Reklama

Lifestyle

Żegnamy Rok Łukasiewicza ławeczką z lampą naftową

Alina Bosak
Dodano: 31.12.2022
70504_sss
Share
Udostępnij
Ławka z repliką lampy naftowej i nazwiskiem jej wynalazcy Ignacego Łukasiewicza stanęła tuż przed Sylwestrem pod budynkiem urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. Kończący się rok 2022 był poświęcony właśnie temu niezwykłemu innowatorowi, pionierowi przemysłu naftowego, który nie tylko dał światłu tanie lampy, ale też zyskiem z wydobycia ropy hojnie dzielił się ze społecznością Podkarpacia. 
 
Podkarpacie, ziemia rodzinna Ignacego Łukasiewicza, wiele zrobiło w roku wynalazcy dla popularyzacji jego nazwiska i dzieła, budując jednocześnie na tej postaci markę województwa, w którą chciałoby wpisać wspieranie nauki, rozwój gospodarki opartej na wiedzy i służącej dobrostanowi ludzi związanych z tymi terenami. O Łukasiewiczu ukazały się liczne publikacje, spektakle muzyczne, film i mural na Politechnice Rzeszowskiej, a kulminacją było otwarcie 15 grudnia Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Ławeczka Łukasiewicza

Natomiast dwa tygodnie później, tuż przed Sylwestrem przed budynkiem urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie stanęła Ławeczka Łukasiewicza. Centralnym punktem ławki jest replika lampy naftowej w skali 5:1 wykonana ze szkła i obudowana łącznikami z mosiądzu, podobnie jak miało to miejsce w pierwowzorze. Wokół lampy wykonano siedzisko stalowe pokryte okładziną z klepek dębowych. Wewnątrz lampy został zamontowany ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę.
 
– O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem. I tak narodził się pomysł „ławeczki Łukasiewicza”, która stanęła obok budynku Urzędu Marszałkowskiego, a która jest symbolem upamiętniającym postać Ignacego i dającym możliwość poznania jego działalności przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Nie pierwsza to ławka Łukasiewicza w Polsce

Warto dodać, że Ignacy Łukasiewicz ma już swoją ławeczkę w Gorlicach, gdzie przez kilka lat mieszkał i pracował, a także w Poznaniu. Ta ostatnia  postawiona została w 2013 roku, w 160. rocznicę powstania przemysłu naftowego w Polsce z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy