Reklama

Lifestyle

W Rzeszowie uhonorowano laureata międzynarodowego konkursu matematycznego

Artykuł Partnera
Dodano: 18.09.2013
7513_gratulacje-dla-laureata
Share
Udostępnij
Dr Marcin Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego odebrał 17 września Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha. Jej organizatorami są Polskie Towarzystwo Matematyczne i firma inżynierska Ericpol. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w nowym gmachu Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas inauguracji V Forum Matematyków Polskich.
 
To już 5. edycja konkursu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników z krajów Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej. Tym razem spłynęły 23 prace konkursowe, z czego 13 autorstwa polskich naukowców.

– Międzynarodowy wymiar konkursu pokazuje, że konkurencja w dziedzinie nauk matematycznych na terenie Europy jest bardzo duża. To mobilizuje młodych matematyków i zmusza ich do ciężkiej, rzetelnej pracy – mówił prof. Stefan Jackowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
 
W tym roku do Nagrody nominowani byli:
  • Natalia Bezvitnaya z Uniwersytetu w Brnie, Czechy
  • Jonas Jankauskas – z Uniwersytetu Wileńskiego na Litwie
  • Sławomir Kolasiński – z Uniwersytetu Warszawskiego
  • Joanna Kułaga-Przymus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Marcin Pilipczuk – z Uniwersytetu Warszawskiego
Zwycięska praca dr Pilipczuka pod tytułem: „Nowe techniki stosowane przy rozwiązywaniu wybranych problemów NP-trudnych” została napisana pod kierunkiem dr hab. Łukasza Kowalika na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor konstruuje w niej najszybsze znane do tej pory algorytmy obliczeń wskazując, które problemy obliczeniowe można rozwiązać szybko, a które wolno.

– W dobie wszechobecnego pośpiechu wiedza, która pozwoliłaby skrócić czas rozwiązywania problemów oraz czas obliczeń jest niezwykle cenna i przydatna – skomentowała prof. Stanisława Kanas, gospodarz V Forum Matematyków Polskich W Rzeszowie.
 
Dr Pilipczuk przebywa obecnie na stażu naukowym na Uniwersytecie w Bergen, w Norwegii. Na stałe związany jest z Uniwersytetem Warszawskim. Jak sam mówi, praca naukowa, to dla niego hobby i prawdziwa przyjemność. Tegoroczny zwycięzca był już wielokrotnie nagradzany za swoje
osiągnięcia naukowe, m.in. w Mistrzostwach Akademickich w Programowaniu, których finał miał miejsce w 2007 r. w Tokio czy na międzynarodowych olimpiadach matematycznych i fizycznych.
 
Międzynarodowa Nagroda Banacha jest czymś więcej, niż konkursem z dziedziny nauk matematycznych. To swoiste połączenie nauki i biznesu. – To właśnie potrzeba synergii obu tych światów skłoniła nas 6 lat temu do podjęcia wspólnych działań z Polskim Towarzystwem Matematycznym – powiedział Marek Gajowniczek, dyrektor ds. Programów firmy Ericpol. – Nagroda Banacha to jeden z elementów naszych działań w ramach współpracy z otoczeniem naukowym – dodał – O matematyce trzeba pisać i mówić. Bez matematyki nie da się robić biznesu, a bez wzajemnej współpracy z uczelniami nie da się przejść na kolejne szczeble rozwoju.
 
Oprócz propagowania i popularyzacji matematyki, Nagroda Banacha ma na celu wsparcie finansowe najbardziej obiecujących młodych naukowców. Jury co roku przyznaje nagrodę pieniężną dla laureata w wysokości 20 000 złotych. Konkurs, który został ustanowiony w 2008 r., na trwałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń matematycznych.
 
Wręczenie Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha w Rzeszowie (fot. materiały prasowe)
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy