Reklama

Lifestyle

Piknik Moc Odkrywców z koncertem na cześć Lema

Alina Bosak
Dodano: 07.09.2021
56041_koncert
Share
Udostępnij
Przemysław Rudź, multiinstrumentalista, popularyzator nauki, astronom i autor książek o gwiazdach wystąpi z koncertem „Go LEM” podczas Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki – Moc Odkrywców, zaplanowanego na 24-25 września. Po raz pierwszy w historii pikniku pojawia się muzyczny gwóźdź programu po to, by uczcić 100-lecie urodzin Stanisława Lema – najsłynniejszego polskiego pisarza futorologa. Koncert jest bezpłatny i już można rezerwować na niego wejściówki, podobnie jak na popularnonaukowe wykłady o czterech żywiołach i archeologii z Indianą Jonesem w tle.
 
Należy do najchętniej tłumaczonych polskich pisarzy, a jego nazwisko jest zastrzeżonym słownym znakiem towarowym. Stanisław Lem (1921-2006), autor „Solaris” i „Dzienników gwiazdowych”, nawet w Hollywood nazywany jest wizjonerem, a jego powieści zafascynowały już dziesiątki twórców filmów science fiction. W swoich książkach odwoływał się do nauki i techniki, i był na bieżąco z ich osiągnięciami. Wiele lat temu przewidział wynalazki, które dziś są w powszechnym użyciu. Erudycją imponował i … budził niedowierzanie. Philip K. Dick, amerykański pisarz science fiction, uważał, że Lem nie istnieje i powiadomił FBI, że „Stanisław Lem” to komunistyczny spisek. Koronnym dowodem miało być to, że jego kolejne utwory literackie są w tak różnych stylach, że to niemożliwe, aby jeden człowiek posługiwał się nimi tak swobodnie. 
 
We wrześniu przypada 100. rocznica jego urodzin. Z tego powodu rok 2021 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Lema, a w całej Polsce odbywają się wydarzenia dedykowane właśnie jemu. W Rzeszowie wyjątkowym ukłonem dla autora „Bajek robotów” będzie koncert w auli Politechniki Rzeszowskiej, w ramach Mocy Odkrywców – Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki. Wydarzenie od lat przyciąga dorosłych i dzieci, którzy podobnie jak Lem są ciekawi odkryć fizyki, biologii i innych nauk przyrodniczych, ale również historii, kultury i sztuki.
 
Koncert muzyki elektronicznej „Go LEM” wykona Przemysław Rudź – kompozytor i multiinstrumentalista, który w swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Ale to także popularyzator astronomii, autor książek i przewodników, oraz specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku. W 2009 roku wydał płytę „Summa Technologiae”, inspirowaną kultowym dziełem Lema. Napisał o niej tak: „Muzyka na tym albumie to przede wszystkim hołd złożony wielkiemu człowiekowi. Tytuły kompozycji nawiązują do oryginalnych rozdziałów książki. To moja subiektywna próba przełożenia ich treści na język syntetycznych i tajemniczych dźwięków. Wychodzą poza nasze ziemskie podwórko do szerokiego świata gwiazd, lotów kosmicznych i obcych cywilizacji.” 
 
W taką też podróż w wyobraźni zamierza zabrać publiczność koncertu w Rzeszowie, w piątek, 24 września, o godz. 19. Zagra go w Auli V1 Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza  przy ul. Powstańców Warszawy 12. Udział w koncercie jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarezerwować miejsce i odebrać zaproszenie. Należy wysłać e-mail na adres: piknik@polimedia.pl, podać tytuł i liczbę chętnych. Po otrzymaniu mailowego potwierdzenia, można odebrać swoje zaproszenia w Biurze Organizacyjnym pikniku – POLIMEDIA.PL, ul. Pułaskiego 3 w Rzeszowie. Ilość zaproszeń jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Podobne zapisy obowiązują na popularnonaukowe wykłady, które odbędą się w trakcie pikniku w sobotę, 25 września. O godz. 14.00 – wykład popularnonaukowy pt. „Nie tylko Indiana Jones, czyli o archeologii w popkulturze” wygłosi archeolog Magdalena Ithilnar Stawniak z Muzeum Archeologii w Biskupinie. Natomiast o godz. 17.00 na wykład popularnonaukowy pt. „Cztery żywioły – wiatr wieje, ogień płonie, woda płynie… a Ziemia obraca się…” zaprasza gość specjalny tegorocznego pikniku Wiktor Niedzicki oraz duet z Radiolatorium – Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz. Na te wydarzenia również warto się zapisać i odebrać zaproszenia.
 
Organizatorem są: POLIMEDIA, Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie Ars Scientia.
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy