Reklama

Podkarpacki "Kopernik" powstanie w Jasionce

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 03-06-2016

Miejsce, gdzie w przyszłości powstanie podkarpacki Kopernik". Fot.

Miejsce, gdzie w przyszłości powstanie podkarpacki Kopernik". Fot.

Ma w atrakcyjnej i zrozumiałej formie popularyzować naukę i technikę  oraz interdyscyplinarną wiedzę wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. W piątek, w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Towarnickiego przedstawiono założenia programowe i organizacyjne podkarpackiego centrum nauki, które ma powstać w Jasionce, w rejonie lotniska i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego (ta lokalizacja uzyskała już pierwotną rekomendację zarządu województwa).
 
Proces zbierania doświadczeń i opracowywania koncepcji centrum rozpoczął się w 2008 r. Na początku było tym zainteresowanych kilka podmiotów, ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja, że najbardziej celowym będzie stworzenie jednego podkarpackiego centrum edukacji, umożliwiającego przekazywanie interdyscyplinarnej wiedzy w spójny, ciekawy sposób.
 
10 marca br. zarząd województwa powołał zespół ds. wypracowania koncepcji centrum, którego koordynatorem został Tomasz Michalski, prezes Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy "ExploRes". Efektem pracy tego zespołu jest dokument precyzujący założenia programowo-organizacyjne centrum, przyjęty przez zarząd województwa 26 kwietnia br. Podczas konferencji dokument ten przedstawili: Tomasz Michalski i Danuta Cichoń, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.
 
Co z niego wynika? Celem podkarpackiego centrum nauki będzie ukazanie świata nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, ale także szerzenie wśród uczniów i osób dorosłych postaw proinnowacyjnych, prozdrowotnych i ekologicznych. Placówka chce także rozwijać umiejętności praktyczne dzieci i młodzieży przy pomocy pokazów i warsztatów tematycznych oraz przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia społecznego związanego z dostępem do nauki i nowoczesnych metod zdobywania wiedzy, z zachowaniem integracji międzypokoleniowej.
 
Misją centrum będzie ukazanie złożoności oraz współzależności pomiędzy światem naturalnym, człowiekiem w nim żyjącym oraz osiągnięciami naszej cywilizacji. Te trzy makroobszary, zdefiniowane pod pojęciami "Świat Wokół Nas", "Nasza Cywilizacja" oraz "My, Ludzie", będą się wzajemnie przenikać w ekspozycji.
 
Placówka będzie funkcjonować jako instytucja kultury województwa podkarpackiego lub ewentualnie jako samorządowa instytucja kultury współorganizowana przez dwa lub więcej samorządów.

Nazwa własna ośrodka zostanie określona w wyniku dwuetapowego konkursu, który będzie też dodatkowym elementem promującym jego powstanie.
 
Działalność centrum będzie skierowana głównie w stronę dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, ale także osób dorosłych, w tym nauczycieli i seniorów.
 
Reklama
Centrum będzie udostępniać odwiedzającym ekspozycje obrazujące zagadnienia z wybranych obszarów wiedzy naukowej i technicznej, powiązanych z inteligentnymi specjalizacjami Podkarpacia (z informatyką oraz lotnictwem i kosmonautyką na czele). Będzie prowadzić zajęcia laboratoryjne i warsztatowe rozwijające kreatywność i umiejętności praktyczne; organizować wystawy, konkursy, konferencje, seminaria, festiwale i pikniki naukowe; organizować edukację wyjazdową do miast i gmin na terenie Podkarpacia oraz współpracować z samorządami lokalnymi, wyższymi uczelniami, systemem oświaty, klastrami przemysłowymi i innymi centrami nauki.
 
Planuje się, że wśród eksponatów kluczowych znajdą się: symulatory (m.in. samolotu, śmigłowca, szybowca, startu i lądowania balonu, poruszania się kosmonautów w przestrzeni kosmicznej, podróży po Księżycu), powiększony model anatomiczny głowy człowieka z dostępem do organów w niej umieszczonych, powiększony model fragmentu ekosystemu, model geologii i rzeźby terenu górskiego, grupa eksponatów dotyczących energii odnawialnej itp.
 
Ośrodek będzie dysponował laboratoriami oraz pomieszczeniami na warsztaty specjalistyczne i ogólnorozwojowe z chemii, biochemii, biologii, biotechnologii, genetyki, fizyki oraz programowania i robotyki. Będzie też prowadził działalność dodatkową, np. wykłady z elementami interaktywności (w stylu uniwersytetów dziecięcych) czy pokazy naukowe w regionie. Istnieje również możliwość stworzenia obiektu specjalnego, którym mogłyby się stać - opcjonalnie - akwaria i terraria, planetarium, teatr wysokich napięć, wirtualny świat, zestaw symulatorów lotniczych i kosmicznych czy muzeum historii lotnictwa.
 
Pieniądze na centrum, w wysokości 16 mln euro, zabezpieczono w RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jednak ponieważ pierwotny zapis przewidywał utworzenie w regionie kilku placówek, zachodzi konieczność renegocjacji z Komisją Europejską zapisów RPO  w tym zakresie. 3 mln euro (15 proc.) to wkład własny z budżetu województwa. 
 
Doświadczeniem płynącym z kierowania lub organizowania podobnych placówek podzielili się zaproszeni goście: Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie; Kamila Myrdek-Rak, dyrektor Ogrodów Doświadczeń "Humanitarium" we Wrocławiu; Rafał Sworst, kierownik Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie oraz Jerzy Jarosz, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. organizacji "Parku Nauki" w województwie śląskim. Goście pozytywnie ocenili opracowane założenia podkarpackiego centrum, komplementując m.in. dojrzałość przedstawionej koncepcji, zamysł zorganizowania jednego ośrodka obejmującego całe Podkarpacie oraz koncepcję upowszechniania nauki w perspektywie pokazania bogactwa i atutów regionu.
 
Zdaniem Roberta Firmhofera, współpraca takiego centrum z systemem oświaty lokalnej powinna iść dalej niż tylko bycie jego uzupełnieniem - placówka powinna także wpływać na szkołę i ją zmieniać. Dyrektor Centrum "Kopernik", uważając za słuszne silne powiązanie narracji podkarpackiego centrum z lotnictwem, jednocześnie przestrzegał, by nie rozumieć tego zbyt wąsko - aby ośrodek nie służył li tylko promocji przemysłu lotniczego. Doradzał, by budować własne eksponaty, bo jest to tańsze, a poza tym takie eksponaty z najczęściej okazują się lepsze od kupionych. Firmhofer stwierdził także, iż kluczem do sukcesu będzie współpraca z uczelniami wyższymi i przemysłem.
 
- Jesteście państwo na bardzo dobrej drodze - komplementował dyrektor Centrum "Kopernik". 

KOMENTARZE

Reklama

Świąteczny spektakl świateł na ulicach Rzeszowa

Rzeszów za prawie 1,2 mln zł na początku grudnia...

Piernikowe cuda z Kopytowej czas piec zacząć

W prywatnym Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej k. Krosna...

Rzeszów w kalendarzu na 2019 rok [ZDJĘCIA]

Starówka z lotu ptaka, willa "Pod Sową" i wojskowa defilada na Rynku - takie między innymi zdjęcia można zobaczyć na kartach kalendarza Rzeszowa na rok 2019. Autorem większości jest Tadeusz Poźniak. Wśród...

Zmysłowa kobiecość w autorskiej kolekcji Eweliny Dec

Błysk, biel, czerń i złoto królowały podczas sobotniego spotkania z modą Eweliny Dec w klubie LUKR w Galerii Millenium Hall. Projektantka przygotowała dla gości pokazu ponad 30 wysmakowanych...

Zaśnieżone Bieszczady w obiektywie Mirosława Pieli

Zasypane schronisko „Chatka Puchatka”, oblodzone drzewa i nieprzejezdne drogi. Nawet do dwóch metrów śniegu spadło dotychczas w Bieszczadach, szczególnie w wysokich partiach gór, które...

Reklama

Jak spędzą Sylwestra znani i lubiani z Podkarpacia

Jak spędzają Sylwestra znani i lubiani mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia? O plany uczczenia nadejścia Nowego Roku zapytaliśmy aktorską parę Magdalenę Kozikowską-Pieńko i Kornela Pieńko...

320 tys. zł dla WOŚP zebrano w Rzeszowie, rekord padł w Dębicy

Większość z 45 zarejestrowanych na Podkarpaciu sztabów WOŚP podała już kwoty zebrane do puszek i eSkarbonek. Mieszkańcy regionu w niedzielę 13 stycznia, wrzucili...

Adrian Krupa z Rzeszowa. Coraz gorętsze nazwisko w polskiej modzie

W październiku wygrał najważniejszy w Polsce konkurs dla projektantów mody - Złota Nitka 2018. Nieco wcześniej było zwycięstwo na Radom Fashion Show i podium...

Rani - prawdziwe Indie w stolicy Podkarpacia

Takiej restauracji w Rzeszowie jeszcze nie było. Hinduscy kucharze i obsługa, oryginalne, aromatyczne przyprawy i składniki, które czuć już od wejścia do lokalu. Na dodatek, kolorowy wystrój wnętrza tworzą...

Kossakowski, Michniewicz gośćmi 10. Kalejdoskopu Podróżniczego

Wenezuela, Alaska, Islandia, Filipiny… to tylko niektóre z miejsc, w które swoimi opowieściami zabiorą uczestników prelegenci 10. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 60

VIP Biznes&Styl Nr 60
w numerze m.in.:

• Przez wieki życie i zdrowie ratowali aptekarze! • 60 lat skansenu w Sanoku • Stanisław Głodowski: Nie liczę, że fala mnie poniesie • Rosja. Za Uralem • Dla kogo Harrods
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.