Reklama

Lifestyle

Ślady obecności, ślady nieobecności w BWA

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 04.08.2021
55413_kolag
Share
Udostępnij
W czwartek, o godz. 18., w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie otwarte zostaną dwie nowe wystawy. Pierwsza to dialog dwojga artystów z Tarnowa pod tytułem: Joanna Babula – ślady obecności, Piotr Kukla – ślady nieobecności. Druga to jubileuszowa prezentacja Agaty Woźniak-Niemkiewicz z Jarosławia w 30-lecie pracy twórczej. 

Joanna Babula określana bywa jako malarka o temperamencie graficzki. Urodziła się w Tarnowie, gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2020 roku została wyróżniona stypendium artystycznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizowała cykl prac „Urywki”. Jest laureatką II nagrody konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie 2017 organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, oraz zwyciężczynią konkursu Bryły Platona 2017, nad którym patronat sprawowało ASP we Wrocławiu. W 2016 roku obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni dr hab. Rafała Borcza (studia podyplomowe) – od tego czasy prezentowała swoje prace na kilkunastu wystawach w kraju. Z wykształcenia jest również geofizykiem środowiska.
 
Piotr (Qkla) Kukla, rocznik 1964, dyplom z rzeźby pod kierunkiem prof. Janiny Jeleńskiej-Papp obronił w Instytucie Sztuki krakowskiej Akademii Pedagogicznej. Od ukończenia studiów czynnie zajmuje się twórczością oraz działalnością związaną z różnymi aspektami sztuki. W latach dziewięćdziesiątych wypracował własną formułę wypowiedzi artystycznej tworząc tak zwane „obiekty sztukopodobne”. Od 1997 roku pracuje w tarnowskim BWA jako kierownik Działu Organizacji Wystaw, obok pracy merytorycznej zajmuje się aranżacją i realizacją techniczną wystaw sztuki współczesnej. 
 
Jego twórczość jest trudna do zdefiniowania, albowiem działa pod wieloma pseudonimami artystycznymi w krańcowo różnych dziedzinach. W latach 1986-2021 brał udział w kilkudziesięciu wystawach i projektach zbiorowych, zrealizował kilkanaście prezentacji indywidualnych w Polsce, Niemczech i Austrii.   
                                       
30 lat tworząc sztukę
 
Drugi z czwartkowych wernisaży dedykowanych jest Agacie Woźniak-Niemkiewicz, która świętuje XXX-lecie pracy twórczej. Na wystawie goście zobaczą jej malarstwo, rysunek i realizacje konserwatorskie. To artystka związana od urodzenia z Jarosławiem. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki – specjalność konserwacja malarstwa. Dyplom uzyskała w roku 1989 u prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej. W latach 1990 – 2007 pracowała w jarosławskim Muzeum „Kamienica Orsettich” na stanowisku starszego konserwatora dzieł sztuki. Zajmowała się także aranżacją plastyczną ekspozycji muzealnych oraz projektowaniem wydawnictw muzealnych – zaproszeń, katalogów i plakatów. Jej twórczość własna jest nierozłączna z pracą konserwatorską. W malarstwie autorki dominuje technika olejno-żywiczna na płótnie, przy gwaszu i pasteli; rysunek tworzony jest w technice mieszanej – własnej. Od 1991 roku uczestniczy w wystawach zbiorowych, środowiskowych, ogólnopolskich i pokazach pokonkursowych. W 1995 wzięła udział w międzynarodowej wystawie „ART 95” w Nowym Jorku. 
 
Zorganizowała wiele wystaw indywidualnych m. in.:  w BWA w Rzeszowie i Przemyślu, w Galerii „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach, w Muzeach w Krośnie, w Zamościu i Jarosławiu, w Galerii Ośrodek Kultury im. K.C. Norwida w Krakowie, Galerii „Kramy Dominikańskie” w Krakowie, w Muzeum w Krasnymstawie. Na przełomie lat 2004/2005 odbyła się wystawa przekrojowa, podsumowująca piętnaście lat działalności twórczej „Malarstwo, rysunek, realizacje konserwatorskie”. 
 
W1993 roku otrzymała nagrodę za Rysunek Roku w BWA Przemyśl, w 2013 roku – nagrodę publiczności na wystawie „Biennale ZPAP 2011-2013” w BWA  Rzeszów. Działa w Jarosławiu. Prowadzi prace konserwatorskie z zakresu malarstwa sztalugowego, rzeźby oraz pozłotnictwa.
 
„Agata Woźniak-Niemkiewicz dążyła do uprawiania malarstwa nieprostą drogą.  Choć wychowała się w Jarosławiu, nie podjęła nauki w renomowanym wówczas Liceum Plastycznym. Maturę uzyskała w Liceum Ogólnokształcącym Uczyła się grać na fortepianie i tańczyć, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Jarosławiu  oraz  Studium Kulturalno – Oświatowe w Krośnie, specjalność – taniec. Studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych podjęła  na wydziale konserwatorskim a nie sztuki. Mimo to malarstwem i rysunkiem się zajmuje i aby poświęcić temu jak najwięcej czasu zrezygnowała z pracy w Muzeum w Jarosławiu,  która dawała jej wiele satysfakcji”, pisze historyk sztuki Grażyna Niezgoda. A dziele artystki mówi: „Agata Woźniak – Niemkiewicz w swoich czarno-białych rysunkach, swoich kompozycjach kwiatowych, martwych naturach malowanych w szlachetnej technice olejno-żywicznej, prowadzi zapis swojego życia duchowego. Szczególnie piękne i osobiste, charakterystyczne dla jej twórczości i stanowiące jej styl, są wykonane w technice własnej rysunki kwiatów. Tematyka wanitatywna, świadomość upływu czasu, jest silnie obecna w jej twórczości, jednak  bogate kompozycje kwiatowe, nie przedstawiają – jak to bywało u Holendrów – kwiatów z opadającymi listkami, z muszkami siedzącymi na więdnących płatkach, z  oznakami śmierci, rozkładu.
 
Kompozycje artystki  przedstawiają bukiety w barokowej chwale, pełne siły witalnej, w doskonałym stanie i jeżeli coś może zaniepokoić patrzącego – to ciemne tło na które je otacza. Bogactwo szczegółów kompozycji  w przedstawieniach bukietów sprawia, że widz podziwia ich sposób powstawania, ów benedyktyński proces pokrywania pewną ręką, ołówkiem, piórkiem, dużych powierzchni. Godna podziwu jest ta swoista pieśń, hymn na cześć bogactwa przejawów życia, rysowana z wielką swobodą i energią, a podszytych nutką melancholii , bo przecież najpiękniejszy nawet bukiet przeminie. (…) Ów rys nostalgii stale obecny w jej pracach, wynika  z jej nieustającej działalności, której celem jest walka z niszczącym działaniem czasu, z przemijaniem."
 
Agata Woźniak-Niemkiewicz „Zagubiona ”,  2017, tech.  mieszana /karton, 100cm x 70 cm
 
Wystawy BWA można oglądać od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17. W niedzielę – wstęp wolny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy