Pierwsza Masa Krytyczna odbyła się 1992 roku w San Francisco. Zebrała się tam grupa osób, którym nie podobało się, że rowery są traktowane na drogach jako zło konieczne. Rowerzyści postanowili więc zaprotestować przeciwko takiej sytuacji. W latach 90. XX wieku w największych polskich miastach odbyły się pierwsze Masy. Idea ta dotarła również do Rzeszowa i w latach 2000-2008 odbywały się Masy Krytyczne, ale były one nieregularnie i przede wszystkim nielegalnie. Ale ponad dwa lata temu Rzeszowska Masa Krytyczna odżyła. - Naszym założeniem jest zamanifestowanie obecności rowerzystów na drodze, pokazania, że rowerzysta jest takim samym użytkownikiem drogi, jak kierowca samochodu - tłumaczy Jarek Dyląg ze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. - Natomiast rowerzystom chcemy pokazać, że rower jest dobrym środkiem transportu do poruszania się po mieście, szczególnie w korkach.
TO MOŻE CIĘ ZAINTRESOWAĆ
Rowerowe bolączki
Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl porusza też wiele istotnych kwestii dla miłośników dwóch kółek. Np. stara się, by w centrum Rzeszowa pojawiły się w końcu stojaki na rowery i być może uda się to zmienić w tym roku. - Chcemy przekonać nasze władze, by budowały dobrą infrastrukturę ścieżek rowerowych. Żeby powstawały ścieżki dobrej jakości, a nie tylko dla rankingów - dodaje Dyląg.
Dlaczego? Okazuje się, że prezydent Rzeszowa chwali się np. że w stolicy innowacji rowerzyści mają do dyspozycji 100 km ścieżek. Prawda jest jednak inna. Stowarzyszenie sprawdziło to i okazało się, że w sieć ścieżek w Rzeszowie liczy 65 km. I choć ogólnie sytuacja rowerzystów w mieście nie jest zła, to Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl podkreśla, że największym problemem jest traktowanie roweru przez urzędników głównie jako środka jazdy rekreacyjnej. Fakty są jednak inne, ponieważ codziennie około 10 proc. pracowników WSK dojeżdża do pracy na rowerze. To doskonały przykład, że rower świetnie nadaje się do poruszania się w centrum zatłoczonego miasta.
Rzeszowska Masa Krytyczna działa
Dziś na Rynek można wjeżdżać już bez przeszkód, podobnie, jak na plac wewnętrzny Millenium Hall, który wcześniej był zamknięty dla rowerzystów. Ale to nie jedyne akcje, w których uczestniczą rowerzyści. W listopadzie 2012 r. odbyła Masa mikołajkowa i ze zbiórką na prezenty dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
W tym roku Stowarzyszenie organizuje już po raz drugi Święto Cykliczne, czyli festiwal miejskiej kultury rowerowej, którego pomysł zrodził się kilka lat temu w Krakowie. Rzeszowska impreza, podobnie jak w kilkunastu miastach Polski, odbędzie się 9 czerwca. W ramach Święta Cyklicznego odbędzie się m.in. wielki przejazd rowerowy połączony z piknikiem, wiele imprez towarzyszących oraz warsztatami doskonalenia jazdy na rowerze.
Popularne zagadnienia: , COVID-19 , premier , Ukraina , prezydent , MZ , nowe zakażenia koronawirusem , Morawiecki , zakażenia , sejm , koronawirus w Polsce