Reklama

Lifestyle

Sezon kulturalno-rozrywkowy tuż, tuż

Anna Olech
Dodano: 27.04.2015
19202_3940_Aleksandra-Kurzak_Rzeszow_3_maja_2013_24
Share
Udostępnij
Po kilku miesiącach szarości i chłodu, w maju wszystko budzi się do życia. Niczym z rozwiązanego worka wysypują się też propozycje spędzenia wolnego czasu. Maj jest pierwszym miesiącem, gdy jest ich wyjątkowo dużo, są niezwykle barwne i różnorodne. Krótko mówiąc – jest w czym wybierać. Muzyka klasyczna, rozrywkowa, odrobinę poezji, trochę teatru. Sporo też propozycji dla miłośników aktywnego sposobu spędzania czasu. 
 
Wraz z rozpoczęciem maja, pierwszego prawdziwie wiosennego miesiąca roku, rozpoczyna się sezon najróżniejszych imprez. Zdecydowana większość dzieje się w Rzeszowie. Nierzadko są to wydarzenia, które przyciągają nie tylko mieszkańców miasta i regionu, ale również z całej Polski i zagranicy. 
 
Sezon wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, który startuje tak naprawdę w maju, rozpocznie się tradycyjnie w długi majowy weekend. 2 maja, w sobotę, obchodzone jest Święto Flagi Państwowej, natomiast w niedzielę, poza obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, po raz dwunasty obchodzone będzie Święto Paniagi, czyli najstarszej ulicy Rzeszowa. Tym razem święto będzie podróżą do lat 20. ubiegłego stulecia. Na deptaku będzie można spotkać m.in. patrol Dobrego Wojaka Szwejka, Ułanów na koniach, cyklistów na trycyklu, drezynie oraz welocypedzie. Przyjadą również przepiękne samochody z epoki, które na co dzień są w Muzeum Techniki i Militariów. Będzie koncert w wykonaniu aktorów Teatru Maska, kiermasz książek, specjalne pokazy filmowe i tradycyjny jarmark, który tym razem odbędzie się w Alei pod Kasztanami. O godz. 19.00 na rzeszowskim Rynku zobaczyć będzie można „Operę è la Vita” z udziałem pierwszej damy polskiej sceny operowej Małgorzaty Walewskiej, młodych solistów i Macieja Miecznikowskiego, jako operowego upiora.  Muzyka spektaklu to najpiękniejsze arie i duety z oper: Don Giovanni, Czarodziejski Flet, Wesele Figara, Traviata, Tosca, Nabucco, Rusalka, Rigoletto czy Carmen. 
 
Od 9 do 15 maja Rzeszowem zawładnie teatr. W tych dniach odbywać się będzie Maskadara Festiwal Teatrów Ożywionej Formy. Zaprezentowane zostaną zarówno wielkie widowiska plenerowe, jak i przedstawienia kameralne, spektakle oparte na ruchu oraz te, w których najważniejszy jest tekst. Festiwal zainauguruje premierowy spektakl Teatru Maska – „Piotruś Pan” w reżyserii Anny Nowickiej. W kolejne dni obejrzeć będzie można m.in. „Pan Satie” Teatru Atofri z Poznania, „Pan Bam i Ptak Agrafka” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc, „Smoki” Teatru Animacji z Poznania, „Dziób w dziób” Teatru Baj Pomorski z Torunia, „Koralina” Teatru Pinokio z Łodzi, „Władca skarpetek” Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Program uzupełni 7 wieczornych przedstawień dla widzów dorosłych. 
 
Również 9 maja już po raz drugi odbędzie się Ultramaraton Podkarpacki. Na dystansach 50, 70 i 115 km pobiegnie w sumie prawie 400 zawodników. Start i meta wszystkich biegów zlokalizowane będą na Rynku, a trasy powstały na bazie przebiegu żółtego szlaku dookoła miasta. 
 
Na spacer po rzeszowskich muzeach koniecznie trzeba zarezerwować sobie noc z 16 na 17 maja, gdy przypada X Noc Muzeów. Wydarzenie z roku na rok jest coraz bardziej popularne, a muzea, biblioteki i wszystkie placówki kulturalne szeroko otwierają w tym czasie swoje podwoje i przygotowują mnóstwo atrakcji dla zwiedzających. 
 
16 i 17 maja w mieście po raz pierwszy odbędzie się Puchar Europy w handbike’u EHC Podkarpackie Rzeszów Cup. Wszystko za sprawą naszego mistrza olimpijskiego w kolarstwie ręcznym Rafała Wilka.
 
Z pewnością największym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się w maju w regionie będzie 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Co prawda główna lokalizacją jest Zamek w Łańcucie, ale część koncertów odbywa się w Rzeszowie w Filharmonii Podkarpackiej, a poza tym miasto bardzo mocno wspiera to wydarzenie. Tegoroczna edycja festiwalu trwa od 23 do 30 maja, rozpocznie się operą, po raz pierwszy wystawianą w całości. Miłośnicy muzyki będą mogli wysłuchać również m.in. Andreasa Scholla, Ewy Podleś, Piotra Pławnera, zespołu Kukla Band, Włodka Pawlika czy Krystyny Jandy. 
 
Na 29 i 30 maja zaplanowano piątą edycję Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, która odbędzie się w fosie rzeszowskiego zamku. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo, ponieważ w przyszłości zamek stanie się obiektem kultury, a wokół tego tematu będzie skupiona około-festiwalowa dyskusja. Jedyny taki festiwal w Polsce koncentruje się problematyce projektowania przestrzeni miejskiej i jest doskonała okazją do tego, by zastanowić się, jak powinna być kreowana przestrzeń wokół nas. 
 
Na zakończenie maja Rzeszów odwiedzi Skandia Maraton Lang  Team. Wyścigi zaplanowano na 30 i 31 maja. 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy