Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Kora w Rzeszowie

A A A
Elżbieta Lewicka

Dodano: 08-09-2013

Fot. T. Poźniak

Fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
W sobotę na skwerze Millenium Hall wystąpiła z koncertem Kora. Idę o zakład, że połowa uczestników tego koncertu, to byli tzw. gapie, którzy chcieli na własne oczy przekonać się, czy Kora rzeczywiście jeszcze daje radę. Drugą połowę publiczności stanowili autentyczni fani Kory - to było widać, słychać i czuć. Przeżywali każdy gest artystki, słowo, frazę dobrze znanych i nowych piosenek. Kora swoje bycie na scenie traktuje bardzo poważnie. Jest obowiązkowa i odpowiedzialna. Na scenie towarzyszą jej doborowi muzycy, którzy doskonale czują charakter piosenek Kory, która zawsze jest sobą - robi, co chce, mówi, co myśli. To prawdziwa ikona polskiego rocka. Myli się ten, kto napisał o niej, że „z niezależnej rockmanki przemieniła się w rozwydrzoną blondie”.

Po wydaniu płyty „Ping- Pong”, która niedługo po premierze otrzymała status Złotej, Kora jest w doskonałej formie. sobotni koncert był dla niej swego rodzaju rzeszowskim jubileuszem, ponieważ 20 lat temu, Maanam po raz pierwszy wystąpił w Rzeszowie na zaproszenie Roberta Wróbla. Od tamtej pory koncertowali w naszym mieście z wielkim powodzeniem i przy okazji każdej kolejnej premiery płytowej. Kora pokochała Rzeszów, przyjeżdża tu zawsze z wielką chęcią, a płyta „Ping- Pong” otworzyła nowy rozdział w jej artystycznym życiu. Na spotkanie z dziennikarzami zjawiła się oczywiście z Ramoną, ukochanym bolończykiem, który wszędzie towarzyszy swojej pani, noszony przez nią na rękach w wygodnej torebce. Jak zawsze serdeczna, doskonale ubrana, w obłędnej, kolumbijskiej biżuterii, z ciekawością i błyskiem w oku patrząca na rozmówców. Ale także stanowcza. Kiedy jeden z dziennikarz zadał serię pytań niekoniecznie „ na temat”, Kora zareagowała w stylu Mrożka: „zadaje pan pytania, które mnie nie interesują”.
Reklama
 
Na naszym portalu prezentujemy fragment wywiadu, jakiego artystka udzieliła specjalnie dla magazynu VIP Biznes&Styl, a który w całości będzie można przeczytać we wrześniowym numerze gazety.
 

Elżbieta Lewicka: - Prof. Magdalena Środa powiedziała o Tobie: „piosenkarka dobrze zaangażowana”. Co miała na myśli?
 
Kora: - Zapewne to, że angażuję się w te same sprawy, co ona. Chodzi oczywiście o polską obyczajowość. Mówimy STOP dyskryminacji, walczymy o ułatwienia prawne dla ludzi, którzy są w mniejszości, są inaczej skonstruowani i chcą żyć po swojemu. Oni nikogo nie krzywdzą, nie okradają, nie zabijają, pracują, płacą podatki i chcą mieć takie same prawa, jak inni obywatele. To im się zwyczajnie należy. 
 
Masz coś wspólnego z działalnością Kongresu Kobiet?
 
Nie należę do Kongresu, ale koncertowałam na pierwszym zjeździe. Sympatyzuję z tą organizacją i kiedy trzeba, to podpisuję się, gdzie trzeba, w słusznych sprawach.
 
Z działalnością Kongresu Kobiet kojarzona jest jedna z najbardziej wpływowych Polek, Henryka Bochniarz, która z kolei tak mówi o Tobie: „ Korę masę rzeczy obchodzi, a ja lubię ludzi, których c o ś obchodzi”. Z M. Środą i H. Bochniarz łączy cię wiele, choć macie Panie zupełnie odmienne osobowości…
 
Jesteśmy bardzo ze sobą zaprzyjaźnione i prywatnie tworzymy triumwirat. Dużo dyskutujemy na tematy, w które się angażujemy, staramy się dotrzeć do decydentów, rozmawiamy, co należy zrobić. Ale też śmiejemy się, bawimy, gotujemy razem, spędzamy wakacje. To są bardzo zajęte osoby, ale kiedy tylko czas na to pozwala, spędzamy go razem. 

W jakiej sferze Waszej działalności najtrudniej o zwycięstwa?
Reklama
 
Najtrudniej o nie w sferze obyczajów. Najłatwiej jest tym manipulować, to wzbudza najwięcej emocji, które bywają nawet tragiczne w skutkach. Ale widocznie tego rodzaju emocje są ludziom potrzebne: o patriotyzmie, o religii, o kraju, o obyczajach - każdy Polak wszystko wie.
 
No właśnie! Polak wszystko wie i często daje upust swoim myślom - nierzadko złośliwym - w sieci. 
 
Niech sobie ludzie robią, co chcą. Dlaczego ja mam czytać coś, co tak bez trudu można umieścić w sieci? Ja mam swoje życie. Zawsze żyłam i żyję dość hermetycznie - oczywiście poza sceną. Kompletnie „ zwisa mi”, co ludzie mają do powiedzenia o mnie w Internecie. Zresztą napisałam kiedyś taką piosenkę „…nie oceniaj mnie, ani dobrze, ani źle”. Mam swój świat, swoją rodzinę, pracę, ludzi, którzy przychodzą na moje koncerty. Mam cudownych przyjaciół, żyję w kraju, w którym nie jest mi źle i nie chcę z niego emigrować. Nie jestem obojętna na wiele rzeczy, które się tu dzieją i na tym polega moje życie. A to, co mają do powiedzenia biedni ludzie w Internecie, którym to sprawia jakąś radość?  Z tym się przecież nie polemizuje.
 
Stylista Robert Kupisz wyznaje, że uwielbia na Ciebie patrzeć- szczerze mówiąc- ja też!
 
Hm… no nie wiem, jak ma wyglądać człowiek w moim wieku. Ja wiele jeżdżę po świecie i spotykam ludzi o wiele starszych ode mnie i wyglądających, czujących się fenomenalnie. Ludzie się dzisiaj starają, nie wstydzą. Oczywiście nie podchodzę o tego absurdalnie, maksymalnie, tylko ja jestem, powiedzmy sobie, bardzo prosta i higieniczna. Uważam, że pewnego rodzaju styl życia, który ja uprawiam, może służyć dobremu wyglądowi i samopoczuciu. A co tak naprawdę jest? Może jakaś bomba we mnie siedzi? Tego przecież nie wiem, ale też się tym specjalnie nie przejmuje. Niechętnie chodzę do lekarzy, niechętnie coś robię koło siebie - jeżeli sama sobie nie jestem w stanie pomóc, to tak naprawdę nikt nie jest w stanie. Oczywiście korzystam też z pomocy innych, ale ta pierwsza praca to jest pomoc dla siebie od nas samych.
Reklama
 
Teksty Twoich piosenek zawsze niosą konkretne przesłania. Dla mnie najważniejszym przesłaniem na płycie „Ping- Pong” jest piosenka „Strefa ciszy”. A dla Ciebie?
 
Tak. To ważna piosenka. Jako przesłanie na pewno tak! Zrobiliśmy też do niej teledysk (był prezentowany na koncercie w Rzeszowie). Ja jestem bardzo eko- zaangażowana. Mocno mnie obchodzi relacja człowieka z a przyrodą i światem. Zawsze będę powtarzać, że bez człowieka trudno jest żyć, ale człowiek to jednocześnie pierwszy i największy szkodnik na Ziemi. Jeżeli nie będziemy o tym mówić, to nie poruszymy też strun uczuciowych w mieszkańcach Ziemi. Wydaje mi się, że trzeba być skrajnym prymitywem, żeby nie dostrzegać tych szkód, jakie człowiek robi w przyrodzie. 
 
Co wzbudza w Tobie największe przeżycia estetyczne?
 
Moje przeżycia estetyczne są związane tylko i wyłącznie z przyrodą!
 
A jak przeżywasz sztukę?
 
To są zupełnie inne emocje, zwykle najbardziej związane z umysłem. Na ile mamy swoje przemyślenia na temat sztuki, na tyle jesteśmy w stanie odebrać, rozumieć to wszystko, co jest do nas kierowane. Każdy rodzaj sztuki. Ale gdybym się miała zastanowić, bez czego nie mogłabym żyć - to tylko bez książek! Książki to jedyna rzecz, bez której ja nie mogę żyć. Niedawno byliśmy w Meksyku i taszczyliśmy tam potwornie ciężkie bagaże z powodu dużej ilości książek, które zabraliśmy ze sobą do czytania. Wspaniałym pomysłem są e-booki. Ta forma czytania też mi bardzo odpowiada. Właśnie Kamil (partner życiowy Kory) kupił mi odpowiedni sprzęt, z którym będę mogła podróżować i przy jego pomocy czytać do woli w każdym miejscu na świecie!
 
Jesteś osobą i artystką spełnioną?
 
Reklama
Zdecydowanie tak! Niczego mi nie brakuje!

A tych szalonych lat, kiedy Maanam grał po 30 koncertów miesięcznie?
 
O nie! To była katorżnicza praca. Teraz żyję inaczej, mam mnóstwo zajęć, wybieram te, które mi odpowiadają. Mam fantastycznego wnuka. Oboje z Kamilem jesteśmy nim zachwyceni! Oby tylko dalej dopisywało mi zdrowie. Niczego więcej nie potrzebuję.
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.