Materiał Partnera
Dodano: 28-05-2020
Ostatni raz prawo dotyczące przyznawania tego znaku jakości zostało zaktualizowane w styczniu 2017 roku. Żebyśmy mogli cieszyć się zegarkami szwajcarskimi, musiały spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze mechanizm zegarka musiał być wyprodukowany w Szwajcarii. Po drugie całość musiała być złożona na miejscu. I finalnie czasomierz musiał przejść kontrolę urzędową.
To jednak nie wszystko, ponieważ w grę wchodzi również mechanizm zegarowy. Aby on mógł cieszyć się znakiem jakości Swiss Made, musi być złożony w kraju i zweryfikowany przez lokalnego producenta. Ponadto konieczne jest, aby składał się przynajmniej w 60% z materiałów i komponentów pochodzących ze Szwajcarii (do niedawna było to 50%, ale Szwajcarzy zaostrzyli rygor).
Takie same lub podobne wymagania stawia się również kopertom, bransoletom oraz kilku innym elementom uznanym przez Szwajcarów za istotne. Cały dokument prawny dotyczący przyznawania znaku jakości Swiss Made jest oczywiście dłuższy, ale nie ma potrzeby przytaczania go w całości.
Jak można się domyślić, tak surowe wymagania wobec produkowanych czasomierzy wiążą się nierozerwalnie z ich jakością. Dlatego stawiając na szwajcarską dumę otrzymuje się w zamian takie cechy, jak innowacyjność technologiczną, zwiększoną odporność na drżenia i upadki, nowoczesny stylowy design, wodoszczelność oraz wynikające z wcześniejszych dokładność i niezawodność.
Mimo że Szwajcarzy cenią sobie tradycję wytwarzania zegarków, w ich ofercie można znaleźć także nowoczesne rozwiązania. Jednym z najważniejszych wyborów, jakie należy podjąć, to mechanizm czasomierza. Do wyboru są trzy jego rodzaje.
Najpopularniejsza propozycja - mechanizm kwarcowy
Zegarki wyposażone w ten mechanizm są jednymi z najpopularniejszych na rynku z dwóch powodów: są stosunkowo tanie i odmierzają czas najdokładniej ze wszystkich mechanizmów. Ich zasada działania opiera się na baterii, która wytwarza energię wprawiającą kryształ kwarcu w drgania. Te zaś zliczane są przez cyfrowy układ czasomierza. Finalnie mały silniczek wykonuje ruch i napędza przekładnie odpowiedzialne za wskazówki zegarka.

Tej rodzaj napędu pojawił się nieco wcześniej od kwarcowego. Jest on zbliżony sposobem działania do zegarka mechanicznego, ale nie trzeba go nakręcać. Czasomierz robi to samodzielnie, wykorzystując kinetyczną energię ruchów ręki noszącego. Zainstalowany wewnątrz zegarka rotor obraca się pod jej wpływem i nakręca sprężynę napędową.
Minus jest taki, że aby zegarek dobrze odmierzał czas, trzeba go nosić. Jednak istnieją specjalne rotomaty, w których można przechowywać urządzenie, co gwarantuje jego ciągłe działanie.
Warto wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej pożądanych mechanizmów na świecie i bardzo często montuje się go w najdroższych zegarkach. Można go także zdobyć w bardziej przystępnej cenie, np. decydując się na markę Roamer. Oczywiście została wyróżniona znakiem jakości Swiss Made.

Najstarszy mechanizm świata czasomierzy nadal jest oczkiem w głowie wielu koneserów. Niektórzy uważają go za jedyny słuszny i że prawdziwe zegarki są wyposażone tylko w niego. Opiera się na naciągu manualnym — trzeba go nakręcać przy pomocy specjalnej koronki. Należy to robić regularnie, ponieważ jedno nakręcenie wystarcza na około 40 godzin.
Jednak kunszt wykonania oraz skomplikowana budowa czasomierza do dzisiaj imponuje, przez co często mechaniczne modele posiadają częściowo przezroczysty cyferblat, który odsłania pracujące zębatki. W przypadku zegarków Swiss Made z tym mechanizmem warto zwrócić uwagę na Atlantic Worldmaster Mechanical, który cieszy się renomą jednego z najprecyzyjniej wykonanych czasomierzy.

Zegarki szwajcarskie to kunszt sam w sobie — tym bardziej, jeśli wybiera się je w autoryzowanym sklepie Zegarownia. Zadowolą każdego mężczyznę poszukującego eleganckiego dodatku do codziennej i formalnej stylizacji. Nie tylko z powodu jakości i dokładności wykonania, ale również bogatego wyboru dostępnych modeli.
KOMENTARZE
Można oglądać lodospady w Rudawce Rymanowskiej
Lodospady w Rudawce Rymanowskiej są jedną z najciekawszych...
Zamki na Podkarpaciu. Galeria Fotografii
Zima w pełni, a pod śniegiem Podkarpacie wygląda bajkowo. Zimowe zdjęcia...
Podano listę punktów szczepień przeciwko COVID-19. W Rzeszowie jest ich 23
Rząd opublikował...
Zaśnieżony Rzeszów. Galeria Fotografii
Gdy my zmagamy się z zaspami na drodze, odwołanymi kursami autobusów i zerwanymi liniami elektrycznymi, przyroda nic sobie nie robi z zimowych kłopotów i pięknie przystroiła Rzeszów. Pod śniegiem miasto wygląda...
Na weekend. Cergowa z wieżą widokową na Bieszczady i Tatry
Cergowa - zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, który od zawsze uwielbiali amatorzy biegów górskich oraz miłośnicy "prawdziwych gór", to idealny cel weekendowych...
U zwierząt już jest wiosna. Do nas przyjdzie za chwilę
Z lek. Radosławem Fedaczyńskim z Lecznicy dla Zwierząt "Ada" i prezesem Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, rozmawia Katarzyna Grzebyk
Zabytkowa wieża ciśnień w Rzeszowie odnowiona. Będą wycieczki?
Liczy niemal 120 lat i wewnątrz zachowało się jej oryginalne wyposażenie. W grudniu 2020 roku zakończył się remont wieży ciśnień na stacji kolejowej Rzeszów...
Dom "wyklętego" z rzeszowskiego pomnika zostanie odrestaurowany
Dom kapitana Karola Chmiela ps. "Grom", oficera WP i AK, jednego z członków IV Zarządu WiN uwiecznionych na Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie, zostanie wyremontowany...
Zawiało i zasypało. Zachód słońca na Połoninie Caryńskiej
Połonina Caryńska (1297 m. n.p.m.) - jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych w Bieszczadach. Grzbiet Caryńskiej ma niespełna 5 km długości i 3 wierzchołki...
Ile zebrały podkarpackie sztaby WOŚP? Na razie najwięcej Rzeszów
Podczas 29. Finału w samym Rzeszowie do puszek, eskarbonek i na aukcjach dwa sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrały w niedzielę, 31 stycznia, ponad...
Najważniejsza wystawa BWA doczekała się otwarcia dla zwiedzających
Dzięki otwarciu przez rząd muzeów, najważniejsza doroczna wystawa BWA w Rzeszowie – pokonkursowa prezentacja "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku" zostanie...