Reklama

Lifestyle

Japończyków Podkarpacie zachwyca. Na festiwalu nauczą nas robić sushi

Z Igą Dżochowską, twórcą i dyrektorem XVI Festiwalu Kultury Japońskiej
Dodano: 29.07.2016
28510_233_iga_dzochowska
Share
Udostępnij

Już za kilka dni przywita Pani na Podkarpaciu japońskich artystów, przybywających na Festiwal Kultury Japońskiej. To już 16. edycja tego wydarzenia. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

Występów wspaniałych artystów i warsztatów przybliżających japońską kulturę i tradycję. Ukłonem w stronę naszej wiernej publiczności są warsztaty kaligrafii, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Podczas warsztatów każdy może napisać po japońsku swoje imię, życiowe motto, ważne słowo i zabrać je do domu na pamiątkę. Cieszę się, że w tym roku wystąpi grupa Toranoko, na którą czekałam kilka lat. Prezentowała ona balet i nowoczesny taniec japoński w ponad 50 krajach świata, a teraz wystąpi właśnie u nas. To będzie niezwykłe widowisko, z oryginalną choreografią, na tle filmu znanego japońskiego reżysera, które trzeba zobaczyć. W tym roku obok kultury japońskiej promujemy także inne kraje Orientu – Indie oraz Chiny. Zobaczymy tradycyjny taniec południowych Indii oraz posłuchamy muzyki chińskiej w wykonaniu pianistki Chaoying Zhang. Kończy właśnie doktorat na Akademii Muzycznej w Gdańsku i wygrała w Chinach największe pianistyczne konkursy.

Festiwal odwiedzi cztery miasta – Baranów Sandomierski, Krosno, Krasiczyn i Zamość.

I w każdym dzień festiwalowy dzieli się na dwie części. W pierwszej odbywają się warsztaty pod hasłem „Wakacje dla dzieci i młodzieży” – to cały blok zajęć, w czasie których będzie można np. zrobić sushi pod okiem Japończyków. Nasi artyści specjalnie przywożą składniki na sushi z Japonii, oczywiście ze względu na daleką podróż wegetariańskie, będzie więc można poznać oryginalny smak tej potrawy. Oprócz warsztatów z kaligrafii, będą też warsztaty origami i bonsai, japońskiego tańca ludowego oraz muzyczne. Zajęcia dla dzieci w Zamku w Baranowie Sandomierskim zaplanowane są od 15. do 18., a w pozostałych od 16. do 18. Natomiast o godzinie 18. rozpoczyna się koncert i występy artystów. Zapraszamy na nie całe rodziny i wszystkich koneserów. Będzie mnóstwo dobrej muzyki i wspaniały taniec.

W tym roku festiwal wykracza poza Podkarpacie i zawita także na Lubelszczyznę. Skąd Zamość w programie?

Bardzo im zależało na tym by nas gościć. Festiwal Kultury Japońskiej cieszy się bardzo dobrą sławą. Kulturę japońską promuję od 24 lat. W przyszłym roku Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu będzie obchodzić 25-lecie. Wspólnie z Atsuko Ogawą, która jest menedżerem artystycznym festiwalu, wkładam w tę pracę wiele serca i w pracy. W tym toku gościmy prawie 30 artystów. W sprawie organizacji festiwalu w tym roku odebrałyśmy 360 emaili. Pani Atsuko tłumaczy je na polski, a potem znów musi przełożyć na japoński moje odpowiedzi. Obliczyłyśmy, że festiwal kosztuje nas 800 godzin pracy. Oczywiście, społecznej, ponieważ nie pobieramy za to wynagrodzenia.

Jak długo Japończycy będą gościć na Podkarpaciu?

Przez  tydzień. Witamy ich w środę, 3 sierpnia, w Baranowie Sandomierskim, gdzie 5 sierpnia rozpoczyna się festiwal. Już następnego dnia rano wyjeżdżamy do kolejnego miasta – Krosna. W niedzielę 7 sierpnia, przenosimy do Zamku w Krasiczynie. W poniedziałek chwila oddechu i wyjazd do Zamościa, w którym festiwalowe występy zaplanowane są na 9 sierpnia. Urząd Miasta w Zamościu bardzo zaangażował się w organizację festiwalu, podobnie zresztą jak gospodarze z Krosna, na których wsparcie także zawsze możemy liczyć.        

A kiedy w Rzeszowie?

Za rok. Dostaliśmy zaproszenie i wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku festiwal zagości także w stolicy Podkarpacia. W tym roku mieliśmy także zaproszenie do Tarnowa, ale ze względów organizacyjnych musieliśmy odmówić. Festiwal nie może trwać dłużej, ponieważ jest dla artystów bardzo wyczerpujący. Przenoszenie się z miejsca na miejsce, próby na każdej nowej scenie sprawiają, że tydzień w Polsce jest dla nich naprawdę pracowity. Mają też zaplanowane inne koncerty. Z Podkarpacia wracają prosto do Japonii nie zahaczając o żadne inne polskie miasta. Zresztą twierdzą, że u nas jest najlepiej.

W ubiegłym roku na festiwalu gościł ambasador Japonii…

I w tym roku również będzie. Przyjedzie do Baranowa Sandomierskiego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wybierze stolicę województwa. Mieszkam w Przemyślu, ale bardzo lubię Rzeszów i chciałabym go pokazywać światu. To jedno z najpiękniejszych, jedno z najbardziej wesołych i przyjaznych miejsc w Polsce. Mama nadzieję, że i pan prezydent Ferenc łaskawym okiem spojrzy w stronę Japonii. Prezesi japońskich firm inwestują w Polsce, w Zagórzu powstała przecież japońska fabryka, która zatrudnia 450 osób, w tym 250 kobiet.

Japończycy chętnie przyjeżdżają na Podkarpacie?

Tak. Podoba im się Krasiczyn, Baranów Sandomierski. Chętnie wpadają także do naszego centrum na ul. Grodzkiej w  Przemyślu. Czasami zaskakują nas pukaniem do drzwi. Chętnie wracają po tym, jak raz przyjadą na festiwal. Po to też festiwal organizuję, by promować Polskę południowo-wschodnią w Japonii. Każdy z tych 30 Japończyków, którzy przyjadą w tym roku, ma około 100 znajomych, którym opowie, jak spodobało mu się Podkarpacie. Drugim celem festiwalu jest, oczywiście, promocja kultury japońskiej w Polsce.    

Co Panią zachwyca w kulturze japońskiej?   

Japończyków znam od 24 lat, więc bardzo dobrze. Mam świadomość ich wad i zalet, jakich nie brakuje żadnemu narodowi. Kultura japońska zachwyca mnie natomiast niezmiennie. Jej tajemniczość i subtelność. Nie ma takiej drugiej. Stroje, gesty, makijaże. Wszystko harmonizuje, ma jakiś sens. Wystarczy spojrzeć na ceremonię herbaty. My pijemy szybko, byle jak, spieszymy się. Japończycy piją tradycyjną, zieloną herbatę, – ale nie taką, jaką można kupić w naszych sklepach, tylko naprawdę zieloną – cztery razy dziennie i celebrują ten rytuał. I mówią, że dzięki niej właśnie są długowieczni.

 W tym roku na festiwalu będzie można jej spróbować?

Tak, w Zamościu. Zapraszam serdecznie.

 

„Letni powiew Japonii” Japan week –  XVI Festiwal Kultury Japońskiej z elementami kultury Indii i Chin

Baranów Sandomierski – Zamek (5.08 2016, piątek), 15:00-21:00

Krosno – RCKP (6. 08. 2016, sobota), 16:00-21:00

Krasiczyn-zamek (7.08 2016, niedziela), 16:00-21:00

Zamość – Rynek (9.08. 2016, wtorek), 16:00-21:00

Szczegółowy program festiwalu na stronie Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. (www.yamato.edu.pl)

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy