Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Kolekcjonerskie egzemplarze najdroższych samochodów świata

A A A
Janusz Pawlak

Dodano: 29-01-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Waldemar Lenkowski. Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
W Monte Carlo, w jednym z najbardziej renomowanych hoteli świata, znajomy był „szwajcarem”. Elegancko ubrany witał bogaczy miłym słowem. Uśmiechem. Osobliwie lubił odbierać od nich kluczyki samochodów i umieszczać je w hotelowym garażu. Bezpiecznym dla najdroższych aut jeżdżących po ulicach świata. Polski "szwajcar" nie był fanem motoryzacji. Bynajmniej. Ale... Każdy właściciel Ferrari, Bugatti czy Bentleya, powierzając mu swoje auto, wręczał napiwek. Sowity. Rodak z Monte Carlo nie uwierzyłby pewnie własnym oczom, gdyby luksusowe Rolls Rolce, Daimlery i Jaguary, jak te z ulic Monte Carlo, zobaczył w Widełce, kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa. A jednak, piękna kolekcja powstała za sprawą mieszczącego się tutaj rzeszowskiego oddziału warszawskiej firmy Hillford Classic Cars.
 
- Moja fascynacja motoryzacją to długa historia – mówi Waldemar Lenkowski, właściciel Hillford Classic Cars, rzeszowianin z wyboru. 
Reklama
 
Lenkowski kiedyś startował w polskich eliminacjach Camel Trophy, włącznie z wyprawą w marokańskie góry. Do dzisiaj wspomina z tamtej wyprawy jedno z zadań, jakie mieli wykonać zawodnicy. Polegało on m.in. na nocnym biegu na orientacje po marokańskim bezdrożu. – W pewnym momencie wpadliśmy z lampami czołówkami na głowach do jakiejś wiejskiej osady. Miejscowi byli tak samo przerażeni jak my. Patrzyli na nas jak na zjawy – wspomina. Później organizował na poligonie w Nowej Dębie eliminacje mistrzostw Polski aut terenowych, a z fascynacji terenówkami do dziś zostało przywiązanie. Na co dzień jeździ Toyotą Land Cruizerem, choć już nie ściga się na rajdowych trasach.
 
Pomysł na biznes
 
- Analizowałem swego czasu światowy rynek samochodowy. To oczywiste, że nie brakuje na nim ludzi kupujących bardzo drogie, produkowane współcześnie auta. Ale są wśród nich również miłośnicy najpiękniejszych, unikatowych samochodów jeżdżących kilkadziesiąt lat temu po drogach Europy czy Ameryki Północnej – mówi Lenkowski. – Zauważyłem, że na specjalnych aukcjach te właśnie auta, w pełni sprawne, osiągają bardzo wysokie ceny. 
 
Co ma swoje uzasadnienie. Aut, którymi przed laty jeździli najbogatsi, najbardziej znani ludzie na świecie nie przybywa. Często wytwarzane były w niewielkiej liczbie egzemplarzy, a przede wszystkim niegdysiejsze limuzyny czy wozy sportowe, to prawdziwe cacka motoryzacyjne. Wyróżniają się przyjemnym dla oka designem, oryginalnymi liniami nadwozia, komfortowym wyposażeniem wnętrza i nietuzinkowymi rozwiązaniami technicznymi - do dziś budzącymi podziw i zachwyt.

- Postanowiłem część posiadanych przez siebie zasobów finansowych zainwestować w przygotowywanie do użytku - sprzedaży samochodów, tzw. starych aut z najwyższej, światowej półki. Dzięki temu pomysłowi mogłem stworzyć też miejsca pracy dla ludzi przywracających świetność starym pojazdom – opowiada rzeszowski przedsiębiorca.
Reklama
 
Waldemar Lenkowski
 
Aby zmierzyć się z nowym wyzwaniem, Lenkowski musiał znaleźć człowieka, który podjąłby się niełatwego zadania -  przywracania świetności wiekowym autom oraz pokierował zespołem współpracowników.
 
- Wiedziałem, że stawiam poprzeczkę bardzo wysoko. Trafiłem jednakże na Darka Barana, świetnego mechanika, absolwenta rzeszowskiego Technikum Samochodowego i szybko znaleźliśmy wspólny język – opowiada Lenkowski. – Przekonałem go, że w naszej działalności nie liczy się czas wykonania zadania, ale perfekcja i dokładność. Ktoś, kto gotów jest zapłacić za samochód 100 tys. euro, wymaga, aby wymarzony model był autem w każdym calu spełniającym jego oczekiwania. 
 
Diabeł tkwi w szczegółach

Samochody, które już jeżdżą w kolekcji Waldemara Lenkowskiego: Rolls Rolce Silver Shadow, Bentley R- type, Jaguar Hess Cabrio, Daimler DB Consorte, Daimler DB 420 S oraz te obecnie remontowane, spędziły setki godzin w warsztacie prowadzonym przez Dariusza Barana.
 
- Wszystko zależy od tego, w jakim stanie udaje nam się auto pozyskać. Kupujemy je na specjalistycznych aukcjach, od ludzi zajmujących się kolekcjonowaniem zabytkowych pojazdów lub od „weselników” - osób wożących luksusowymi pojazdami młode pary do ślubu. Jeśli jest to tzw. „padaczka”, czyli samochód w kompletnej ruinie, musi być rozebrany do najdrobniejszego elementu – tłumaczy Dariusz Baran. - Elementy metalowe obowiązkowo trafiają do piaskowania. Co bardzo istotne, zachowujemy wszelkie oryginalne detale samochodu. Tabliczki znamionowe, opisy na nadwoziu lub bloku silnika. Po opuszczeniu warsztatu silnik jest sprawny, czysty ale nie wypacykowany na pokaz. Tak samo drewniane elementy karoserii, takimi pozostają. 
Reklama
 
O wiele prostszym rozwiązaniem podczas remontu byłoby zastosowanie "podróbek", współczesnych technologii, pójście na skróty. Odnawiane w Widełce detale, choć nie zawsze błyszczą, wyróżniają się jednak oryginalnością. Trudno wyobrazić sobie Bentleya bez reflektora, którego przednią część zdobi literka „B”. Ot, taki drobiazg, a jak ważny dla samochodu tej klasy… 
 
 
Jednym z problemów, który musieli rozwiązać ludzie pracujący dla Hillford Classic Cars, była m.in. kwestia skór do obić tapicerskich w remontowanych „wiekowych” autach. Nie można przecież założyć na fotele w Rolls-Royce Silver Cloud tapicerki z wyrobów skóropodobnych lub dermy…To byłaby profanacja.
 
- Po długich poszukiwaniach dotarliśmy do firmy w Jeleniej Górze, która specjalizuje się w wytwarzaniu na niemiecki rynek skór garbowanych starymi metodami. Tam też powstają obicia do remontowanych przez nas aut – mówi Lenkowski. – Nasi partnerzy z Jeleniej Góry są w stanie zrealizować właściwie każde zamówienie. Dzięki temu możemy dopieszczać wnętrza limuzyn także eleganckimi obiciami foteli.
 
Przygotowywana w Widełce kolekcja aut wyróżnia się też jednym, bardzo ważnym elementem. Wszystkie bardzo piękne i kosztowne auta jeżdżą. Nadają się do „normalnej” eksploatacji. A przejażdżka Bentleyem lub Rolls Roycem to niezapomniane wrażenia. Już teraz HCC świadczy usługi wynajmu wiekowych luksusów zainteresowanym osobom, np. na okolicznościowe imprezy. - Gdy jeździmy naszymi legendami motoryzacji, wszędzie  wzbudzają powszechne zainteresowanie. Są podziwiane. A na autostradach nie zostają w tyle za współczesnymi modelami aut – śmieje się Lenkowski.
Reklama
 
W zbiorze firmy HCC znajdują się auta własne oraz powierzone jej przez inwestorów. W sumie jest ich ponad 30. W wyborze marek, roczników i modeli właściciele kierują się kilkoma zasadami: auta muszą się im podobać (oczywiście po "zrobieniu"), muszą mieć potencjał inwestycyjny, kolekcjonerski i jednocześnie mieć opinię aut, które dają radość z jazdy kierowcy i/lub pasażerom, dlatego preferują auta od połowy lat 50. XX w i młodsze np. Triumph TR 2, czy dużo młodsze Triumphy z serii Spitfire, MGA coupe i cabrio, Jaguary E-type i młodsze XJS V12 Hess & Eissenheardt. Większość zbioru to auta brytyjskie - Waldemar Lenkowski ma słabość do brytyjskiego stylu. W kolekcji jest też kilka Volvo P-1800 i kilka dosyć wyjątkowych aut z innych krajów (np. niemiecki Wanderer z 1936 r., czeska Tatra czy VW Karman Ghia). 
 
- Przy prognozowaniu potencjału inwestycyjnego kierujemy się obserwacją rynku aukcji internetowych, aukcji w "realu" oraz prognozami instytutów wyspecjalizowanych w tego typu inwestycjach (tzw. "barometry"). Zmniejszamy w ten sposób ryzyko inwestycyjne, choć nie zmienia to faktu, że najważniejszy jest rozsądek, cierpliwość i wypracowana przez lata intuicja – mówi Lenkowski. - Z całą pewnością nie jest to też działanie nastawione na osiąganie szybkiego zysku, gdyż podobnie, jak to się dzieje na innych rynkach kolekcjonerskich (np. antyki, dzieła sztuki) transakcje są rzadsze, ale też pośpiech nie jest konieczny, bo dobrze odrestaurowane i przechowywane pod należytą opieką samochody, zyskują na wartości. Dlatego jednym z istotnych warunków powodzenia tego typu przedsięwzięcia jest możliwość zapewnienia posiadaczom (nabywcom) należytej opieki (gwarancja, serwisowanie, przechowywanie a nawet szkolenie w eksploatacji) tak, aby po prawidłowo zrobionej renowacji, auta mogły służyć przez wiele lat, sprawiając radość posiadaczom nie tylko jako "okazy muzealne" ale i w pełni wartościowe pojazdy. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.