Reklama

Lifestyle

W sobotę Międzynarodowy Dzień Pizzy. Głodni?!

Natalia Chrapek
Dodano: 08.02.2019
44263_gosia
Share
Udostępnij
Świetnie wypieczone ciasto i aromatyczne składniki skropione oliwą z pierwszego tłoczenia. Pizza należy do jednych z najpopularniejszych przysmaków, nie tylko w Polsce. Każdego dnia sprzedaje się około 13 mln pudełek tego smakołyku na całym świecie. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Na czym polega jej fenomen? Dorota Bodio, właścicielka rzeszowskiej restauracji La Sueva zdradza tajemnicę!

Z badań marki Mosso wynika, że 48 proc. Polaków jada pizzę przynajmniej raz w miesiącu. Natomiast 12 proc. badanych nie wyobraża sobie tygodnia bez tego włoskiego specjału. Miłośnicy włoskiego jedzenia doceniają przede wszystkim jej wyjątkowy smak i możliwość skomponowania ulubionych składników. Chociaż Polacy lubią samodzielnie piec pizzę w domu, najchętniej jadają ją w restauracjach i oczywiście w pizzeriach. Ponad 60 proc. osób wybiera najprostszą, podstawową wersję tego popularnego przysmaku, czyli margheritę, która po raz pierwszy została przygotowana w 1889 roku, w Neapolu, na cześć królowej Włoch – Margharity Sabaudzkiej. 
 
 
Dorota Bodio, właścicielka restauracji La Sueva z Krzysztofem Dzikowskim. Fot. Archiwum Restauracji La Sueva
 
Pizza włoska jest prosta i oszczędna w składniki. Tu nie chodzi o mnogość produktów, ale o wyrazisty smak każdego kęsa. Świetnie wypieczone ciasto w piecu, włoskie pomidory i rozpływająca się mozzarella, zwieńczona listkiem świeżej bazylii – to absolutna klasyka. Pizza w tej wersji jest najsmaczniejsza – mówi Dorota Bodio, właścicielka rzeszowskiej restauracji La Sueva. 
 
Dorota Bodio w wieku 18 lat wyjechała do Marano Lagunare, włoskiej miejscowości położonej w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Poznała tam sekretne przepisy miejscowych kuchmistrzów, którzy do perfekcji opanowali sposoby przyrządzania tego przysmaku.  
 
–  Przygotowując ciasto dodajemy tylko oliwę z oliwek. Nie można jej zastąpić innymi olejami. Ciasto przed włożeniem do pieca musi też poleżakować co najmniej 12 godzin. Przy doborze składników wybieramy włoskie produkty – pomidory pelati, salami, szynka parmeńska czy neutralna w smaku mozzarella, ser idealny do pizzy – dodaje Bodio.
 
Włoska pizza rządzi się własnymi prawami. Jej ciasto nie może mieć więcej niż 3mm grubości, a na jego wierzch kładzie się maksymalnie trzy różne składniki, w zależności od rodzaju pizzy. Nie podaje się do niej również sosu pomidorowego, bo danie samo w sobie jest wilgotne i jednocześnie chrupiące, a przy tym aromatyczne.  
 
 
Fot. Archiwum Restauracji La Sueva
 
W Polsce pizza ciągle robi zawrotną karierę, bo jest smaczna, szybka w przyrządzeniu i tania. Od lat traktowana jest jako sycący fast food, który można zjeść w prawie każdej restauracji. We Włoszech stanowi lekką przekąskę, przyrządzoną ze zdrowych, śródziemnomorskich składników i jada się  ją w całości bez sztućców. 
 
– Okrągły przysmak przypada tylko jednej osobie. Dzięki temu, że ciasto jest tak cienkie, Włosi zwijają go w rulon i smakują jak naleśnik, albo po prostu rwą palcami  – mówi Dorota Bodio.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy