Reklama

Lifestyle

Trasy biegowe czekają. Dobre warunki w Bieszczadach

Alina Bosak
Dodano: 25.01.2022
59427_tras
Share
Udostępnij
Minus 8 i super warunki dzisiaj pod Żukowem – poinformowali w poniedziałek, 24 stycznia, administratorzy strony Biegówki w Bieszczadach, zachęcając do przyjazdu do Ustjanowej Górnej. Rzeczywiście, warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są sprzyjające, a na Podkarpaciu czeka sporo ciekawych tras nie tylko dla sportowych zapaleńców. 
 
„Na całej trasie są tory, gdzieniegdzie wystaje jeszcze ziemia, ale takich miejsc jest kilka”, informują gospodarze z Ustjanowej, zachwalając trasy „Pod Żukowem”. Bieszczady, Beskid Niski, ale i okolice Rzeszowa, w styczniu chwalą się warunkami, które pozwalają założyć biegówki.
 
Blisko Rzeszowa narciarzy na biegówkach najczęściej można spotkać na leśnych traktach rezerwatu „Bór” między Głogowem Małopolskim a Tajęciną. To trasa łatwa, z minimalnymi podbiegami, a więc świetna dla początkujących.
 
Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu oferują niewątpliwie Bieszczady. W Mucznem na narciarzy czekają świetnie przygotowane trasy biegowe. W niedzielę, 23 stycznia, odbył się tu siódmy już Bieszczadzki Bieg Narciarski „Tropem Żubra”. Do wyboru jest pięć tras biegowych, o długości od 1,8 km do 6,5 km. W sumie 20 km! Biegać można w ciągu dnia jak i nocą, ponieważ trasy są dostatecznie oświetlone. Opiekuje się nimi Stowarzyszenie „Bieszczadzkie Trasy Narciarskie” i Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. To świetne miejsce dla zaczynających przygodę z biegówkami. Dodatkową zachętą jest fakt, że narty można wypożyczyć bezpłatnie w Centrum Promocji Leśnictwa.
 
Trasę nie tylko rekreacyjną, ale i wyczynową miłośnicy sportów zimowych znajdą w Ustjanowej Górnej, niespełna 4 km od Ustrzyk Dolnych. To tzw. trasy „Pod Żukowem”, bo na stokach Żukowa właśnie są poprowadzone. Rekreacyjna oznaczona jest kolorem niebieskim, a wyczynowa – czerwonym. Dystans można wybrać stosowny do własnych możliwości – pętlę o długości 2,5 km, 5 km lub 10 km. Trasy są regularnie ratrakowane i posiadają homologację dla tras narciarstwa biegowego wydaną przez Międzynarodową Federację Narciarską  (Internationale de Ski Federation – FIS).
 
4-kilometrową, łatwą trasę biegową skiturową posiada także Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki w Puławach, u podnóża Beskidu Niskiego. Zaczyna się ona przy górnej stacji kolejki krzesełkowej. Tu też odbyły się niedawno, 20 stycznia, zawody Podkarpackiej Ligi w Biegach Narciarskich 2022. 
 
W Beskidzie Niskim warto też zajrzeć do Świątkowej Wielkiej w gminie Krempna. Tamtejszy ośrodek narciarski „Mareszka” (z wyciągiem na zboczu góry Mareszka), w otulinie Magurskiego Parku Narodowego zaprasza na nie tylko na trasy zjazdowe, ale również 3 trasy biegowe o długości 9 km. Jest tu wypożyczalnia sprzętu i punkt gastronomiczny.
 
Trasy biegowe znajdują się również w Czarnorzekach, niedaleko Krosna. Trasy bardzo dobrze przygotowane, o różnym stopniu trudności, ciekawie poprowadzone. 
 
Popularyzacji tras biegowych pomagają także oferty zaradnych Bieszczadników. Przykładem jest oferta zimowa Leśnego Dworu Ostrowskich w Wetlinie. W bezpośredniej bliskości Leśnego Dworu właściciel przygotowali trasę biegową „Pod Wysoką”, poprowadzoną po terenie z niewielkimi przewyższeniami. Jest to „pętla” o długości 2,5 km, częściowo oświetlona. Jak możemy wyczytać na stronie pensjonatu, „trasa ma założony profesjonalny ślad do biegania techniką klasyczną”. Szkoleniem i instruktarzem zajmują się Piotr i Tomasz Ostrowscy. Informacje o aktualnych warunkach znaleźć można poprzez stronę Leśnego Dworu. 
 
Wokół Wetliny znajduje się wiele tras biegowych (w ich wytyczaniu również brali udział Ostrowscy, także Stefania Biegun i inni zaangażowani w działalność Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny). Ich łączna długość to ok. 20 km. Rozpoczynają się w Wetlinie i oznaczone są kolorami: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim. Mają charakter turystyczny i na krótkich odcinkach podejścia są na tyle ostre, że narty bez łuski mogą być niewystarczające. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy