Reklama

Życie na rolkach

A A A
Z Kamilem i Konradem Tomaka, trenerami i multimedalistami krajowych i zagranicznych zawodów rolkowych, rozmawia Anna Matusz-Gap

Dodano: 14-07-2015

Fot. Archiwum Kamila i  Konrada Tomaka

Fot. Archiwum Kamila i Konrada Tomaka

Anna Matusz – Gap: Pamiętacie, kiedy z pasją zaczęliście jeździć na rolkach? Był ktoś, kto was zainspirował?
 
Kamil Tomaka: Byłem młodym chłopakiem, gdy zobaczyłem na ulicy rolkarzy i bardzo mi się spodobało, jak jeździli. Wtedy kupiłem pierwszą parę rolek wydając na nie wszystkie zaoszczędzone pieniądze. Były to bardziej zabawki niż rolki, z plastikowymi kółkami, słabymi łożyskami, na których wyginały mi się nogi, a mimo tego nie zraziłem się do jazdy na rolkach. Moi starsi bracia zobaczyli jak jeżdżę i że sprawia mi to frajdę i…  kupili rolki także dla siebie. Jeździliśmy całymi dniami, aż w końcu zaraziliśmy tym naszych przyjaciół. Można powiedzieć, że zapoczątkowaliśmy jazdę na rolkach na Podkarpaciu i udało nam się z naszej pasji zrobić pracę. Pracujemy na rolkach, uczymy innych jeździć, ja mam sklep, Konrad ma szkółkę i to się wszystko razem zazębia. Jeździmy na rolkach już ponad 20 lat i jeszcze nam się nie znudziło.
 
Konrad Tomaka: Po 3 miesiącach jazdy na rolkach wystartowaliśmy razem z braćmi w zawodach. Wzięło w nich udział bardzo dużo osób, starszych i dłużej jeżdżących na rolkach niż my. Podczas tych zawodów były 3 konkurencje i po podsumowaniu okazało się, że wygrałem te zawody - byłem takim mistrzem Rzeszowa. Wtedy wygrać zawody, to było coś. Teraz jeżdżąc na zawody z dzieciakami, zdobywamy 30 medali i jest to dla nas normalne. 
 
W jakiej dyscyplinie Wy się specjalizujecie?
 
Konrad: Bardzo długo specjalizowaliśmy się w jeździe potocznie zwanej ekstremalnej, agresywnej i odnosiliśmy sukcesy. Gdy miałem 28 lat, zacząłem jeździć slalom, były to początki jazdy slalomowej w Polsce. Odbyły się wtedy pierwsze slalomowe zawody międzynarodowe w Warszawie, w których wystartowałem. Jeździłem wtedy 7 miesięcy i stwierdziłem, że chciałbym pojeździć rok i być jednym z najlepszych w Polsce. I tak się właśnie stało, wygrałem te zawody. Sam byłem zaskoczony, ale pomogło mi w tym to, że wcześniej jeździłem na rolkach różne dyscypliny, przez co łatwiej mi było robić te kosmiczne triki np. jeździć na jednej nodze na jednym kółku i po slalomie. Dla pozostałych zawodników było to bardzo trudne, a ja nauczyłem się tego w 3 miesiące. 
 
Powoli przekazujecie pałeczkę kolejnym pokoleniom?
 
Konrad: Pałeczkę przekazujemy już od kilku lat. Trenujemy dzieci, które również wygrywają zawody i są nawet lepsze od nas, ponieważ wygrywają np. zawody w Azji. W lidze światowej, gdzie jest kilka tysięcy licencjonowanych zawodników, jest 5 zawodniczek z Rzeszowa, które uczyłem jeździć na rolkach i są one w pierwszej 20- tce na świecie. W juniorach i seniorach, praktycznie od 3 lat, we wszystkich zawodach w Polsce, spoza Rzeszowa nikt nie wskoczył na podium. Na ostatnich zawodach, do finałowej ósemki, zakwalifikowało się 7 osób z Rzeszowa na 8 możliwych miejsc. Jeśli chodzi o polski rynek, to zawodniczki z Rzeszowa są wybitnie mocne. W świecie, to Chinki są najlepsze. Na Mistrzostwach Europy także odnosimy duże sukcesy i zdobywamy medale, czego przykładem jest nasza 13-letnia podopieczna, która zajęła 2 i 3 miejsce w kategorii do 16. roku życia. Niestety na Mistrzostwach Świata mimo tego, że dała z siebie wszystko, zajęła 4 miejsce. Dwie pierwsze były Chinki a trzecia Rosjanka. Ale to co zrobiła, to i tak było mistrzostwo świata.
 
Gdzie wyjeżdżacie na zawody?
 
Konrad: Często jeździmy po świecie np. do Paryża, Londynu, Barcelony, Chin, Singapuru, Korei, Italii, Tajwanu, Czech czy Moskwy. Jednak na świecie zdobywamy przeważnie pojedyncze medale. W Polsce dzieje się to regularnie. Przykładowo w Polsce jest wiele szkół jazdy na rolkach, a w niektórych miastach nawet kilka, a to my zdobyliśmy ich 30, i nikt poza nami tylu medali nie zdobywa. Przeważnie wszystkie szkoły w Polsce razem wzięte, zdobywają mniejsza liczbę medali od nas. 
 
Można przypuszczać, że jazda na rolkach to tymczasowa moda, która przeminie?
 
Konrad: Jazda na rolkach była modna już 20 lat temu. Wszyscy wtedy jeździli, mimo że nie było gdzie, bo nie było ścieżek rowerowych czy skateparków. Jeździło się nocami po ulicach, chociaż było to bardzo niebezpieczne. 
 
Kamil: Teraz jest chyba jeszcze większa moda na rolki i coraz więcej osób przekonuje się, że to fajna rekreacja. Często przychodzą do sklepu osoby i mówią, że nie wiedzą jeszcze, czy chcą jeździć, ale chcieliby spróbować. Wtedy proponuję wypożyczenie rolek, żeby każdy przekonał się, czy mu się to podoba, czy nie. Często ludzie zarażają się tym sportem i chcą czegoś więcej. Nie wystarcza im rekreacyjna jazda wzdłuż Wisłoka i próbują czegoś innego. Przychodzą do nas na zajęcia do szkółki rolkowej i chcą się uczyć np. slalomu czy jazdy na skateparku po różnych przeszkodach. 
 
Warto jeździć na rolkach, bo…?
 
Konrad: Taka jazda ma bardzo duży wpływa na naszą sylwetkę. Podczas jazdy pracują wszystkie partie mięśniowe, głównie pośladki i uda i być może dlatego bardzo dużo kobiet jeździ na rolkach. Jeżdżą 3 - letnie dzieci, a nawet 80 - latkowie. Rozpiętość jest ogromna. Warto jeździć na rolkach, ponieważ asfalt mamy darmowy, nie trzeba za niego płacić, a porównując to na przykład do rodzinnego wyjazdu na narty, jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić. Istnieje także możliwość kupna tańszych rolek używanych lub ich wypożyczenia.
 
Kamil: Jazda na rolkach to także alternatywa dla osób, które nie mogą biegać ze względu na zbyt duże obciążenie stawów i ból kolan. Przy rolkach te stawy są odciążane, a mięśnie cały czas pracują. 
 
Jakie są rodzaje jazdy na rolkach? Czy każdy znajdzie coś dla siebie?
 
Konrad: Wyróżniamy jazdę rekreacyjną, gdzie jeździmy, kiedy mamy na to czas, jazdę fitness, gdzie organizujemy sobie czas i jeździmy regularnie na przykład 2-3 razy w tygodniu po godzinie, jazda slalom (freestyle slalom), która polega na jeździe pomiędzy kubeczkami, jazda aggressiv tak zwana ekstremalna, czyli jazda po skateparku, po ulicach, skakanie, ślizganie się, to dyscyplina najtrudniejsza i wymagająca najwięcej treningów. Jazda szybka, czyli jazda po torze 500, 1000, 5000 m lub inne dystanse, w tym także maraton i półmaraton. Na rolkach do jazdy szybkiej jesteśmy w stanie rozpędzić się nawet do 60km/h. 
 
Reklama
Kamil: Jest jeszcze nowa, dość specyficzna dyscyplina, która staje się coraz bardziej popularna, czyli nordic. Są do tego specjalne rolki z kółkami pompowanymi jak w rowerze, odpowiednie hamulce, zabezpieczające przed gwałtownym hamowaniem i kije, podobne jak w nartach biegowych. Jest to jazda w lesie, przy utrudnionych warunkach i takie rolki już niedługo będą także dostępne u nas w wypożyczalni.
 
Jakie rolki warto polecić dla początkujących? 
 
Kamil: Ja w swoim sklepie zazwyczaj zadaje 3 podstawowe pytania: Czy ktoś kiedykolwiek jeździł na rolkach? Jeśli tak, to w jakiej dziedzinie? Czy miał styczność z jakimś sportem, np. jeździł na nartach albo na rowerze, bo to może bardzo ułatwić sprawę jeśli chodzi o równowagę. I trzecie pytanie, jeśli chce kupić rolki, to co chce na nich robić? Zazwyczaj przychodzą do sklepu osoby, które chcą tylko czasem pojeździć. Wtedy polecam im rolki do jazdy rekreacyjnej. To wszystko dobieram indywidualnie, w zależności od osoby i upodobań. Jeśli chodzi o coś więcej, np. jazdę urban, wtedy polecam inne rolki, bardziej wielofunkcyjne, na których można pojeździć rekreacyjnie, pojechać w miasto, podskoczyć, prześlizgnąć się po jakiejś przeszkodzie albo pójść na skatepark.

Czy droższe rolki znaczy lepsze?
 
Konrad: Zazwyczaj tak. Na pewno nie poleciłbym kupowania tanich rolek z marketu za 100 czy 150 zł. I nie chodzi już tylko o to, że mają wkładkę, która nie wentyluje, kółka, które się słabo kręcą albo w ogóle się nie kręcą. To jeszcze można przeboleć. Ale główną wadą takich rolek jest zła konstrukcja cholewki, czyli tej górnej części rolki, która się wygina. Firmy rolek z marketu nie poddają ich testom, a już na pewno nie pod względem konstrukcyjnym, dlatego są takie tanie. Również jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Kostka wygina się do środka i na zewnątrz, i czasem po jednym wypadzie, ta rolka jest już wygięta i możemy nabawić się urazu kostki, później kolana, biodra a nawet kręgosłupa. Ludzie nie wiedzą, że może to doprowadzić do długotrwałego urazu. 
 
Kamil: Zdarza się, że przychodzą do mnie do sklepu osoby, które chcą wymienić w takich rolkach np. kółka czy łożyska. Nie jest to możliwe, ponieważ nie produkują do nich odpowiedników. Dlatego lepiej dłużej odkładać i kupić lepszy sprzęt, wykonany z solidnych materiałów, żeby służył na lata.
 
Jaki jest przedział cenowy, gdy chcemy kupić sprawdzone, dobre rolki?
 
Kamil: Od 300 zł do nawet 2000 zł. Wypożyczenie rolek to koszt 25 zł za dobę, niezależnie od rodzaju rolek.
 
Jazda na rolkach to mocno urazowy sport?
 
Konrad: To zależy, która dyscyplina. Jazda ekstremalna, tak zwana aggressiv - tak. Często zdarzają się siniaki, stłuczenia lub złamania. W każdej innej dyscyplinie, innym stylu jazdy na rolkach, również zdarzają się takie wypadki, ale znacznie rzadziej. Jednak należy robić to z głową, czyli zakładać ochraniacze, które w dużym stopniu nas zabezpieczają. 
 
No właśnie, czy do jazdy na rolkach potrzebny jest nam jeszcze jakiś dodatkowy sprzęt, typu ochraniacze, czy wystarczą same rolki?
 
Konrad: Zdecydowanie tak. Należy zakładać wszystkie ochraniacze, czyli na nadgarstki, łokcie i kolana oraz kask. Trzeba też się na początku nauczyć upadać, jest to bardzo ważne. My uczymy tego także w naszej szkółce. Trzeba obniżyć środek ciężkości, czyli mówiąc potocznie kucnąć sobie, i z tej pozycji przewrócić się na bok prawy, lewy, do przodu lub do tyłu. Starając się przy tym upaść jak największą powierzchnią ciała, a nie na przykład na sam łokieć czy rękę.
 
Kamil: Podstawową rzeczą jest mieć ochraniacze i kask. Na zajęciach w szkółce, kto nie ma ochraniaczy i kasku, ten nie bierze udziału w zajęciach. W 90 proc. przypadków nic się nie dzieje, ale zdarza się tak, że z niewiadomych przyczyn coś znajdzie się na naszej drodze. Oprócz ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana, często zakłada się też ochraniacze na piszczel i pośladki. Jeśli uczymy dzieci jeździć po skateparku, zabezpieczamy je także tak zwanymi żółwikami, czyli ochraniaczami na plecy.

Gdzie w Rzeszowie najlepiej wybrać się na rolki?
 
Konrad: W Rzeszowie nie ma żadnego miejsca przeznaczonego do jazdy na rolkach, gdzie można legalnie pójść i pojeździć. Są ścieżki rowerowe np. wzdłuż Wisłoka, ale tam jest masa ludzi jeżdżących na rowerach, spacerujących, rodziców z dziećmi i wózkami czy spacerujących z psami. Do jazdy rekreacyjnej jest to dobre miejsce, jednak przy pozostałych dyscyplinach, nie jest to możliwe. Dzięki tym ścieżkom mamy dobre warunki do jazdy rekreacyjnej, miasto robi jeszcze więcej, bo rozbudowuje te ścieżki, ale powinno zadbać jeszcze o takie miejsce dla pozostałych rolkarzy. Dostaliśmy od miasta pieniądze na wyasfaltowanie nawierzchni pod mostem zamkowym, które jest miejscem idealnym do jazdy rekreacyjnej, slalomu, hokeja na rolkach i do nauki podstaw dla początkujących rolkarzy. Dobrym pomysłem byłoby także stworzenie w przyszłości takiego toru, jak jest w innych miastach w Polsce, do jazdy na rolkach. Coś na wzór toru do żużla, tylko dla rolkarzy. Zwykła pętla rozwiązała by problem rolkarzy, którzy chcą trochę szybciej jeździć, a boja się, że na ścieżce rowerowej zderzą się z rowerzystą, ludźmi czy zahaczą o często niewidoczną psią smycz.

Kamil: Fajną do pokonania trasą jest odcinek od ZDZ do Lisiej Góry. Jest to trasa ok. 7km, więc jak ktoś przejedzie w dwie strony to już jest fajna odległość. 
 
Sama szkółka rolkowa cieszy się dużym zainteresowaniem? W jakim wieku są osoby, które się zapisują? Czy może głównie są to dzieci?
 
Konrad: Tak, jest duże zainteresowanie. Na początku roku szkolnego, na zajęcia przyszło 70 osób, czyli spora grupa. Zapisują się dzieci od 3 roku życia, nawet do 70. Zdarzyło się, że 80- latek uczył się jeździć na rolkach. Mieliśmy także Pana, który na swoje 70. urodziny wystartował w zawodach i super sobie poradził. Nie wygrał ich, ale wystartował w kategorii od 30. roku życia wzwyż i pokonał  niejednego 30 czy 40- latka. Na zajęcia zapisują się nie tylko osoby, które chcą nauczyć się jeździć, ale także Ci, którzy chcą polepszać swoje umiejętności. Dzieci oczywiście jest mnóstwo, w każdym wieku, ale są też starsi, którzy przychodzą na lekcje ze swoimi pociechami i sami przy okazji uczą się jeździć. Zajęcia prowadzimy w małych grupach i być może dlatego przekłada się to na nasze osiągnięcia. Na Podkarpaciu jest tylko jedna taka szkoła, którą my prowadzimy.
 
Kamil: Naszym trenerskim rekordem jest w przypadku Konrada nauka jazdy na rolkach dziecka w wieku 2 lata i 3 miesiące oraz pana Waleriana, który ma 78 lat i jeździ na rolkach co drugi dzień, a w zimie na łyżwach.

KOMENTARZE

Nocne rolkowanie ulicami Rzeszowa

Jeśli czujesz się pewnie jeżdżąc na rolkach, 17czerwca możesz wziąć udział w...

Trzmiele - pożyteczne owady społeczne

Przypominają grubą, włochatą pszczoły. Nie atakują ludzi-żądlą tylko...

Na 8 dni zamkną Plac Śreniawitów. Będą objazdy

Z powodu remontu dróg na Placu Śreniawitów teren zostanie zamknięty. Planowana jest wymiana nawierzchni oraz sygnalizacji świetlnej. Ta część Rzeszowa będzie wyłączona z ruchu od piątku...

Plac Śreniawitów już wyremontowany i otwarty dla kierowców

Od piątku kierowcy jeżdżą już po jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych stolicy Podkarpacia – placu Śreniawitów. Skrzyżowanie zostało zamknięte w piątek...

zobacz więcej
Reklama

Wiosna w Arboretum w Bolestraszycach. Po 11 maja otwarte

Arboretum jest jedynym na Podkarpaciu dziedzictwem...

Pałac w Sieniawie - kryjówka Damy z łasiczką

Pałac w Sieniawie słynie znamienitymi nazwiskami swych...

Jestem pewny: w Rzeszowie jest złoto Azteków!

Z Janem Madejem, współwłaścicielem Pracowni Złotniczej BM w Rzeszowie, rozmawia Aneta Gieroń

Wiosna w Rzeszowie. Galeria Fotografii

Gdy my zmagamy się z koronawirusem, przyroda nic sobie nie robi z zagrożenia pendemią i jak co roku budzi się do życia. Piękne zdjęcia okolic Zamku Lubomirskich, Alei pod Kasztanami oraz Letniego Pałacyku Lubomirskich...

Okolice Rzeszowa - gmina Boguchwała. Galeria Fotografii

Gmina Boguchwała w obiektywie Tadeusz Poźniaka. Zdjęcia z miejscowości: Niechobrz, Zgłobień, Wola Zgłobieńska, Zabierzów, Mogielnica i Boguchwała robione tuż po wschodzie i przed...

Reklama

Do zobaczenia już wkrótce! Napisz, że tęsknisz i wyślij kartkę z Bieszczadów

Chata Wędrowca – kultowe miejsce w Bieszczadach, które od 18 lat słynie ze świetnej kuchni i legendarnych naleśników z jagodami...

Carpathia i Maskarada przesunięte. Także pokazy fontanny multimedialnej

W Teatrze Maska właśnie dopinano program festiwalu "Maskarada", kiedy w rzeszowskim ratuszu podjęto decyzję o odwołaniu imprez kulturalnych. Od 28 lutego...

Od poniedziałku mniej zakazów. Lasy i parki otwarte. Co jeszcze?

Będzie można wychodzić do lasów i parków. Więcej osób będzie mogło przebywać w sklepie i kościele. A nastolatki powyżej 13. roku życia będą mogły już wychodzić...

"Shine" Basi Olearki na czerwonym dywanie w sieci

Był czerwony dywan, piękne modelki, świetne ciuchy, dobra muzyka i… tylko widzów nie było, choć nie do końca – setki osób biło brawo przez ekranami laptopów w domach. W czwartek Basia Olearka...

Sałatka z bratka. Jak wykorzystać kwiaty z ogródka w kuchni.

Niektóre kwiaty z ogródka można zjadać! Bratki dodaje się do sałatek, stokrotki mrozi do kostek lodu, a bez dodaje do lemoniady. Dżem z fiołków jest rarytasem we Francji. ...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.