Reklama

Lifestyle

Światło dawniej i dziś. Finał w Centrum Łukasiewicz

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 19.12.2022
70076_dsc07931-3600
Share
Udostępnij
Inauguracji Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz towarzyszyła uroczystość rozdania nagród dla laureatów konkursu „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś”, którego inspiracją był wynalazek Ignacego Łukasiewicza – lampa naftowa. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 26 osób – dzieci, młodzież i studenci.
 
Prace plastyczne od uczniów szkół podstawowych, zdjęcia uczniów szkół ponadpodstawowych i gry planszowe stworzone przez studentów konkurowały o nagrody w konkursie „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” zorganizowanym z okazji Roku Łukasiewicza, który na Podkarpaciu – ziemi rodzinnej wynalazcy obchodzono wyjątkowo spektakularnie, kończąc je inauguracją Podkarpackiego Centrum Kultury „Łukasiewicz”.
 
Właśnie podczas inauguracji centrum nauki, w sobotę 17 grudnia, zwycięzcy konkursu odebrali nagrody z rąk Stanisława Kruczka, wicemarszałka województwa podkarpackiego. A potem mieli okazję wypróbować interaktywne eksponaty w centrum, które dla zwiedzających będzie udostępnione w marcu. 

Koncepcja konkursu „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” skupiła się przede wszystkim na roli lampy naftowej, jaką odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Lampa Łukasiewicza była przełomowym wynalazkiem w dziejach ludzkości, dziś może zapomnianym i pomijanym, bo szybko zastąpionym przez żarówkę elektryczną. W połowie XIX wieku lampa naftowa była jednak rewolucyjnym rozwiązaniem i przez kolejne, prawie 100 lat powszechnie stosowanym, wszędzie tam, gdzie nie dotarła elektryfikacja. 
 
W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci: 
 
1. W najmłodszej kategorii wiekowej (szkoły podstawowe) oceniane były prace plastyczne, np. malarstwo, rysunek, grafika, kolaż, witraż.
 
2. Uczniowie szkół średnich zobowiązani byli dostarczyć fotografie wykonane dowolną techniką,
 
3. Studenci musieli stworzyć grę planszową.
 
Na konkurs wpłynęło 657 prac, które wyróżniały się bardzo wysokim poziomem artystycznym i ciekawym spojrzeniem na temat przewodni. Każda z prac była wyjątkowa. 

We wszystkich kategoriach komisja oceniała: zgodność pracy z tematem, estetykę wykonania oraz   oryginalność i pomysłowość. Przy pracach plastycznych brano pod uwagę walory artystyczne takie jak: kompozycja, gama kolorystyczna, oraz technika wykonania. Przy fotografii zwracano uwagę na walory artystyczne takie jak: technika wykonania, barwy oraz kompozycja treści zdjęcia. Przy grach planszowych ważna była interesująca forma, zrozumiałe zasady gry oraz walory edukacyjne.
 
W kategorii Szkoły podstawowe I miejsce zajął Ryszard Kozak, II miejsce – Liliana Gadawska, a III miejsce – Pola Błażejczyk. Wyróżnienia powędrowały do: Igi Prejznar i Michała Grzywacza.
 
Zwycięzcy w kategorii Szkoły podstawowe z wicemarszałkiem Stanisławem Kruczkiem. Fot. Krzysztof Zajączkowski
 
W kategorii Szkoły ponadpodstawowe przyznano nagrody za: I miejsce dla Magdaleny Ćwikły, II miejsce dla Julii Jaworskiej, III miejsce dla Emilii Bednarskiej, a także wyróżnienia dla Weroniki Siorek i Artura Zająca.
 
W kategorii Szkoły wyższe zwyciężyli: I miejsce – Tomasz Cynk, II miejsce – Hubert Janiec, III miejsce – Konrad Świerk. Wyróżnienia otrzymali: Łucja Wojdyło i Jakub Mazur.
 
Autorzy najciekawszych gier planszowych z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego. Fot. Krzysztof Zajączkowski 
 
Komisja konkursowa zdecydowała się dodatkowo wyróżnić prace upominkami promocyjnymi Województwa Podkarpackiego: w kategorii szkoły ponadpodstawowe – Aleksandrę Rułkę, a w kategorii szkoły podstawowe: Maję Rejtar, Amelię Dedo, Kornela Rykałę, Błażeja Kaszubę, Karola Lubocha, Izabelę Pokrywkę, Darię Martens, Maję Rachwalską, Annę Gawrońską i Kaję Gontek.
 
Wyróżnieni w konkursie "Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś". Fot. Krzysztof Zajączkowski
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy