Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Adrian Krupa z Rzeszowa. Coraz gorętsze nazwisko w polskiej modzie

A A A
Alina Bosak

Dodano: 29-12-2018

Fot. Archiwum Kamil Kotarba

Fot. Archiwum Kamil Kotarba

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
W październiku wygrał najważniejszy w Polsce konkurs dla projektantów mody - Złota Nitka 2018. Nieco wcześniej było zwycięstwo na Radom Fashion Show i podium na Off  Fashion w Kielcach. W branży mówią, że wziął wszystko, co do wzięcia było. Po finale Złotej Nitki reporter Vogue’a napisał: „Warto zapamiętać to nazwisko, bo wszystko wskazuje na to, że jeszcze sporo w polskiej modzie namiesza”. Adrian Krupa, student ASP w Łodzi, pochodzi z Rzeszowa, jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego i już jako 15-latek został nagrodzony w modowym konkursie. Wszystko sam szyje, splata, robi na drutach. Jego kreacje to niepowtarzalne dzieła sztuki.

Kolekcja „Fetish” Adriana Krupy zachwyciła jurorów ogólnopolskiego konkursu Złota Nitka 2018, organizowanego wspólnie przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Miasto Łódź. Twarze i sylwetki modelek zakryte zostały japońskim kostiumami zentai i ubrane w spodnie, spódnice, żakiety, kurtki, które zachwycały detalami, różnorodnością tkanin i harmonią. Student ostatniego roku ASP połączył kreację z wygodą. Sam wszystko skonstruował i uszył. Nawet sweter wydziergał na drutach.    
Reklama
 
„Jego kolekcja zdecydowanie wyróżniała się spośród pozostałych, choć poziom wszystkich był w tym roku niezwykle wysoki”, podkreślał autor relacjonujący konkurs dla Vogue’a. 

Talent z Rzeszowa
 
Szyć zaczął jako 14-latek na podarowanej mu przez babcię maszynie do szycia. Na starym Singerze Adrian Krupa stworzył swoją pierwszą w życiu kolekcję, zgłosił ją do konkursu Young Fashion Day w Kielcach i zdobył wyróżnienie. Miał 15 lat i już wiedział, że chce projektować modę. W 2014 roku rozpoczął studia projektowania ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Swoje umiejętności doskonali w słynnej pracowni 240, pod okiem Michała Szulca i Małgorzaty Czudak. Zajmuje się projektowaniem ubrań, butów i dodatków. Samodzielnie tworzy konstrukcję i sam szyje swoje projekty, dlatego każde ubranie spod jego ręki jest unikatowe. Swoją działalność określa jako awangardę, w której spokojnie można wyjść na ulicę. Jednocześnie eksperymentuje z formą, konstrukcją i wyjątkowymi tkaninami.
 
 
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
 
Rok temu obronił dyplom licencjacki. - To była moja pierwsza pełna kolekcja - 15 sylwetek i praktycznie cały asortyment: płaszcze, sukienki. Pracując nad nią odkryłem swój własny styl i drogę, którą chciałbym podążać - opisuje Adrian. Kolekcję zatytułował „Badroom”. Kiedy zdjęcia składających się na nią projektów udostępnił na Instagramie, odezwali się do niego styliści zainteresowani tymi pracami. 
 
- „Badroom” pokazałem w konkursie o Złotą Nitkę 2017. Nie udało się wtedy wygrać, ale byłem o włos do zwycięstwa, wiele osób zwróciło na mnie uwagę - dziennikarze modowi, blogerzy, krytycy. Kolekcja miała bardzo pozytywne recenzje. Pokazano ją w magazynach na całym świecie, takich KMAG, Vulkan Magazine, Sezon Magazine, Lounge Magazine. W Meksyku, w Nowym Jorku, w Paryżu, we Włoszech. To zmotywowało mnie do pracy nad kolejną kolekcją. Zrozumiałem, że muszę dać z siebie wszystko, żeby udało się zdobyć tę nagrodę - wspomina.
Reklama
 
Pracował nie tylko nad nową kolekcją, ale również nad projektami dla polskich gwiazd. W ciągu roku ubrał 10 polskich piosenkarzy i aktorów. Jego ubrania założyły m.in.: Natalia Nykiel, Karolina Gilon, Natasza Urbańska, Julia Wieniawa, Marta Gałuszewska, Marcelina Zawadzka. W garderobie od niego artyści pokazują się na okładkach płyt - Honorata Skarbek w butach, a Michał Szpak w płaszczu. Adrian Krupa na sukcesie pierwszej kolekcji jednak nie poprzestał. 
 
- Wiedziałem, że muszę zrobić kolejną, aby o mnie nie zapomniano. Większość młodych projektantów robi jedną kolekcję i potem więcej się nie pojawia w modowym świecie. Trzeba być cały czas aktywnym, pokazywać nowe rzeczy, być na topie, aby nazwisko stawało się coraz bardziej rozpoznawalne. Nie wolno stać w miejscu - opisuje Adrian. - Tak więc zacząłem tworzyć drugą kolekcję. Chciałem, aby to było coś innego, ale nadal w moim stylu. Tak powstał „Fetish”. 
 
Malarskie inspiracje w kolekcji „Fetish” 
 
Kolekcja „Fetish” w 100 procentach jest wykonana przez Adriana. Stworzył konstrukcje, wybrał tkaniny, wszystko sam uszył. - Nie było żadnej ingerencji z zewnątrz. Podczas szycia dużo zmieniam w projekcie, bo wiadomo, że na papierze wszystko można narysować, a to, jak zachowa się tkanina, wychodzi dopiero w trakcie pracy z nią. Dlatego na razie wolę sam czuwać nad każdym elementem. Przez to też te rzeczy są jedyne w swoim rodzaju, unikatowe. Tylko w jednym egzemplarzu. Taka druga nigdy nie powstanie. Samodzielne wykonanie zaprojektowanych ubrań nie jest powszechną praktyką na studiach. W zasadzie każdy wspiera się krawcową, ponieważ szycie jest trudne, a czasami z braku czasu trzeba też wziąć do pomocy drugie ręce  - przyznaje Adrian. 
Reklama
 
Skąd pomysł na wykorzystanie japońskich strojów? - Najpierw zaprojektowałem kolekcję, a później stwierdziłem, że te moje konstrukcje są tak bardzo zróżnicowane, tak wiele się w nich dzieje, że chciałbym odebrać modelkom indywidualne cechy, w całości je zakryć, aby nie odciągały uwagi od stroju. Dlatego znalazłem kostiumy zentai, które pomogły osiągnąć ten efekt.
 
Kolorystykę zaczerpnął z obrazów René Magritte’a. Ten belgijski surrealista na swoich obrazach także często zasłaniał twarze. 
 
- Starałem się wybrać jak najbardziej zróżnicowane tkaniny. Obok ekoskóry, bawełny, wełny wykorzystałem np. tkaninę, która składa się z trzech warstw, środkową stanowi folia aluminiowa, która zapamiętuje kształt. Zmięta, zachowuje nadaną jej formę, dopóki nie zostanie przez nas wyprostowana. Jak w elektronice wszystko wciąż się rozwija, tak samo i w tkaninach. Tutaj są coraz nowsze technologie, wszystko idzie ku nowoczesności.   
 
Nie chcę być jak Alexander McQueen

Kampania zdjęciowa kolekcji „Fetish”, przygotowana wspólnie z Kamilem Kotarbą, spotkała się  z bardzo pozytywnym przyjęciem jeszcze przed Złotą Nitką. Napisało o niej wiele magazynów oraz wszystkie osoby, na których opinii mu zależało, wśród nich Michał Zaczyński i Tobiasz Kujawa, autor bloga Freestyle Voguing.   
 
Jeszcze zanim odbył się konkurs o Złotą Nitkę, Adrian zdobył II miejsce na międzynarodowym konkursie Off  Fashion w Kielcach i wygrał Radom Fashion Show. Złota Nitka przyniosła mu główną nagrodę w wysokości 30 tys. zł oraz zaproszenie do prezentacji kolekcji podczas gali finałowej Międzynarodowego Konkursu – Łódź Young Fashion Award 2018. To najważniejsze w Polsce konkursy modowe.
Reklama
 
 
Fot. Archiwum Kamil Kotarba
 
- Znajomi z branży stwierdzili, że za tę kolekcję zgarnąłem wszystko, co było - uśmiecha się Adrian. Czy liczył na te zwycięstwa? - Wiedziałem, że dałem z siebie wszystko i byłem ze swojej pracy zadowolony, ale wygranej nie mogłem być pewien. Dostałem bardzo dużo komplementów. I to od osób, które są autorytetami w tym świecie. Przyznam się, że trochę mnie krępują. W głębi serca wciąż noszę niepewność, czy to co robię, jest naprawdę dobre. To, co tworzę nie jest kalkulowane, wynika z mojej intuicji, tego, co czuję. Dlatego też nie lubię być porównywany do innych projektantów, a czasem słyszę, że jestem jak Alexander McQueen czy ktoś inny. To komplement, ale mnie denerwuje. Chcę tworzyć własną markę, jakość i historię. Nie chcę kopiować.    
 
Adrian widzi dla siebie miejsce w świecie mody. Skupia się na tym, by tworzyć w Polsce. - Chciałbym tu zostać, mimo że inne kraje zachodnie są bardziej otwarte na modę. U nas wciąż liczy się, by jak najtaniej wyprodukować i jak najwięcej sprzedać. Nie ma w tym wszystkim sztuki, która dla mnie jest ważna. Jestem na ostatnim roku studiów magisterskich. Wkrótce będę musiał się z tą rzeczywistością zmierzyć i spróbować żyć z tej całej mody - przyznaje zwycięzca Złotej Nitki 2018.
 
Po obronie tytułu magistra, chciałby nadal się kształcić, zrobić doktorat. Jednocześnie zamierza prowadzić swoją markę, ale też na początku pracować w przemyśle modowym dla jakiejś firmy.  - Na nazwisko wciąż muszę pracować - podkreśla.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.