Reklama

Lifestyle

Rzeszowski Orszak Trzech Króli zaprasza na spotkanie w Internecie

Alina Bosak
Dodano: 06.01.2021
52476_trzech
Share
Udostępnij
Nawet 20 tysięcy osób gromadził 6 stycznia Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. W tym roku po raz pierwszy od ośmiu lat nie wyruszy jednak ulicami miasta. Organizatorzy z fundacji Akademia Szczęśliwej Rodziny zapraszają do spotkania w Internecie. Na orszakowym profilu na stronach Facebook i Instagram rzeszowianie dzielą się zdjęciami, wspomnieniami i komentują. Codziennie mogą też przeczytać refleksje autorstwa Agnieszki Przywary, która co roku przygotowywała scenariusz na radosne spotkanie z okazji święta Trzech Króli.
 
– W sprawie organizacji w tym roku Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie Bartłomiej Bartosiewicz, prezes Akademii Szczęśliwej Rodziny konsultował się jeszcze we wrześniu z księdzem biskupem ordynariuszem i sanepidem. Ustalili, że nie uda się zorganizować tak dużego wydarzenia z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa. W rzeszowskim orszaku, najliczniejszym ze wszystkich organizowanych na Podkarpaciu, uczestniczyło zazwyczaj kilkanaście tysięcy osób, ta liczba sięgała nawet 20 tysięcy. Dlatego zdecydowaliśmy, że w 2021 roku zaprosimy wszystkich na spotkanie w mediach społecznościowych – mówi Krystyna Łobos, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. 
 
Od 30 grudnia 2020 roku do 7 stycznia br. na profilach rzeszowskiego Orszaku na Facebooku oraz Instagramie publikowane są kolejne odcinki „Mansjonowych opowieści” – na wzór tych, których słuchali uczestnicy orszaku, kiedy wędrował on ulicami Rzeszowa i zatrzymywał się przy przygotowanych na trasie scenach. Aktorzy-amatorzy, jakimi na ten dzień stawały się dziesiątki rzeszowian, odgrywali scenki związane z Ewangelią i chrześcijańskim przesłaniem Święta Trzech Króli. Anioły i diabły, Święta Rodzina pojawiały się w tym przedstawieniu stworzonym na wzór średniowiecznego teatru ulicznego. Scenariusz co roku przygotowywała Agnieszka Przywara. – W tym roku, dla naszego internetowego spotkania przygotowała całkiem nowy – podkreśla Krystyna Łobos. – To refleksje związane z naszymi aktualnymi doświadczeniami, także pandemią i odosobnieniem. Obok tych refleksji publikujemy zdjęcia z poprzednich orszaków. Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami, filmikami, anegdotami związanych z rzeszowskimi orszakami. Organizujemy także internetowy challenge – rodzinne śpiewanie kolęd. Zachęcamy do nagrania takiego śpiewu i udostepnienia go ze swojego profilu na stronie orszaku. Można też wysłać taki filmik do mnie poprzez Messenger, a udostępnię go bezpośrednio na orszakowym profilu.
 
Rzeszowska Akademia nie firmuje natomiast spaceru w mniejszych grupach tradycyjną trasą orszaku. – Nie podpisaliśmy w tym roku z warszawską fundacją umowy na taką formę świętowania – podkreśla Krystyna Łobos i dodaje: – Wierzymy, że w przyszłym roku Orszak Trzech Króli w Rzeszowie znów powędruje ulicami miasta. Teraz brakuje go także nam, organizatorom. Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia przez kilka miesięcy, zaczynając już we wrześniu, październiku. Angażowały się całe rodziny.
 
Pierwszy rzeszowski Orszak odbył się w 2013 roku. Od 2011 roku święto Trzech Króli  – jak nazywa się potocznie Objawienie Pańskie – jest w Polsce na powrót dniem wolnym od pracy.  Chrześcijanie tego dnia czczą objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolami święta są trzy wydarzenia: przybycie do Betlejem mędrców ze wschodu, by oddać pokłon Jezusowi, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy