Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Każdy chirurg plastyczny operuje inaczej. Najtrudniej zrobić ładny nos

A A A
Z dr. n. med. Łukaszem Drozdem, specjalistą chirurgii plastycznej, lekarzem medycyny estetycznej, biegłym sądowym, chirurgiem celebrytów rozmawia Alina Bosak.

Dodano: 18-01-2018

Dr n. med. Łukasz Drozd Fot. Archiwum

Dr n. med. Łukasz Drozd Fot. Archiwum

Alina Bosak: Dlaczego Pan został chirurgiem plastycznym?

Dr n. med. Łukasz Drozd: Szukałem swojego miejsca w medycynie, w specjalizacjach „zabiegowych”, w którym mógłbym się cały czas rozwijać. Jako lekarz miałem roczne doświadczenie na kardiochirurgii w Zabrzu, później kilka lat zajmowałem się chirurgią naczyniową i chirurgią ogólną. Ale cały czas czułem niespełnienie, ponieważ w każdej z tych dziedzin jest pewna skończona liczba typów operacji, które się wykonuje. Potem to już tylko powtarzanie schematu. Natomiast chirurgia plastyczna daje wręcz nieograniczone możliwości rozwoju. Praktycznie każdy pacjent to nowy pomysł, który trzeba dla tego jednego człowieka opracować. To jest fascynujące. Nie ma dwóch tych samych pacjentów i za każdym razem technikę operacyjną dobiera się indywidualnie dla konkretnej osoby. Tego samego pacjenta trzech różnych chirurgów plastycznych zoperuje na trzy różne sposoby. Bo każdy z nich będzie miał inne doświadczenia, inne umiejętności, spojrzenie na problem i wsparcie. Stworzy indywidualny zabieg dla swojego pacjenta.

Reklama

Kardiochirurgów, lekarzy zabiegowych o różnych specjalizacjach może oburzać takie stwierdzenie, że w ich dziedzinach mało się dzieje. Ale, zapewne, nie muszą być takimi artystami jak chirurdzy plastyczni.

Chirurg plastyk powinien mieć zmysł plastyczny, a także trójwymiarowe rozumienie przestrzeni. Jeśli zoperujemy żołądek, to ostatecznie zaszyjemy brzuch i tego, jak założyliśmy szew w środku, nie widać. Natomiast w chirurgii plastycznej widać wszystko. Podstawą naszych działań jest wygląd pacjenta czy pacjentki, bo to kobiety częściej poddają się operacjom plastycznym, i spełnienie oczekiwań. Chirurgia plastyczna jest tak naprawdę chirurgią życzeniową. Tym się różni od klasycznej medycyny. To pewien rodzaj umowy, którą zawieramy z naszym potencjalnym pacjentem. On ma swoje wyobrażenie i oczekiwania, a lekarz albo potwierdza, że jest w stanie je spełnić, albo odmawia, bo wymagań nie da się spełnić lub nie są one dobre dla zdrowia pacjenta. Do chirurga plastycznego  w głównej mierze przychodzą przecież zdrowi pacjenci. Mamy zatem zupełnie inne wskazania niż w klasycznej medycynie, gdzie przychodzi chory i lekarz dokłada wszelkiej staranności, by go wyleczyć. W naszym przypadku nie ma choroby, jest natomiast ryzyko powikłań i niepowodzeń, które bardzo mocno przekładają się na późniejszy niedobry efekt operacji plastycznej.

Czy niepowodzenia zdarzają się często?

Dzisiaj w medycynie estetycznej w Polsce sytuacja jest jak na Dzikim Zachodzie. Ta działalność, oceniana jako intratna, przyciąga różne osoby, które chcą szybko zarobić. Mamy całą masę „wstrzykiwaczy”, czyli ludzi, którzy poznali jakąś procedurę, jak umiejętnie wstrzyknąć tę czy inną substancję, ale nie ma to przełożenia na efekt końcowy u pacjenta. W ciągu ostatnich dwóch lat, polskie sądy zalała fala roszczeń ze strony pacjentów, w wielu przypadkach słusznych, dotyczących uszkodzeń ciała, które, o dziwo, zostały dokonane nie przez chirurgów plastycznych, ale nieodpowiedzialnych „specjalistów”, bez kwalifikacji wykonujących poważne zabiegi. Kosmetyczki i kosmetolodzy zabierają się za zabiegi bardzo rozległe, łącznie ze wstrzykiwaniem botoksu, który jest lekiem, czy podawaniem kwasu hialuronowego, będącego materiałem medycznym o odpowiednim zakwalifikowaniu i wywołującym gigantyczne powikłania. Nie ma tygodnia, żeby nie trafił do mnie pacjent z jakimś powikłaniem. Kolejny problem polega na tym, że za chirurgię plastyczną zabierają się lekarze bez żadnej specjalizacji, którzy chcą zarobić trochę pieniędzy i wykonują zabiegi.

Reklama

Przykład?      

Głośny ostatnio przypadek. Kompletnie nieudana operacja plastyki uszu u młodej dziewczyny. Lekarz bez odpowiednich kwalifikacji praktycznie zniszczył jej uszy. Nagminne są nieudane operacje liposukcji czy powiększeń piersi. To plaga. Ten rynek wymaga poukładania i usystematyzowania. Pacjentom trzeba zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ liczba powikłań jest gigantyczna w stosunku do tego, co było jeszcze kilka lat temu.

Tacy pseudo specjaliści nie boją się odpowiedzialności, odszkodowań?

Jest pewien margines ignorancji u osób, które biorą się za takie zabiegi. Wiedzą, że nie potrafią, ale mimo to chcą zarobić. Ryzykują, chociaż wiedzą, że może dojść do powikłania lub niezadowolenia pacjenta z efektu zabiegu.

Od czego zależy zadowalający efekt?

Jednym z podstawowych elementów zabiegów chirurgicznych jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Jednym z przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej są także nierealne oczekiwania pacjenta. Jeśli przyjdzie pacjentka i powie, że chce wyglądać jak Angelina Jolie, to w moim gabinecie usłyszy: „Przepraszam, ale niestety, nie jestem w stanie tego pani dać”.

A tego właśnie kobiety chcą? Wyglądać jak gwiazdy?

Zdarzają się pacjentki, które przychodzą z rozkładówką jakiegoś kolorowego pisma, pokazują jakąś celebrytkę. Chcą mieć albo takie piersi, albo uda, albo usta itd.

Są i tacy co walczą o tytuł Barbie lub Kena.

Najbardziej głośna sprawa w ostatnim czasie to post Iranki, która chciała się upodobnić do Angeliny Jolie i po 50 operacjach plastycznych wygląda monstrualnie, jakby brała udział w jakimś thillerze. To jest przykład tego, czego nie powinno się robić.

Ile operacji plastycznych można przejść bez nadmiernego ryzyka?

Nie ma takiej granicy. To jest kwestia odpowiedniego zakwalifikowania konkretnego pacjenta. Każdy normalny pacjent i uczciwy chirurg, którzy znają swoje ograniczenia i możliwości nie zdecydują się na zbyt ryzykowną operację. Tego właśnie jako lekarze uczymy się w ramach chirurgii plastycznej. Czasem żartuję, że po otwarciu specjalizacji z chirurgii plastycznej przez trzy pierwsze lata uczyłem się, jak nie operować. Dopiero potem, operować.

Reklama

Co najczęściej chcą zmieniać w swoim wyglądzie kobiety?

90 procent zabiegów to zabiegi na twarz i szyję, czyli najczęściej eksponowane części ciała. Wśród pacjentów rośnie liczba panów. Ale na całym świecie jest taki trend, że mężczyźni stanowią w tym przypadku mniejszość. Kobiety bardziej dbają o wygląd. Przy czym nie chodzi im o jakieś poważne zmiany, ale utrzymanie młodego wyglądu.

Co w tym pomaga?

Jest cały wachlarz technik. Od mało inwazyjnych, do bardziej. Zanim dobiorę właściwą, zadaje pacjentowi dwa pytania: W czym mogę pomóc i jaki efekt chciałaby pani, czy pan osiągnąć? Często pacjent nie jest w stanie od razu odpowiedzieć. Dochodzimy do tego dopiero po dłuższej rozmowie. I mogę wtedy proponować rozwiązania.

Najtrudniejsza operacja to operacja nosa, piersi, brzucha?

Najtrudniejszą technicznie operacją, biorąc pod uwagę wpływ na późniejsze życie pacjenta, jest operacja nosa.1/3 tych operacji wymaga poprawiania. To nie oznaczy, że zostają wykonane źle. Każdy pacjent ma indywidualne warunki gojenia, a w zakresie nosa każdy, niewielki nawet ruch, powoduje dużą zmianę. Nos bardzo mocno przekłada się na nasz wygląd. Przykładem jest aktorka Jennifer Grey, partnerka Patricka Swayze w filmie „Dirty dancing”. Po tym filmie zoperowała sobie nos i od tamtego czasu już nigdy nie dostała dobrej roli. Stała się zbyt mało charakterystyczna. Operacja nosa bardzo nas zmienia. Natomiast pod względem ryzyka operacyjnego, najtrudniejsza jest plastyka brzucha, z racji dużej rany pooperacyjnej. Ryzyko infekcji, krwawienia pooperacyjnego, powikłań jest w tym przypadku największe. To poważna i ciężka operacja.

Od niedawna współpracuje Pan z Instytutem Piękna IP Cliniq w Rzeszowie. Tutaj przeprowadza Pan wszystkie typy operacji plastycznych?

Reklama

Takie było założenie od samego początku. Nie wszystkie operacje są jednak przeprowadzane w budynku IP Cliniq w Rzeszowie. Te, które wymagają znieczulenia ogólnego i wzmożonego nadzoru, opieki anestezjologicznej i intensywnej terapii, przeprowadza się w Szpitalu Św. Rodziny w Rudnej Małej k. Rzeszowa.    

Jak długo trwa rekonwalescencja po plastyce brzucha?

Pierwszy okres rekonwalescencji, czyli do momentu zdjęcia szwów skórnych, to ok. 10-14 dni. W chirurgii plastycznej staramy się pacjenta szybko uruchamiać, „wyprowadzić” ze szpitala. To nie oznacza, że jest on już gotowy do normalnego funkcjonowania. Potrzebuje jeszcze opieki lekarskiej, pomocy w codziennym życiu. Pacjentom operowanym w Rzeszowie proponujemy możliwość komfortowej rekonwalescencji w Hotelu Arłamów.   

Dr n. med. Łukasz Drozd, specjalista chirurgii plastycznej, ekspert medycyny estetycznej, ekspert leczenia żywieniowego. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Autor i współautor licznych publikacji naukowych w zakresie leczenia oparzeń, leczenia żywieniowego i medycyny ratunkowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. Nieustanne podnosi swoje kwalifikacje kończąc polskie i zagraniczne kursy w zakresie chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, leczenia oparzeń, ultrasonografii i leczenia żywieniowego.  

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.