i czosnkowym. Daniem głównym były skrzydełka „maczugi” podane na torciku z pumpernikla i kiszonych ziemniaków w towarzystwie glazurowanej cebulki z marchewką. Jury przypadł do gustu przede wszystkim deser – konfitowana dynia z bakaliami w syropie miodowo-pigwowym podana w chrupiącym koszyczku. Uczniowie gotowali pod okiem swojej nauczycielki, pani Wioletty Walczyk-Weselak.

Nad przebiegiem konkursu kulinarnego czuwało jury w składzie: Hanna Szymanderska – przewodnicząca jury i autorytet kuchni polskiej, Marek Zagórski – prezes EFRWP oraz popularyzatorzy kuchni i kucharze: Bogusław Deptuła, Eugeniusz Mientkiewicz, Dariusz Szymański, Andrzej Szylar, Joanna Jakubiuk oraz Adam Żemojtel.

– Jury konkursowe oceniało potrawy nie tylko pod względem smaku, pomysłowości i sposobu wykonania. Najważniejszym kryterium było wykorzystanie produktów regionalnych. Młodzież wykazała się naprawdę wysoką świadomością produktu, co nas bardzo cieszy – mów mówi Marek Zagórski, członek jury i Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – W tej edycji konkursu poziom był naprawdę wysoki, dlatego jury miało trudne zadanie. Musieliśmy spróbować aż trzydziestu potraw i wybrać spośród nich te, które najsmaczniej łączyły tradycję z nowoczesnością – dodaje.    

Nagrodą dla zwycięzców jest 5-dniowy kurs sztuki kulinarnej w Akademii Marcina Budynka wraz z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Finał konkursu kulinarnego „Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska” oraz Świąteczny Kiermasz Produktów Regionalnych są podsumowaniem projektu „Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta”, realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Slow Food Youth Warszawa. Jest on finansowany przez EFRWP i UE, w ramach grantu europejskiego na promocję Wspólnej Polityki Rolnej.


Projekt „Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta” realizowany jest w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej. Jest on kolejną inicjatywą Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, współfinansowaną z grantu Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL) oraz z Slow Food Youth. Celem projektu jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, poprzez wykorzystywanie regionalnych, sezonowych i tradycyjnych produktów wysokiej jakości w nowoczesnej kuchni polskiej. Jest on realizowany poprzez promowanie krótkich łańcuchów dostaw żywności, przynoszących korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom. W ramach projektu odbyły się: II edycja warsztatów kulinarnych „Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska” oraz spotkania producentów i restauratorów „Z pola na stół”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy