Reklama

Bądź jak Sherlock Holmes. Poznaj tajemnice Rzeszowa i lotnictwa

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 03-08-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

W dobrze znanym już rzeszowianom escape roomie Share_lock, powstał nowy pokój. Rzeszowski Skarb Narodów przenosi graczy w czasie i opowiada historię Rzeszowa, ale i firmy lotniczej Pratt & Whitney Rzeszów. W pokoju, oprócz rozgrywek  historycznych, czeka zawiła zagadka na miarę prawdziwego eksperta silników samolotowych.

Gra typu Escape Room to jedna z ciekawszych form rozrywki w naszym mieście. Twórcy Share_Lock, mówią o niej, że jest alternatywą dla kręgli, billarda, gokartów czy paintballa, ale od graczy wymaga dużo więcej myślenia, kreatywności, dużego zaangażowania, umiejętności pracy w zespole, a przede wszystkim "wejścia" w grę całym sobą.  Na tych, którzy podejmą wyzwanie, czekają niezapomniane emocje i adrenalina, która potęgowana jest presją czasu. Niewielu udało się rozwiązać to zadanie.

Skąd pomysł na Escape Room w Rzeszowie

Share_lock powstał w lutym 2015 roku. Autorami pomysłu są Jakub Kulig i Przemek Koncewicz, którzy jak mówią, pomysłu na wspólny biznes szukali odkąd się poznali. Ten, podsunęła im koleżanka z Łodzi. To ona zaraziła ich emocjami, które towarzyszą rozwiązywaniu zagadek. A że w Rzeszowie tego jeszcze nie było, warto było zainwestować.

Rzeszowski escape room od początku cieszył się dużą popularnością. Początkowo były to dwa pokoje, dziś do bondowskich rozgrywek oraz mrocznego pokoju siedem grzechów dołączył Rzeszowski Skarb Narodów. - Jak zakładaliśmy ten biznes, pracowaliśmy zawodowo - mówi Jakub Kulig. - Ciężko było jednak to ze sobą połączyć. Bo to nie jest tylko prowadzenie pokoju zagadek. Samo wymyślanie zagadnień oraz projektowanie scenerii, a także gromadzenie rekwizytów trwa ponad miesiąc. A w przypadku Rzeszowskiego Skarbu Narodów nawet cztery miesiące.  Dlatego od początku tego roku zajmujemy się wyłącznie rozwijaniem Share_Lock.

- Oprócz prowadzenia escape roomu w Rzeszowie, przygotowujemy pokoje mobilne - dodaje Przemek Koncewicz. - Nawiązaliśmy współpracę z firmą, która organizuje eventy i zaczęliśmy organizować gry w hotelach, kinach oraz w różnych firmach. Przygotowujemy również gry terenowe pod konkretne zamówienie. Od niedawana współpracujemy również z innymi właścicielami escape roomów, dostarczając im swoje rozwiązania technologiczne i scenariusze gier.

Wejść do pokoju może każdy, wychodzą nieliczni

- Przychodzą do nas wszyscy, nie ma ograniczeń wiekowych - mówi Jakub Kulig. - Są to grupy bardzo zróżnicowane. Studenci, uczniowie, czasem przychodzą całe rodziny. Wyzwania podejmują również ludzie starsi, nawet po sześćdziesiątce. Kiedyś mieliśmy taką sytuację, że chłopak z dziewczyną w ten sposób poznawali swoich rodziców.  Na początku atmosfera była sztywna, ale po grze emocje się rozluźniły i wszyscy wyszli zadowoleni. Zawsze są to jednak grupy zorganizowane, rzadko się zdarza, że ktoś trafia do nas przypadkiem.

Reklama

 -Na każdą grę trzeba zrobić rezerwację - dodaje Przemek. - Rezerwować można w godzinach od 12 do 21, ale my jesteśmy elastyczni. Zdarza się, że jakaś grupa kończy jedną grę i jest tak bardzo zadowolona, że przechodzi do drugiego pokoju. Najwięcej chętnych mamy w weekendy,  w ciągu tygodnia jest ich trochę mniej.

Rozwiązywanie zagadek pod presją czasu

Gracze mają do wyboru trzy pokoje, a każdy z nich dotyczy innej tematyki.

Bond to coś dla tych, którzy lubią sensacje i bondowskie gadżety. Syndykat to tajna organizacja, która poprzez kontakty z najbardziej wpływowymi politykami z najbogatszych krajów ma realny wpływ na losy współczesnego świata. Podejrzewa się, że jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za powstanie ISIS, poprzez finansowanie i szkolenie sił Państwa Islamskiego. Agentka 006, zajmująca się tą sprawą oficjalnie została uznana za zaginioną. Trop urywa się w znanym kasynie we wschodniej części Europy i to tam właśnie rozpoczyna się zadanie. Gra Siedem odnosi się do liczby głównych zagadek w tym pokoju. Nawiązuje do dni tygodnia z życia deszczowej metropolii, w której jesteś głównym aktorem, poznając zakamarki umysłu szaleńca. Ale czy na pewno jest on szalony, czy może szalone są tylko drogi prowadzące do rozwiązania zagadek?!

Kto zagra w Rzeszowski Skarb Narodów wyruszy w niezwykłą przygodę i podróż przez różne epoki, pełne złowieszczych znaków podziemia, poczuje zapach piwnic, odkryje  grobowce i tajemnicze przedmioty. W tej grze historia miesza się z teraźniejszością. Na początku nawiązanie do historii WSK i firmy Pratt & Whitney, która miała znaczący wpływ na rozwój miasta. W pokoju na graczy czeka prawdziwy silnik, który aby uruchomić trzeba rozwiązać dwa zadania związane z historią rzeszowskiego lotnictwa. Gdy uruchomimy turbiny na ścianie, otworzy nam się przejście do pokoju poświęconemu rzeszowskim Żydom. Stamtąd przeniesiemy się do komnaty Lubomirskich i poznamy historię Spytka Ligęzy. Skarb ukryty jest jeszcze głębiej.

- Na rozwiązanie zagadek i wyjście z pokoju gracze mają 45 minut, a w przypadku Rzeszowskiego Skarbu Narodów aż 90 minut - mówi Przemek Koncewicz. - Ten płynący czas ma ogromne znaczenie, ponieważ dużo trudniej się myśli pod taką presją. My cały czas obserwujemy graczy na kamerach. Zdarzało się, że ludzie wychodzili w trakcie, bo nie potrafili współpracować.

-Najlepsze wyniki osiągają te drużyny, które przychodzą nastawione na wygraną - tłumaczy Jakub Kulig. - Jeśli dobrze za sobą pracują, osiągają najlepsze wyniki. Gorzej jest, gdy drużyny zaczynają się kłócić między sobą. Sukces rozwiązywania zagadek zależy również od cech charakteru. Ważna jest tutaj współpraca, komunikacja, praca zespołowa, umiejętność pracy pod presją czasu, zdobycia i wykorzystania przedmiotów. Końcowy sukces przede wszystkim zależy od dobrego połączenia tych wszystkich rzeczy.

Więcej na temat Share_Lock, przeczytać można na stronie http://sharelock.com.pl

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Podkarpackie na wakacje

Przyjezdni, ale i miejscowi mogą zobaczyć dziś w naszym regionie dużo więcej niż wczoraj. I nie chodzi...

Podkarpackie na wakacje. Bieszczady Andrzeja Potockiego

Andrzej Potocki, dziennikarz, reportażysta...

"Biesiadczańskie wydmy" i "Biesiadka Trails" - rowerem do mieleckich lasów

Coś dla miłośników rowerowych wypraw, ale niekoniecznie w tłumie. Nadleśnictwo Mielec zaprasza na "Biesiadczańskie wydmy" i "Biesiadka Trails"...

Otwieranie granic w UE: 22 czerwca wracają pociągi z Przemyśla do Austrii i Czech

W poniedziałek, 15 czerwca, wiele państw Unii Europejskiej otwiera granice. Będzie można podróżować bez kwarantanny. Nie tylko...

Od czwartku czynny skansen w Kolbuszowej. GALERIA FOTOGRAFII

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pieczołowicie odtwarza zaginiony świat Lasowiaków i Rzeszowiaków: "To oni budowali rzeczywistość, z której wyrastamy...był to świat ludzi...

Reklama

6 czerwca Rzeszów otwiera Żwirownię i niektóre baseny

Już od soboty będzie można wykąpać się w Żwirowni – popularnym miejskim kąpielisku w Rzeszowie. 6 czerwca ratusz otworzy również niektóre rzeszowskie baseny. W największym obiekcie...

Od 1 lipca znów polecimy z Rzeszowa do Wielkiej Brytanii i Irlandii

Ryanair poinformował o wznowieniu lotów na sześciu trasach do i z Rzeszowa. Od 1 lipca staną się one częścią letniego rozkładu lotów Ryanaira. Od 1 lipca polecimy...

It bags, czyli kultowe torebki, o których marzy każda fashionistka! Poznaj ich historię

Zaprojektowana przez znanego projektanta, wykonana z wysokogatunkowych tworzyw, designerska, unikatowa i niebotycznie droga...

"Smaczne bo Podkarpackie" - które firmy zdobędą prestiżowe logo?

Trwa kolejna już edycja Programu Certyfikującego Najlepsze Produkty Spożywcze Podkarpackiego "Smaczne bo Podkarpackie". Region, którego inteligentną specjalizacją...

Silkars w Ropczycach - sztuka z jedwabiu

Z dziewczęcych marzeń, z miłości do klasyki i szlachetnych tkanin - przede wszystkim jedwabiu – powstała marka Silkars, która od początku 2018 roku funkcjonuje w Ropczycach. Choć dość młoda na modowym rynku...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.