Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

"Gambit Królowej" bije rekordy na Netfliksie. Szachy na Podkarpaciu

A A A
Tomasz Ryzner

Dodano: 13-12-2020

Anja Taylor Joy. Fot. Materiały prasowe

Anja Taylor Joy. Fot. Materiały prasowe

Tego jeszcze nie było. Przebojem filmowym ostatnich miesięcy okazał się serial „Gambit Królowej”. W barwny sposób opisuje historię Beth Harmon, genialnej szachistki, która wkracza w opanowany przez mężczyzn świat „królewskiej gry”. W finale, w paszczy lwa, czyli w Moskwie, znajduje sposób na równie znakomitego mistrza świata (gra go nasz Marcin Dorociński). Urodziwą Anję Taylor Joy, która odtwarza główną rolę, pokochali widzowie na całym świecie. Nie inaczej stało się w Polsce, gdzie w ostatnich miesiącach sprzedaż szachów wzrosła o... 300 procent.
 
- Prawdę mówiąc, to pierwszy serial, który obejrzałem od początku do końca – uśmiecha się Maciej Woźniak, trener i szef rzeszowskiej szkółki „Akademia Umysłu – Wesoła Szachownica”. - Film bardzo mi się podobał. Wreszcie ktoś w poważny sposób potraktował szachy. Nie zauważyłem wiele nieścisłości czy błędów w przedstawieniu gry. Brakowało remisów, których w szachach jest wiele, ale rozumiem, że odpuszczono je dla zdynamizowania fabuły. Poza amatorskimi turniejami, nikt też dziś nie poddaje się, przewracając króla. Co jeszcze? W finale wielkich turniejów nie gra się jednej partii, ale tu też chodziło wartkość akcji. Reszta była raczej bez zarzutu.
Reklama
 
Film zyskała taki aplauz, że „pękli” nawet dziennikarze internetowego „Kanału Sportowego”. Krzysztof Stanowski, świetny dziennikarz, który na co dzień objaśnia widzom świat piłki nożnej, do programu Hejt Park zaprosił nie jednego, nie dwóch, a trzech polskich arcymistrzów szachowych. 
 
- Oglądałem. Okazało się, że o szachach można ciekawie opowiadać – kontynuuje Woźniak, aktualny wicemistrz Rzeszowa. - Program trwał aż dwie godziny, ludzie dzwonili bez przerwy. Nudno nie było, a goście programu pokazali się jako ludzie z klasą. Świetna promocja naszej dyscypliny.
 
Wspomniana Beth Harmon jest sierotą. Z szachami zapoznaje się w szkolnej piwnicy, gdzie pierwsze lekcje daje jej woźny. Dziewczynka ma 9 lat i błyskawicznymi postępami wprawia w osłupienie swego nauczyciela. 
 
- Dziewięć lat to dziś już trochę późno na rozpoczęcie poważniejszych treningów – podkreśla trener rzeszowskiej szkółki, który wspólnie z innymi szkoleniowcami ma pod opieką około pięćset dzieci. - Przyglądam się już kilkulatkom. Mam zawodnika, którego ojciec nauczył grać w wieku trzech lat. Na początku nie robimy nic na siłę. Staramy się zachęcić, zaciekawić grą. Jeśli dziecko złapie bakcyla, szlifujemy talent, jeździmy na pierwsze turnieje.

Zamiast szachów… lalka
 
Akcja filmu rozpoczyna się na początku lat sześćdziesiątych. To był czas, kiedy kobiety były przypisane do tradycyjnych ról społecznych. Znamienna jest scena, gdy zaproszony do oceny potencjału małej Beth trener klubowy niby nie kryje podziwu dla jej talentu, ale w prezencie daje małej… lalkę. Ta szybko ląduje w koszu. Beth nie zamierza bawić się w dom. Odnajduje swoje powołanie i rusza na podbój świata. Na początek, gdy nie jest jeszcze klasyfikowana, w wieku kilkunastu lat zostaje mistrzynią stanu, bijąc niemiłosiernie całe męskie, o wiele starsze towarzystwo.
Reklama
 
- Wiadomo, że na świecie mniej dziewcząt trenuje, ale nie powiedziałbym, że mają mniejszy talent od chłopców. W pierwszych latach dotrzymują im kroku – wyjaśnia Maciej Woźniak. - Różnice dają zauważyć po jakimś czasie. Dziewczynki mniej się garną do szachów, bo nie mają takiego bzika na punkcie rywalizacji. Liczbowo wygląda to tak, że w lidze, gdzie mamy mieszane drużyny, na pięciu zawodników przypada jedna szachistka. A chłopcy? Wiadomo, każdy lubi udowodnić rywalowi, że jest lepszy. Przypomina mi się zabawna sytuacja z turnieju - Jedna z dziewczynek ogrywa drugą. Ta zaczyna płakać. Wtedy ta lepsza mówi „Dlaczego płaczesz. Chcesz remis?” – śmieje się nasz rozmówca.
 
Jedyny uśmiech Dorocińskiego
 
Beth Harmon nie uznaje półśrodków i prezentów. W filmie nie remisuje ani razu. Przegrywa jedynie z mistrzem USA i posępnym mistrzem świata znad Wołgi. Pierwszego dopada w rewanżu. Z drugim doznaje dwóch porażek, aby w końcu skrzyżować z nim rękawice w stolicy Rosji. Słynny Borgow robi, co może. Przekłada dokończenie meczu na drugi dzień, ale wszystko na nic. Beth na koniec doznaje olśnienia i dopada rywala. Ten po raz pierwszy w filmie uśmiecha się, obejmuje rywalkę, bije jej brawo, ociepla tym samym w ostatnim momencie swój wizerunek.
 
- U młodszych graczy nie brakuje łez po porażkach – mówi wicemistrz Rzeszowa. - Dziewczynki płaczą może częściej, ale chłopcy też potrafią porządnie wkurzyć. W starszych kategoriach pojawia się często wojna psychologiczna, gra ciała, która ma odebrać rywalowi wiarę w zwycięstwo. W serialu jest to chwilami dobrze pokazane. Główna aktorka fajnie gra, a do tego jest atrakcyjną kobietą. Trochę introwertyczną, jakby autystyczną, ale tacy zawodnicy świetnie się nadają do szachów. Potrafią się skoncentrować, nie rozpraszać.
Reklama

Niesforni rodzice
 
Osobne tematy, to rodzice zawodników i oszukiwanie dzięki nowym technologiom. - No tak, rodzice potrafią stworzyć gęstą atmosferę. Szczególnie na juniorskich mistrzostwach. Wywierają niekiedy olbrzymią presję, czasem próbują coś podpowiadać, dawać znaki. Zdarza się, że po meczu besztają dziecko. Mają w głowie jakieś posunięcia odnalezione w Internecie, ale zwykle bywa tak, że o szachach wiedzą mniej od swej pociechy. Bywa i tak, że dziecko lekceważy grę, bo trenuje tylko dlatego, że rodzic na to naciska. Taki zawodnik nie ma motywacji, bimba sobie i wielkich postępów raczej nie zrobi – mówi trenera szkółki z Rzeszowa.
 
Szachy uczą analitycznego myślenia, potrafią także łagodzić skutki chorób. - Lekarze podkreślają, ta gra dobrze robi osobom z autyzmem czy zaburzeniem Aspergera. Jeśli ktoś gra, to jeździ na turnieje, poznaje ludzi, siłą rzeczy nawiązuje relacje i lepiej potem funkcjonuje w codziennym życiu – mówi. 
 
„Gambit Królowej” zrobił świetną reklamę szachom, swoje zrobiła też pandemia. Kiedy ludzie muszą tkwić w mieszkaniach, partyjka szachów może urozmaicić życie i dostarczyć nieco emocji. - Zgadzam się, ale naszej szkółce koronawirus pomieszał szyki. Treningi zostały zawieszone. Plan jest taki, aby po feriach je wznowić. Jak trzeba będzie to w formie online. Tak czy owak, chcemy rozwinąć ten sposób nauki gry – informuje Woźniak.
 
40 razy do ubikacji
 
Dziewczynkom niby mniej zależy, ale… szachowy światek w Polsce wzburzył niedawno skandal. Patrycja Waszczuk, mistrzyni Europy juniorek, została zdyskwalifikowana w czasie turnieju. Powód. Po każdym ruchu wychodziła do ubikacji, po czym zagrywała świetne posunięcie. Arbitrzy uznali, że korzysta z pomocy Internetu. 
Reklama
 
- Elektronika to gorący temat. Mnie też zdarzyło się wychodzić kilkanaście razy do ubikacji, ale wypiłem wtedy za dużo kawy. Czterdzieści razy to przesada. Podejrzenie zwiększało też to, że Patrycja nie za bardzo umiała wytłumaczyć, dlaczego wybiera tak znakomite ruchy. Zawodnik nie ma prawa mieć komórki czy innego gadżetu na sali, ani w przestrzeni prowadzącej do ubikacji. Byłem sędzią pomocniczym na zawodach, gdy sędzia główny sprawdzał wszystkich czujnikiem metalu, ale nie zawsze tak jest i może dochodzić do gry nie fair – zwraca uwagę rzeszowianin. 
 
Beth Harmon nie oszukiwała, ale przez pewien czas była uzależniona od uspokajających tabletek, którymi faszerowano ją w sierocińcu, a następnie od alkoholu (będąc pod wpływem przegrała mecz nr 2 z Borgowem). „Gambit Królowej” i Anja Taylor Joy porwał tłumy widzów i niejednego zachęcił do kupna planszy z 64 polami. Maciej Woźniak ma nadzieję, że zwiększone zainteresowanie „królewską grą” zauważy też po frekwencji w swej szkółce. 

- Godzina gry to 60 złotych. Kilkulatkom wystarczy jedna taka lekcja w tygodniu. Na początku trzeba dziecko zaciekawić, nie zniechęcać nadmiarem. Kiedy gra się spodoba, ono samo będzie chciało więcej pograć. Zachęcam zresztą do gry ludzi w każdym wieku. A jak ktoś uważa, że to nudna gra, niech koniecznie obejrzy „Gambit Królowej”. Na pewno nie będzie się nudził – uśmiecha się trener.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.