Rzeszowianin mistrzem Europy w układaniu kostki Rubika

Dodano: 22.07.2016
28423_Rubiks_Brand_Ltd_mal
Share
Udostępnij
Polska drużyna przywiozła z mistrzostw Europy w układaniu kostki Rubika, które odbyły się w ostatni weekend w stolicy Czech – Pradze, aż 11 medali, w tym 5 złotych. Jeden z nich zdobył Wojciech Knott z Rzeszowa.

Zawodnicy rywalizowali ze sobą w 18 konkurencjach. Musieli m.in. ułożyć łamigłówkę w zawrotnym tempie stopami, jedną ręką lub z zasłoniętymi oczami. Łączna pula nagród wyniosła 10 tys. euro.

W zawodach wzięło udział 79 reprezentantów Polski. Wśród nich rzeszowianin Wojciech Knott, który zdobył tytuł mistrza Europy w konkurencji Rubik?s Clock. W sumie Polacy zdobyli 11 medali, w tym 5 złotych. To wyjątkowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że w zawodach wzięło udział 500 osób z 43 krajów świata. Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a wyprzedzili ich tylko Niemcy.

Prawdziwą furorę w trakcie mistrzostw zrobił Feliks Zemdegs. Australijczyk, aktualny mistrz świata, był najlepszy w sześciu kategoriach. Najszybciej kręcił kostką także w najważniejszej konkurencji, czyli klasycznym układaniu łamigłówki. Mimo, że pobił kilka rekordów, nie otrzymał żadnego tytułu, ponieważ jako zawodnik spoza Europy nie był brany pod uwagę w rankingach.

Kostkę Rubika stworzył w 1974 roku węgierski architekt, Erno Rubik. Dla nowicjusza ułożenie łamigłówki jest karkołomnym zadaniem. W 1980 roku pierwszy rekordzista układał ją przez 54 sekundy, ale dzisiaj najlepsi robią to w czasie krótszym niż 6 sekund! Na całym świecie sprzedano ponad 400 milionów sztuk kostki Rubika, co czyni ją najpopularniejszą łamigłówką świata.

Sponsorem wydarzenia była polska firma TM Toys sp. z o.o., wyłączny dystrybutor kostki Rubika w naszym regionie.