Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nie da się zatrzymać młodości, ale skutecznie opóźnić starzenie się, tak!

A A A
Z lek. med. Aleksandrą Szczepańską, dermatologiem, wenerologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, rozmawia Aneta Gieroń

Dodano: 12-09-2020

Lek. med. Aleksandra Szczepańska. Fot. Tadeusz Poźniak

Lek. med. Aleksandra Szczepańska. Fot. Tadeusz Poźniak

Aneta Gieroń: Starość w naszej kulturze staje się czymś wstydliwym, co staramy się za wszelką cenę ukryć, albo co najmniej maksymalnie opóźnić? W ciągu ostatnich trzech dekad, odkąd staliśmy się zamożniejszym społeczeństwem, a właściwie w ostatnich 10 latach, kiedy medycyna estetyczna okazała się dostępna, także cenowo, dla wielu z nas, masowo staramy się udowodnić, że potrafimy dopędzić młodość? 
 
Lek. med. Aleksandra Szczepańska: Na pewno w ostatnich latach zabiegi medycyny estetycznej stały się powszechnie znane, oswoiliśmy się z nimi i wiemy, czego można się po nich spodziewać oraz jakie można osiągać rezultaty. Jesteśmy też społeczeństwem szybko się starzejącym, o czym nie zawsze chcemy pamiętać. Średnia życia dla kobiet w Polsce wynosi obecnie prawie 82 lata, dla mężczyzn 74 lata. Coraz częściej mamy świadomość, że możemy dożyć takiego wieku, a może i więcej, dlatego musimy zadbać o nasze zdrowie fizyczne, mentalne, ale także o nasz wygląd. W wieku 50 i 60, nawet 70 lat, ciągle jesteśmy czynni zawodowo, mamy kontakt z osobami dużo młodszymi od nas i w takim środowisku nie chcemy być wystawieni poza nawias. 
Reklama
 
Mam co najmniej kilku pacjentów, którzy zdecydowali się skorzystać z medycyny estetycznej, właśnie dlatego, że pracują w młodej grupie zawodowej. Mentalnie czują się z nimi dobrze, ale wolą też lepiej wyglądać fizycznie, co dla nich samych i dla ich psychiki jest ważne. Oczywiście, nie można zmienić swojego wieku, ale można wpływać na postrzeganie siebie przez nas samych oraz przez innych. 

Większość pacjentów stanowią kobiety? 
 
Tak, są w zdecydowanej większości, choć od kilku lat pojawia się coraz więcej mężczyzn. Zazwyczaj są to osoby w wieku od 20 do 75 lat. 

W którym momencie kobiety uznają, że dotyka je starość? 
 
Około 40. roku życia większość z nas dostrzega proces starzenia. To jest też czas, kiedy nasi rodzice wchodzą w okres nasilającej się starości, chorób, różnego rodzaju ograniczeń i dla nas jest to sygnał, by zrobić coś, co pozwoli nam wielu z tych rzeczy uniknąć. W tym też wieku kobiety najczęściej zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. Zdarzają się też panie dużo młodsze, które nie zauważają procesów starzenia, ale kontaktują się z lekarzem, bo są bardzo świadome i wiedzą, że mogą wykonać profilaktyczne zabiegi, dzięki czemu, w wieku 40 czy 50 lat mogą zachować ciągle bardzo młodo wyglądającą twarz, szyję i dekolt. 

Większość z nas jest przekonanych, że na zabiegi poprawiające urodę jest pora, kiedy naprawdę już widać upływ czasu na naszych twarzach, a tym czasem okazuje się, że najlepsze efekty w medycynie estetycznej, podobnie jak i w innych działach medycyny, uzyskuje się poprzez działania profilaktyczne.
 
Tak, i nieustannie to powtarzam, bo wówczas potrzebne są minimalne ingerencje, osiąga się najlepsze rezultaty i koszty dla pacjentów są najmniejsze. Wiek, w jakim warto się tym zainteresować i korzystać, zależy od tego, jak silną mamy mimikę twarzy i jak nasza skóra się starzeje. Warto też wiedzieć, że to, co najbardziej przyspiesza proces starzenia, to częste i mocne opalanie się. Podsumowując, osoba, która od najwcześniejszych lat unika słońca, stosuje kremy z filtrem, korzysta z niewielkich korekt toksyną botulinową, zanim pojawią się głębokie zmarszczki, oraz skutecznie nawilża swoją twarz, z naprawdę młodzieńczym wyglądem może obchodzić 50. i 60. urodziny.
Reklama
 
Jeżeli natomiast nie robi nic i w wieku około 50-60 lat nagle chce rewolucyjnie odwrócić proces starzenia, ma już na to niewielkie szanse. Kiedy rozciągnięcie i wiotkość skóry są naprawdę duże, medycyna estetyczna niewiele ma do zaoferowania. Spektakularną zmianę w wyglądzie może przynieść już tylko operacja plastyczna. Na szczęście, świadomość profilaktyki medycyny estetycznej jest coraz większa, zwłaszcza u młodego pokolenia. Współczesne dwudziestolatki często o tym wiedzą i stosują w życiu. Coraz częściej także starsze kobiety świadomie chronią przed słońcem twarz, szyję, dekolt, grzbiety rąk i przedramiona.
 
W tej pogoni za wieczną młodością, gdzie medycyna estetyczna popełnia błąd, skoro tak wiele znanych osób, które widzimy w telewizji i w mediach społecznościowych, owszem, ma twarze bez zmarszczek, ale bynajmniej nie wyglądają młodziej, raczej karykaturalnie z ogromnymi ustami i opuchniętą twarzą?
 
Z moich obserwacji wynika, że z medycyny estetycznej korzysta naprawdę dużo osób, czego nawet nie dostrzegamy, natomiast najbardziej zwracają na siebie uwagę pacjenci z przerysowanymi efektami, choć jest ich tylko kilka procent wszystkich przypadków. Niestety, nie wszyscy lekarze medycyny estetycznej są odpowiedzialni i niekiedy ulegają namowom pojedynczych pacjentów, którzy nie akceptują siebie i przesadzają z różnego rodzaju zabiegami, a przede wszystkim z wykorzystaniem wypełniaczy. Efekt sztucznie napuchniętej twarzy daje w nadmiernej ilości podany kwas hialuronowy, często też zbyt płytko w tkankę podskórną. Dzięki temu uzyskuje się twarz absolutnie gładką, ale pozbawioną rysów. 

Co i dla kogo oferuje dziś medycyna estetyczna?
 
Po pierwsze profilaktykę, ale też korektę defektów, które oszpecają twarz. Potrafimy wyrównać proporcje twarzy, wyciągnąć cofniętą brodę, czy wyprostować lekko zgarbiony nos. To są stosunkowo łatwe zabiegi, bez konieczności ingerencji chirurgicznej. 
Reklama
 
Jakie są najpopularniejsze zabiegi i preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej? 
 
Najwięcej wykonuje się zabiegów z użyciem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Botoks wykorzystuje się do leczenia nadmiernej aktywności mięśni mimicznych twarzy. Zwykle jest to czoło i okolica oczu. Coraz częściej relaksujemy też botoksem nadmierną aktywność mięśni żwaczy.
 
Kwas hialuronowy, w zależności od swojego rodzaju, wykorzystywany jest do różnych zabiegów. U młodych osób świetnie sprawdza się do nawilżenia skóry. Ten o twardszej strukturze służy do modelowania twarzy, np. kości jarzmowych, czy podkreślenia linii żuchwy. 
 
Popularne są też zabiegi z użyciem lasera, fal radiowych, dermapenu, które poprawiają jakość skóry. Do bardzo dojrzałych skór stosuje się mocny peeling fenolowy służący do przebudowania skóry, ale pod warunkiem, że pacjentka ma 14 dni na rekonwalescencję. 
 
Bardzo popularny jest też zabieg, który polega na implantacji w tkankę podskórną rozpuszczalnych nici. Wykorzystuję nici zbudowane z kwasu L-polimlekowego, który silnie stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Czyli oprócz zaimplantowanej nitki w skórze, która jest swoistym rusztowaniem, wokół tej nitki dochodzi jeszcze do produkcji kolagenu. Najlepszy moment, by wykorzystać nici w leczeniu, co daje naprawdę wspaniałe efekty, to wiek około 40. roku życia, kiedy zaczyna się proces rozciągania i wiotczenia skóry. Jeżeli nastąpi zbytnie rozciągnięcie skóry, jest już za późno, by oczekiwać świetnych efektów z użyciem nici. 
 
Dlatego trzeba mieć świadomość, że albo nie robimy nic, by zachować młody wygląd i godzimy się z upływem czasu, albo zaczynamy podejmować działania odpowiednio wcześniej. W wieku 55-60 lat jest już bardzo trudno cofnąć proces starzenia. W tych przypadkach może okazać się niezbędna chirurgia plastyczna.
Reklama
 
Zdarzają się w gabinecie pacjentki w wieku lat 30, 40, czy 50, które już na starcie określają, że mogą wydać np. 2 tys. zł rocznie i proszą, by coś im zaproponować? 
 
Takich pacjentek jest dużo i dobrze się z nimi pracuje. To jest też rozsądne z ich strony, bo lepsza jest konsultacja i świadomość, co można dla siebie zrobić i czy mnie na to stać, niż obawy, że w gabinetach medycyny estetycznej jest tak drogo, iż lepiej omijać je z daleka. 
 
30 lat to świetny czas na rozpoczęcie takich wizyt, a ja mogę zaproponować zastosowanie botoksu w miejscach nadmiernej mimiki twarzy oraz intensywne nawilżenie skóry twarzy, szyi i dekoltu. 
 
Gdy pacjentka ma lat 40, zaproponowałabym zabieg z kwasem L-polimlekowym, czyli Sculptra, który poprawi jakość skóry na dłuższy czas i będzie dla niej najbardziej ekonomiczny. Powoduje on, że skóra robi się grubsza, optycznie młodsza, a efekt utrzymuje się do dwóch lat. Ograniczeniem kwasu L-polimlekowego jest to, że nie mogę go podać w okolicy oczu, czoła i ust, ale w tej cenie jeszcze niewielka suma zostałaby na botoks, który można zastosować w okolice nadmiernej aktywności mimicznej.
 
Przy budżecie 2 tys. zł rocznie do wydania u kobiety 50-letniej najrozsądniejsze byłoby wykonanie bardzo silnego peelingu fenolowego, choć to jest trochę droższy zabieg. Rekonwalescencja po nim trwa 2 tygodnie, co też jest sporym ograniczeniem. 

Jakie oczekiwania w gabinecie medycyny estetycznej mają mężczyźni?
 
Często trafiają do mnie pary, albo mężowie zachęceni przez żony do takiej wizyty. Zdarzają się też mężczyźni, którzy bardzo świadomie i chętnie się pojawiają. Są to zazwyczaj panowie około 40. roku życia z nadmierną mimiką czoła. I choć dużo lepiej akceptują upływ czasu niż kobiety, to decydują się na zabieg, nawet nie z chęci bycia atrakcyjniejszym, co po prostu usuwają rzecz, która ich zdaniem nie pasuje do reszty wyglądu.
Reklama

Kobiety częściej poprawiają urodę, ale czy robią to dla siebie? 
 
Tak, robimy to dla siebie, ale pamiętajmy, że tak naprawdę odbijamy się w lustrze innych ludzi. Czujemy się wtedy pewniejsze siebie, a tym samym bardziej otwarte na świat i ludzi. To nie zmienia metryki, ale czujemy się lepiej ze sobą i z innymi. 

Zdarzają się osoby uzależnione od zabiegów poprawiających urodę? 
 
To są pojedyncze przypadki. Najwięcej jest pacjentek wracających do gabinetu co 4-6 miesięcy, co jest zdroworozsądkowe. W takim mniej więcej przedziale czasowym uzupełnia się botoks, ja też widzę, co dzieje się z twarzą pacjentki i czy pojawiają się nowe, niepokojące oznaki starzenia.
 
Bywają też pacjentki, które chciałyby odrobinę za dużo wypełniaczy, tak by np. usta były jeszcze większe, ale zazwyczaj przyjmują argumentację lekarza i poprzestają na tym, co zostało zrobione. 
 
Moda na zbyt duże usta powoduje też odwrotne efekty. Kobiety coraz częściej boją się jakiejkolwiek ingerencji w usta, by nie stać się podobnym do kogoś, kto przesadził z ich korektą. Co też nie jest dobrym rozwiązaniem. Pokazuję wtedy usta znanej polskiej aktorki, która nic z nimi nie robiła, a obecnie będąc już dojrzałą kobietą, ma zupełnie inne usta niż miała w młodości. Stały się znacznie mniejsze, płaskie, wysuszone. W ten sposób tłumaczę, że zabieg raz na rok miękkim kwasem nie powoduje zmiany kształtu i objętości ust, ale pozwala utrzymać to, co dała nam natura. 

To wszystko sprawia, że za 20 lat będziemy mieli zupełnie inne pokolenie 60-latków niż to, które obecnie obserwujemy? 
 
Jestem tego pewna. Widzę to chociażby po podejściu do medycyny estetycznej moich dzieci i ich przyjaciół, dla których najważniejsza jest profilaktyka. Grupa 60-latków, którzy będą wyglądali pięknie i młodzieńczo, będzie naprawdę duża, ale pod jednym warunkiem - całe życie będą też dbali o swoje zdrowie, odpowiednią ilość ruchu i dobrą dietę. I choć nie da się zatrzymać młodości, to już proces starzenia się można spektakularnie opóźnić.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.